27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Çin’in Qinghai Eyaleti Bitcoin Madenciliğini Yasakladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

Çin’deki Qinghai eyaletinin yöneticileri, Bitcoin madencilik operasyonlarının askıya alınması yönünde talimat yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Qinghai eyalet yönetimi, bölgedeki tüm kripto para madencilerine faaliyetlerini durdurmaları yönünde talimat verdi.
  • Bu kararla birlikte Qinghai eyaleti, Sincan ve İç Moğolistan’dan sonra Çin’de Bitcoin madenciliğini yasaklayan üçüncü eyalet oldu.

Çin’in Qinghai eyalet yönetimi, Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğini yasakladığını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çin’de Bitcoin Madenciliğini Yasaklayan Üçüncü Eyalet

Qinghai Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Departmanı tarafından geçtiğimiz saatlerde yayınlanan yeni bir belgeye göre, eyaletteki tüm kripto para madenciliği işletmelerinin kapatılması gerekecek ve yeni madencilik başvuruları da onaylanmayacak.

Qinghai yönetimi de yeni yönergelere uyulup uyulmadığını görmek için sıkı denetlemeler başlatacak.

Bu karar, Çin merkez hükümetinin karbon emisyonlarını azaltma planının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Kripto para madenciliği, özellikle de Bitcoin gibi iş kanıtı madencilik sistemini kullanan kripto paralar, enerji yoğun bir yapıya sahiptir. Çin enerji şebekesi de büyük oranda kömür enerjisine bağımlıdır. Bu nedenle de ülke çevreci eleştirilen ana odak merkezi haline gelmiş durumda.

Qinghai, kripto madenciliği yasağını duyuran üçüncü Çin eyaletidir. Geçtiğimiz haftalarda Sincan ve İç Moğolistan eyaletleri de benzer yasaklar yayınladılar.

Çin’deki Baskı, Kripto Para Fiyatını Düşüren Temel Etken Oldu

Çin’de artan düzenleyici baskı, Mayıs ayında kripto piyasasını çökerten temel etkenlerden biriydi. Çin Devlet Konseyi’nin yeni yasak haberlerine paralel olarak Bitcoin fiyatı 30.000 Dolar seviyelerine kadar geriledi. Aynı süreçte, Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’in çevresel etkisine yönelik yaptığı eleştiriler de kripto düşüşünü hızlandıran bir diğer önemli etken oldu.

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nden alınan verilere göre Çin, Bitcoin madenciliğinin küresel ölçekteki tartışılmaz lideri konumunda yer alıyor. Ancak son yasak haberlerinin ardından pek çok kripto işletmesi ülkeden çıkış yapmak için seçeneklerini değerlendiriyor. Bu noktada ABD gibi büyük ülkelerin yanında Kazakistan gibi gelişen ekonomiler de faaliyetlerini taşımak için madencilerin ilgisini çekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar