Daha fazla blockchain uygulaması için ısrar edilmesine rağmen, gizlilik bazı yetkililer için bir tartışma noktası olarak duruyor.

Çin’in ilk blockchain destekli hastanesi 2021 yılında açılacak, ancak bazı hükümet yetkilileri veri güvenliği konusundaki endişelerini dile getirdi.

Cn-Healthcare’e göre, Dalian Tıp Üniversitesi’nin İlk Bağlı Hastanesi, blockchain teknolojisi ile entegrasyonu hala tamamlanmadığı için Ocak 2021’e kadar bir pilot program başlatıp o kapsamda faaliyet gösterecek. Hastane, hasta ve tedavi bilgilerini saklamak için blockchain kullanacak.

Operatörler ayrıca, böyle bir blockchain destekli platformun, hastaların, pandemi nedeniyle temassız çözümleri en üst düzeye çıkarmayı amaçlayarak, blockchain ağı konsültasyon ve tedavi verilerini depolayan bir WeChat uygulaması aracılığıyla sözde “internet hastanesi” hizmetlerine erişmesine izin vereceğini söyledi.

Bununla birlikte, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı yetkilileri, hastane yöneticilerine, blockchain altyapısının güvenli olduğuna ikna olmadıklarını ve veri güvenliği sorunlarından endişe duyduklarından söz etti.

Hastane Yönetimi Ne Düşünüyor

Dalian Tıp Üniversitesi İlk Bağlı Hastanesinin müdürü olarak görev yapan Niu Tie ise şunları söyledi:

“Bilgi departmanımız hükümetten büyük bir baskı ile karşı karşıyadır. Bölgenin önde gelen hastanesi olarak, herhangi bir karar verme için çok temkinli davranmak durumundaydık. Mahremiyet açısından da şartlar çok katı durumda. Bilgi, blockchain uygulamasını veri güvenliği açısından keşfetmeye karar verdi ve ek olarak teknik personel için gelişim yönüne işaret etti.”

Niu, hükümet yetkililerinin hastaneden bilgilerin doğrulanmasını ve verilerin depolanmasını, iletilmesini ve erişimini güvence altına almasını istediğini söyledi.

Çin, vatandaşları kitlesel gözetlemesiyle tanınıyor ve bu tür yorumları bazı politikalarına aykırı olarak yapıyor.

Dalian Hastanesi yetkilileri, blockchain platformlarının, COVID-19 salgını nedeniyle temassız çözümleri en üst düzeye çıkarmak için blockchain ağı konsültasyon ve tedavi verilerini depolayan WeChat aracılığıyla hizmetlere erişmelerine izin verdiğini söyledi.

İlgili Haber:  Dijital Dolar Bitcoin ile Rekabete Hazırlanıyor

Dalian hastanesi ve Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, planlanan lansmandan önce veri gizliliği ve güvenliğini garanti etmenin en iyi yollarını hala tartışıyor.

Yayınlanan “2020 Blockchain Industry Development” raporuna göre Çinli şirketler tüm global blockchain patentlerinin yarısından fazlasına başvurdu. Bu, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in endüstriyi onaylamasının ardından geldi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın