5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Çin’in Sosyal Kredi Sistemi Blockchain’e Emanet

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çin’de bölgeler arası kredi skoru verilerinin paylaşımı Hyperchain Technology firmasının geliştirdiği “izinli blockchain” sistemi Remin Chain ile yapılacak.

Binance indirim kodu

Çin’in sosyal kredi sisteminin kamuoyu izleme kolu, blockchain teknolojisini kullanarak platformlar ve iller arasında veri paylaşmasına izin verecek bir güncelleme yapacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Devlet tarafından işletilen medyadan alınan bir rapora göre, Hyperchain Technology firmasının geliştirdiği “Remin Chain” adlı izinli blockchain sistemi, Çin’in 800 milyon internet kullanıcısının online olarak yaptığı her yorumu izlemek ve analiz etmekten sorumlu olan birim ile entegre edilecek. Bu birim, Komünist Parti’nin sözcülerinden biri olan People’s Daily yayın organı tarafından yönetiliyor.

Çin’in sosyal kredi sistemi oldukça karmaşık bir yapı. “Sorunlu” yorum geçmişi olan sosyal medya kullanıcılarının tespit edilebilmesi ve bunlarla ilgilenilebilmesi için herkesin online içeriğini gerçek kimlikleriyle eşleyen bir sistem.

Şimdiye kadar, internette yapılan yorumları, insanların gerçek finansal krediye erişme kabiliyetini belirleyen kredi bürosu benzeri bir puana bağlayan ülke çapında bir “sosyal kredi” puanlama sistemi yoktu.

Bunun yerine, bu sistemin çoğu il düzeyinde, farklı teknoloji şirketleri tarafından oluşturulan ayrı platformlarda çalıştırılıyordu. Bölgeler, yerel ihlaller, park cezaları, kira ve borç ödeme geçmişine kadar her şeyi -internette yapılan yorumlarla birlikte- takip ediyordu. Teoride, hükümet eleştirmenleri ve siyasi muhalifler yeni bir başlangıç için eyaletten eyalete atlayabiliyorlardı. Çünkü bu iş il ve bölge bazında yapılıyordu ve aralarında veri paylaşımı yoktu.

Remin Chain’in “Süper Kimlik” sistemi bunu engelleyecek. Platform, vatandaşların sosyal kredilerini izlemek için ulusal bir sistem sağlayacak. Şirket ayrıca bu verileri, kredi verenler tarafından genellikle göz ardı edilen küçük ve orta ölçekli işletmelerin güven oluşturma ve daha düşük bir oranda krediye erişim becerilerini geliştirmek için kullanmayı da önermektedir.

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Kurumsal yazılım araştırma şirketi Gartner, veriler arasında köprüler oluşturmak için blockchain kullanmanın çok fazla değerin kilidini açacağına ve genel veri kalitesini artıracağına inanıyor. Blok zinciri, Komünist Parti için izleme güçlerinin verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir araç oldu. Pekin’deki yetkililer, bu teknolojiyi geliştirmek için girişimlere hızlandırıcı fon ve sübvansiyon sağladılar.

Birçoğu blockchain’i kitlesel kurtuluş için bir araç olarak görse de, blok zincir teknolojisi Çin’de devletin “kitlesel gözetleme ve sosyal kontrol” yetkisini artırıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar