1 Temmuz 2022, Cuma
25.7 C
İstanbul

Çin’in Dijital Yuan Kullanımı 300 Milyon Dolar’a Yaklaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Şimdiye kadar yaklaşık 4 milyon ayrı işlemde 2 milyardan fazla dijital Yuan kullanıldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin’in dijital Yuan temelli işlem hacmi gittikçe büyüyor.
  • Çin, 2014’ün başından beri kendini dijital para birimi oluşturmaya adamış bir ülke olarak dikkat çekiyor.
  • Dijital para birimleri için yasal çerçeve de dahil olmak üzere daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Çin yönetimine ve Çin Halk Bankası’na (PBOC) göre, yaklaşık 4 milyon ayrı işlemde 2 milyardan fazla dijital Yuan kullanıldı. Bu seviyeler de neredeyse 300 milyon Dolar düzeyindeki işlemlere denk geliyor.

Binance indirim kodu

Çalışmalar 2014 Yılında Başlamıştı

Çin’in dijital Yuanı, dünyanın en gelişmiş dijital para birimlerinden biridir. Çin, 2014 yılında henüz pek çok ülke konu ile ilgilenmezken dijital para birimleri üzerine çalışmalar başlattı. O yıl, PBOC yöneticisi Xiaochuan Zhou tarafından Dijital Para Araştırma Enstitüsü kurulmuş ve bu enstitü içerisinde merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışmalar başlatılmıştı. Bu çalışmalar 2020 yılında ise oldukça ivme kazandı. Çin hükümeti bu süreçte vatandaşları dijital para test süreçlerine dahil etti ve bu kapsamda Shenzhen vatandaşlarına kullanmaları adına 10 milyon değerinde dijital Yuan verdi. Şimdilerde ise tüm bu girişimler başarılı sonuçlarını veriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yi, 2 milyar Yuan’ın, 12.000 farklı ödeme senaryosu aracılığıyla dört farklı Çin şehrinde gerçekleştirilen pilot girişimlerde kullanıldığını dile getirdi.

Dijital Yuan’ın İki Kademeli Bir Kullanım Sistemi Var

Çin’in merkez bankası dijital para birimi, Çin’in merkez bankası olan PBOC’nin dijital Yuan’ı kendisi ihraç ettiği ancak özel şirketler ve ticari bankaların para birimini müşterilere dağıttığı iki kademeli bir sistemi takip ediyor.

Yi, yakın tarihli bir konferansta yaptığı konuşmada, “Gelecek yıllarda nakit ve dijital para birimimizin bir arada kullanılacağını öngörüyorum.” dedi.

İlgili Haber:  Blockchain.com, XRP Ticaretini Durdurduğunu Açıkladı

Çin, dijital para alanında tüm dünyaya önderlik ediyor gibi görünse de henüz yapılacak çok işleri var. Yi’nin konuştuğu Hong Kong’un Fintech Haftası konferansında, tüm katılımcılar tarafından “karmaşık ve eksiksiz bir yasal çerçeveye” ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Öngörüler ise dijital para birimi yoluna bu denli hızlı devam ederken, söz konusu yasal düzenlemelerin de en yakın zaman içerisinde hayata geçirileceği yönünde birleşiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar