Eski bir üst düzey yetkiliye göre, Çin’in dijital para birimi yaklaşımının yerel perakende sistemini destekleyeceği ve ekonominin dolarizasyonunu önleyeceği iddia edildi.

Çin Finans Derneği başkanı ve Çin Halk Bankası’nın eski yöneticisi Zhou Xiaochuan, 27 Ekim’de düzenlenen Avrasya Forumu konferansında konuşarak katılımcılara, merkez bankasının dijital para birimi yaratma konusundaki odağının, Yedili Grup olarak nitelendirilen Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’nin sahip olduğu dijital para birimi odağından önemli ölçüde farklı olduğunu söyledi.

Xiaochuan; G7’nin esas olarak Libra, Bitcoin ve benzeri dijital şifreli para birimlerinin ortaya çıkardığı zorluklarla ilgilendiğini belirterek Çin Merkez Bankası’nın ise yurt içinde perakende ödemeler için dijital para birimini kullanmaya ve ülkedeki ortak mübadele aracı olarak ABD dolarının daha fazla kullanılmasını engellemeye odaklandığını açıkladı.

Çin’de, dijital para birimi olan DCEP’i ve elektronik ödemeyi ileriye taşımak için çok çalıştıklarının altını çizen eski yönetici, kendi dijital para birimlerinin konsept ve içeriğin odak noktası ile belli başlı bazı ana noktalar itibariyle G7 ilkesinden farklı olduğunu vurguladı.

Dolarizasyonu önlemek için buna ihtiyaç duyduklarını belirten Xiaochuan, bu amacın Çin resmi kripto parası DCEP’in ana tasarım noktalarından biri olduğunu söyledi.

Ülkeler CBDC yarışında

Dünyanın en büyük ekonomilerini temsil eden ülkeler, Facebook’un Libra projesinin başlatılmasıyla ilgili endişelerini açıkça ifade ederek bunu küresel finansal sistem için bir tehdit olarak nitelendirmişti. 12 Ekim’de yayınlanan bir açıklama taslağında, G7 üyeleri başlangıçta uygun düzenleme gözetimi olmadığı sürece bütün küresel stabilcoin projelerine karşı çıkacaklarını bildirmişti.

Kanada merkez bankasındaki yetkililer, Libra’nın düzenleyiciler tarafından engellenmesi durumunda kendi merkez bankalarına bağlı dijital paralarını (CBDC) yaratmaya hazırlanacaklarını duyurmuştu. Bugün Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem; merkez bankalarının, suçluların kötüye kullanmasını önlemek için dijital para birimi geliştirmede “küresel olarak koordine edilmiş” bir stratejiye ihtiyaç duydukları açıklamasında bulundu.

İlgili Haber:  Steem Gibi Blockchain Tabanlı Sosyal Ağlar, Facebook ve İfade Özgürlüğünü Nasıl Etkileyecek?

Çin Merkez Bankası da kısa bir süre önce, Shenzhen şehrinde 47.500 kişiye 1.5 milyon dolar bağışlayarak dijital yuanını test etmek için bir pilot program başlattı. Merkez bankasına bağlı dijital para, Çin Halk Bankası tarafından resmi olarak serbest bırakılmamış olsa da yakın zamanda dijital para birimine yasal çerçeve ve meşruiyet sağlayan bir yasa taslağı hazırlandı. Bu yasanın, 23 Kasım’a kadar halkın istişaresine açık hale geleceği belirtildi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın