Çin’in Qinghai Eyaleti Bitcoin Madenciliğini Yasakladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 hafta önce

blank

Çin’deki Qinghai eyaletinin yöneticileri, Bitcoin madencilik operasyonlarının askıya alınması yönünde talimat yayınladı.

blank

Haberin Özeti

  • Qinghai eyalet yönetimi, bölgedeki tüm kripto para madencilerine faaliyetlerini durdurmaları yönünde talimat verdi.
  • Bu kararla birlikte Qinghai eyaleti, Sincan ve İç Moğolistan’dan sonra Çin’de Bitcoin madenciliğini yasaklayan üçüncü eyalet oldu.

Çin’in Qinghai eyalet yönetimi, Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğini yasakladığını duyurdu.

Çin’de Bitcoin Madenciliğini Yasaklayan Üçüncü Eyalet

Qinghai Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Departmanı tarafından geçtiğimiz saatlerde yayınlanan yeni bir belgeye göre, eyaletteki tüm kripto para madenciliği işletmelerinin kapatılması gerekecek ve yeni madencilik başvuruları da onaylanmayacak.

Qinghai yönetimi de yeni yönergelere uyulup uyulmadığını görmek için sıkı denetlemeler başlatacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu karar, Çin merkez hükümetinin karbon emisyonlarını azaltma planının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Kripto para madenciliği, özellikle de Bitcoin gibi iş kanıtı madencilik sistemini kullanan kripto paralar, enerji yoğun bir yapıya sahiptir. Çin enerji şebekesi de büyük oranda kömür enerjisine bağımlıdır. Bu nedenle de ülke çevreci eleştirilen ana odak merkezi haline gelmiş durumda.

Qinghai, kripto madenciliği yasağını duyuran üçüncü Çin eyaletidir. Geçtiğimiz haftalarda Sincan ve İç Moğolistan eyaletleri de benzer yasaklar yayınladılar.

Çin’deki Baskı, Kripto Para Fiyatını Düşüren Temel Etken Oldu

Çin’de artan düzenleyici baskı, Mayıs ayında kripto piyasasını çökerten temel etkenlerden biriydi. Çin Devlet Konseyi’nin yeni yasak haberlerine paralel olarak Bitcoin fiyatı 30.000 Dolar seviyelerine kadar geriledi. Aynı süreçte, Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’in çevresel etkisine yönelik yaptığı eleştiriler de kripto düşüşünü hızlandıran bir diğer önemli etken oldu.

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nden alınan verilere göre Çin, Bitcoin madenciliğinin küresel ölçekteki tartışılmaz lideri konumunda yer alıyor. Ancak son yasak haberlerinin ardından pek çok kripto işletmesi ülkeden çıkış yapmak için seçeneklerini değerlendiriyor. Bu noktada ABD gibi büyük ülkelerin yanında Kazakistan gibi gelişen ekonomiler de faaliyetlerini taşımak için madencilerin ilgisini çekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend