30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Çin’den Gelen Haberler ile Beraber Bitcoin, Ethereum ve Cardano Fiyatları Sert Düştü!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin, Ethereum, Cardano ve Ripple gibi büyük kripto paralar, Çin’in Anhui eyaletinde kripto para madenciliğini yasaklama planlarını duyurmasıyla birlikte düşüş gösterdi. Bölge, Pekin yönetiminin çok fazla enerji harcayan bu endüstriyi yasakladığı son eyalet oldu.

Binance indirim kodu

Anhui Eyaletindeki Yasak Kripto Paralarda Düşüşe Neden Oldu

Bitcoin Çarşamba sabahı, Çin eyaleti Anhui’nin 3 yıl içerisinde kripto para madenciliğini aşamalı olarak yasaklayacağını açıklamasının ardından yaklaşık %4’lük kayıpla, son 3 haftanın en düşük seviyesi olan 31.500 dolara kadar geriledi.

Binance indirim kodu

Çin devlet medyasının haberleri kaynak alınarak Bloomberg ve Reuters’da yayınlanan habere göre bu adım eyaletteki elektrik kesintilerini hafifletmeye ve elektrik ile ilgili yükselen talep karşısında önlem almaya yarayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çin dünyadaki kripto para alım satımının en büyük kaynağını oluşturuyor. 2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre Çin küresel Bitcoin operasyonlarının %80’ine ev sahipliği yapıyor. Ancak Anhui eyaletinin kripto para madencileri tarafından çok da tercih edilen bir bölge olmadığı biliniyor.

Yasak, Çin’in kripto para sektöründe büyük çaplı kısıtlamalar getirdiği bir dönemde gerçekleşti. Çin, çok enerji gerektiren bu işlemleri İç Moğolistan, Xinjiang, Yunnan ve Sichuan eyaletlerinde yasaklamıştı.

Bitcoin, Ethereum, Cardano ve Ripple Sert Düşüşler Gösterdi

Çoğu zaman Bitcoin’in hareketlerini taklit eden diğer büyük kripto paralar da Çarşamba günü düşüş sergiledi. Ethereum, Cardano ve Ripple %5-6.5 aralığında değer kaybetti.

Bu yılın Mayıs ayında Pekin yönetimi kripto paraların Çin’deki durumlarını daha iyi regüle etmek için yeni adımlar attı ve mevcut denetimlerini sıkılaştırdı. Çin bu hamlesini çevresel endişeler ve ülkesindeki düzen ve stabiliteyi korumak adına attığını açıkladı. Pekin yönetimi 2017 yılında da kripto para borsalarını yasaklamıştı. Şimdi ise yetkililer daha çok, bilgisayarlar kullanılarak karmaşık algoritmalar çözüldüğünde ödül olarak BTC veren Bitcoin madenciliği tesislerini hedefine aldı. Bitcoin madenciliği yapan bilgisayar sistemleri Çin’de ucuz ve bol bir şekilde bulunan enerjiye gereksinim duyuyor. Ayrıca Çin’de gerçekleşen bu işlemlerin kömür gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarından üretilen elektrik ile yapıldığı biliniyor. Çin’in kripto para madenciliği alanındaki bu kısıtlama adımları Bitcoin gibi büyük kripto paralara büyük ölçüde darbe vurdu. Çin’in hamlelerinden önce Nisan ayında kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekoru olan yaklaşık 65.000 dolara kadar çıkan BTC, gelişmelerin ardından değerinin yaklaşık olarak yarısını kaybetti ve 30.000 dolar seviyelerine geriledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar