25 Mayıs 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

Çin’in Dijital Yuanı, Alipay ve Wechat İkilisini Tehlikeye Atabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin’in ticaret merkezi Şanghay’da, 5 Mayıs’ta gerçekleşmesi beklenen bir alışveriş festivali öncesinde altı adet devlet bankası sessiz bir şekilde dijital yuan kullanımını teşvik ediyor. Bunun, bankalara ulaşan politik bir emri yerine getirip, Alipay ve WeChat Pay’e bir alternatif oluşturulması amacıyla gerçekleştirildiği düşünülüyor.

Binance indirim kodu

Bankalar, satıcıları ve perakende müşterilerini telefonlarına dijital cüzdan uygulamaları indirmeleri konusunda ikna etmeye çalışıyor. Böylece, ödemeler direkt olarak pilot uygulama üzerinden dijital yuan ile gerçekleşecek ve Çin’de çok popüler olan ödeme sistemi devi Ant Group’un Alibaba’sı gibi aracılar aradan çıkartılmış olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“İnsanlar Artık Alipay ya da WeChat Gibi Uygulamalara İhtiyaç Duymayacak”

Çin Merkez Bankası’nın denetimindeki e-CNY para biriminin geliştirilmesinde görev alan bir banka yetkilisi verdiği demeçte şöyle dedi: “İnsanlar, dijital yuanın alışverişler için çok kullanışlı olduğunu farkedecek ve artık Alipay ya da WeChat Pay gibi aracılara ihtiyaç duymayacak.” Banka yetkilisi, normalde bu konuyla ilgili medyaya konuşma izni olmadığı için kimliğinin gizli tutulmasını istedi.

Diğer ülkelerin dijital para birimi çalışmalarından çok daha ileri bir safhada olan Çin’in bağımsız dijital para birimi geliştirme çabalarının, Ant Group’un Alipay’i ve Tencent’in WeChat Pay’inin Çin piyasasındaki online ödemelerdeki hakimiyetini kırması bekleniyor.

Pekin yönetiminin, online ödeme sektörünün bu ağır toplarına karşı bir tür savaş açmasının nedeninin, sektördeki bu şirketlerin rekabet karşıtı tutumlarına bir tepki olduğu düşünülüyor.

Çinli Yetkililer Daha Önce de Bu İki Şirket ile Ters Düşmüştü

Daha önce de, Kasım ayında Çinli yetkililer Ant Group’un 37 milyar dolarlık halka arzını engellemişlerdi. Bu ayın başlarında ise Jack Ma tarafından yönetilen finans teknoloji şirketi Alibaba Group Holdings, yetkililer tarafından yeniden yapılanmaya zorlandı. Ma’nın şirketi daha önce de rekabet kurallarına aykırı davrandığı gerekçesiyle 2.8 milyar dolarlık bir ceza almıştı.

İlgili Haber:  Hindistan Hükümeti Kripto Yasağı Konusunda Geri Adım Atmaya Başlarken; Borsalar Rahat Bir Nefes Aldı

Bir süre önce Çin Halk Bankası tarafından yapılan açıklamada, dijital yuanın AliPay ya da WeChat Pay gibi firmalar ile rekabet amacıyla piyasaya sürülmeyeceğini, bunun yerine bu ödeme yöntemlerinin yedeklerini oluşturmak amacıyla kullanılacağını söylemişti. Ancak, devlet bankalarının bu dijital itibari parayı merkez bankası adına tanıtmaya çalışmasının, Pekin yönetiminin, şu anda piyasada baskın olan özel ödeme şirketlerinin hakimiyetini kırmaya yönelik bir adımı olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar