5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Çin’in Anhui Eyaleti Bitcoin Madenciliğini Yasakladığını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

2021, Çinli kripto para madencileri için acımasız bir yıl oldu. Son olarak Anhui eyaleti de Bitcoin madenciliği faaliyetlerini yasakladığını açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin’in Anhui eyaleti, elektrik kesintileri nedeniyle Bitcoin madenciliğini yasakladığını bildirdi.
  • Çin’in ulusal elektrik sağlayıcısı State Grid de kripto madencilik faaliyetlerinin ülke genelinde durdurulmasını talep etti.
  • Yerel raporlara göre Anhui, Bitcoin madenciliğini yasaklayan altıncı Çin eyaleti oldu.

Geçen ay Sichuan eyaletinde Bitcoin madenciliği yasaklanırken de benzer bir gerekçe bildirilmişti: Elektrik kesintilerindeki artış.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madenciliği Yasaklamanın Altında Yatan Temel Neden: Elektrik Kesintilerini Önlemek

Kripto para madenciliği, Bitcoin özelinde, bilgisayarların bir blok zinciri ağındaki işlemleri doğrulamak için kripto kazandığı enerji yoğun süreci ifade eder.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Geçtiğimiz haftalarda İran da elektrik kesintilerini gerekçe göstererek yaz ayları boyunca Bitcoin madenciliğini yasakladığını duyurmuştu. İran’daki yasak Eylül ayında kalkacak. Ancak aynı şey Anhui için geçerli değil. Anhui’deki yasağın çok büyük ihtimalle kalıcı olacağı belirtiliyor.

Çin’deki Bitcoin Madenciliği Yasakları

Anhui’deki yasak ile diğer beş eyaletteki yasak arasında küçük bir fark var.

İlk yasaklar, büyük oranda, Çin’in çevre dostu bir ülke olarak imajını korumaya yönelikti. Anhui’deki yasak kararı ise elektrik kesintileri gerekçe gösterilerek alındı. Bu neden, diğer eyaletlerdeki yasaklarda çok daha az belirgindi.

Dahası, Çinli gazeteci Colin Wu’ya göre, Anhui yasağı Çin Devlet Şebeke Kurumu’ndan bir bildirimle getirilmiş gibi görünüyor. Bu anlamda öne çıkan State Grid, Çin’in ulusal elektrik sağlayıcısıdır.

Wu’ya göre, State Grid, ülke genelinde “kripto para madenciliğinin kapatılmasını talep etmek” için Devlet Konseyine katıldı.

Anhui’den sonra Henan ve Gansu eyaletlerinin de madenciliği yasaklayacağı söylentileri dile getiriliyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar