5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Çin’in Kripto Para Madenciliği Yasakları Sichuan’a da Sıçradı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin’in kripto para madenciliği üzerindeki kısıtlamaları Güney-Batı şehirlerinden Sichuan’a da sıçradı. Yetkililer büyük bir madencilik merkezinin bulunduğu alandaki kripto para madenciliği projelerinin kapanmasını talep etti.

Binance indirim kodu

Dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yarısından fazlasına ev sahipliği yapan Çin için madencilik büyük bir sektör olma özelliği taşıyor. Çin’in bakanlar kurulu olan Devlet Konseyi, geçtiğimiz ay aldığı kararda, finansal risklerin kontrolü amacıyla Bitcoin madenciliği ve ticaretinde kısıtlamalara gideceğini duyurmuştu.

Binance indirim kodu

Bir diğer popüler kripto para madenciliği bölgesi olan İç Moğolistan bölgesi de, Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmının çevreyi kirleten kömür madeniyle yapıldığını gerekçe göstererek madenciliğe karşı birtakım sınırlamalar getirmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Cuma günü ise Bitcoin madencilerinin birçoğunun hidroelektrik santrallerinden gelen elektriği kullandığı Sichuan eyaleti de benzer bir karar aldı ve kısıtlamaların daha geniş tabanlı olacağına dair ipuçları verdi.

Kripto Para Madenciliği Yapanların Enerjilerinde Kesintiye Gidilecek

Sichuan Gelişim ve Reform Komisyonu ve Sichuan Enerji Bürosu ortak bir açıklama yaparak Cuma günü 26 adet kripto para madenciliği projesinin Pazar gününe kadar faaliyetlerini sonlandırmasını istedi.

Cambridge Üniversitesi verilerine göer Sichuan eyaleti Çin’in en büyük ikinci Bitcoin madenciliği bölgesi olma ünvanına sahip gözüküyor. Bitcoin madencileri bölgenin yağışlı geçen yazları sayesinde zengin hidroelektrik kaynaklarını kullanabiliyordu.

Yayınlanan bildiride, Sichuan’daki elektrik şirketlerinin denetim ve düzeltmeler yaparak sonuçları Cuma gününe kadar paylaşması istendi. Ayrıca şirketler dağıttıkları elektriğin Bitcoin madenciliği için kullanıldığını tespit ettiği anda bu kişilere verilen elektriği kesebilecek.

Yetkililer, Sichuan’daki yerel hükümeti madencilik projelerini araştırmak ve bunların faaliyetlerini durdurmakla görevlendirdi. Ayrıca yeni kripto para madenciliği projelerinin oluşturulması da yasaklandı.

Xinjiang, İç Moğolistan ve Yunnan bölgelerindeki madencilik merkezleri için de Bitcoin madenciliği konsunda sınırlayıcı tedbirler alınmıştı.

İlgili Haber:  MicroStrategy, Bitcoin'e 15 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Kullanan Merkezler de Sınırlamalara Tabii Oldu

Bu Cuma gelişen yeni haberler ile birlikte Pekin yönetiminin kripto paralar ile ilgili hoşnutsuzluğunun yalnızca kömür enerjisi kullanan kripto para madenciliği faaliyetleri için olmadığı anlaşıldı.

NYU Law School’da yardımcı profesör olan ve “the Digital War” adlı kitabın yazarlığını yapan Winston Ma konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Yenilenebilir enerjinin de faydası olmayacağa benziyor. En büyük 4 madencilik bölgesi olan İç Moğolistan, Xinjiang, Yunnan ve Sichuan benzer tedbirler aldı ancak Yunnan ve Sichuan eyaletleri hidroelektrik kaynaklarını kullanırken Xinjiang ve Yunnan ise kömür enerjisi kullanıyor.”

Bazı kripto para madencileri Çin’in aldığı tedbirler ile beraber başka bir lokasyona taşınmak için fırsat arıyor.

 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar