4 Temmuz 2022, Pazartesi
20.3 C
İstanbul

Çin’in CBDC Denemeleri Bazı Bölgelerde Başladı – Dijital Cüzdanlar Mobil Mağazalarda Yayınlandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin’in kripto para dünyası alanında 2022 yapacağı çok önemli hamle ile ilgili detaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak nitelendirilen dijital Yuan’ın, son gelişmelerden sonra nasıl bir geleceğe sahip olacağı merakla bekleniyor.

Binance indirim kodu

Çin’de CBDC Testleri Devam Ediyor

Çin’in dijital Yuan’ı için kullanılacak mobil bir cüzdan, prototip olarak çeşitli platformlarda indirmeye sunuldu. Uygulama, iOS ve Android’in Çin’e özel mağazalarında indirmeye sunulacak. Söz konusu uygulama, Çin’in bireysel kullanıcılar için sunacağı CBDC hizmeti için resmi hizmet platformu olarak görev alacak.

Binance indirim kodu

Çin’deki bireysel kullanıcılar uygulamayı indirerek “kişisel cüzdan oluşturarak bu cüzdanı yönetebilecek”. Buna ek olarak dijital Yuan borsası ve sirkülasyon hizmetleri de deneyimlenebilecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Uygulamayı indirip cüzdanı aktif hale getirebilmek için kullanıcıların Çin’deki şu bölgelerde fiziksel olarak bulunuyor olmaları gerekiyor: Shenzhen, Suzhou, Xiong’an, Chengdu, Şangay, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao, Dalian ve Kış Olimpiyatları alanı.

Bununla birlikte dijital Yuan, CBDC sektöründe birçok ilke de imza atacak. Merkez bankası dijital para birimleri, dünya çapında birçok ülkenin finansal sistemlerine eklemek istediği bir kavram olarak biliniyor. Bununla birlikte, Çin’in neredeyse başından beri, genel kullanım için CBDC yarışını açık ara fark ile önde götürüyordu.

Bu girişim başarılı olursa, Çin’in iki alandaki hedeflerine ulaşmasının sağlanacağı düşünülüyor. Ülkenin uzun vadeli hedefi, Bitcoin, stablecoin’ler ve merkez bankası dijital para birimleri ile rekabet edebilecek bir dijital para birimi oluşturmak olarak biliniyor. Kısa vadeli hedef ise, eski ödeme sistemi yerine nakit benzeri dijital bir ödeme yöntemini halka sunarak “herkes tarafından erişilebilen, düşük maliyetli, anonim (bir dereceye kadar) ve ödeme hizmeti sağlayıcıları arasında rekabeti kolaylaştıran” bir sistem oluşturmaktır.

İlgili Haber:  Celsius Ağının Kurucusu, Eşine 15 Milyon CEL Token Hediye Etti

Aslına bakılırsa yetkililer, bir merkez tarafından kontrol edilen bu dijital para birimini gerçek hayat senaryolarında kullanmaya başladı. Örneğin, Çin’in CBDC’sinin önümüzdeki 2022 Pekin Kış olimpiyatlarında hizmete açılması bekleniyor.

Bununla birlikte, Çin her ne kadar dijital Yuan konusunda oldukça somut adımlar atsa da, diğer ülkeler bu alanda daha çok bekleyip gelişmeleri izleme taraftarı bir tutum alıyor. Avrupa’da, bu tür para birimlerinin hiçbir zaman tam olarak anonim olamayacağı belirtilerek gizlilik konusunda birtakım endişeler dile getiriliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar