Çin’de bölgeler arası kredi skoru verilerinin paylaşımı Hyperchain Technology firmasının geliştirdiği “izinli blockchain” sistemi Remin Chain ile yapılacak.

Çin’in sosyal kredi sisteminin kamuoyu izleme kolu, blockchain teknolojisini kullanarak platformlar ve iller arasında veri paylaşmasına izin verecek bir güncelleme yapacak.

Devlet tarafından işletilen medyadan alınan bir rapora göre, Hyperchain Technology firmasının geliştirdiği “Remin Chain” adlı izinli blockchain sistemi, Çin’in 800 milyon internet kullanıcısının online olarak yaptığı her yorumu izlemek ve analiz etmekten sorumlu olan birim ile entegre edilecek. Bu birim, Komünist Parti’nin sözcülerinden biri olan People’s Daily yayın organı tarafından yönetiliyor.

Çin’in sosyal kredi sistemi oldukça karmaşık bir yapı. “Sorunlu” yorum geçmişi olan sosyal medya kullanıcılarının tespit edilebilmesi ve bunlarla ilgilenilebilmesi için herkesin online içeriğini gerçek kimlikleriyle eşleyen bir sistem.

Şimdiye kadar, internette yapılan yorumları, insanların gerçek finansal krediye erişme kabiliyetini belirleyen kredi bürosu benzeri bir puana bağlayan ülke çapında bir “sosyal kredi” puanlama sistemi yoktu.

Bunun yerine, bu sistemin çoğu il düzeyinde, farklı teknoloji şirketleri tarafından oluşturulan ayrı platformlarda çalıştırılıyordu. Bölgeler, yerel ihlaller, park cezaları, kira ve borç ödeme geçmişine kadar her şeyi -internette yapılan yorumlarla birlikte- takip ediyordu. Teoride, hükümet eleştirmenleri ve siyasi muhalifler yeni bir başlangıç için eyaletten eyalete atlayabiliyorlardı. Çünkü bu iş il ve bölge bazında yapılıyordu ve aralarında veri paylaşımı yoktu.

İlgili Haber:  Blockchain, Finansal Hizmetleri Daha Kullanılabilir, Güvenli ve Adil Hale Getirecek

Remin Chain’in “Süper Kimlik” sistemi bunu engelleyecek. Platform, vatandaşların sosyal kredilerini izlemek için ulusal bir sistem sağlayacak. Şirket ayrıca bu verileri, kredi verenler tarafından genellikle göz ardı edilen küçük ve orta ölçekli işletmelerin güven oluşturma ve daha düşük bir oranda krediye erişim becerilerini geliştirmek için kullanmayı da önermektedir.

Kurumsal yazılım araştırma şirketi Gartner, veriler arasında köprüler oluşturmak için blockchain kullanmanın çok fazla değerin kilidini açacağına ve genel veri kalitesini artıracağına inanıyor. Blok zinciri, Komünist Parti için izleme güçlerinin verimliliğini artırmak için oldukça etkili bir araç oldu. Pekin’deki yetkililer, bu teknolojiyi geliştirmek için girişimlere hızlandırıcı fon ve sübvansiyon sağladılar.

Birçoğu blockchain’i kitlesel kurtuluş için bir araç olarak görse de, blok zincir teknolojisi Çin’de devletin “kitlesel gözetleme ve sosyal kontrol” yetkisini artırıyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here