2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Çin’indeki Madencilik Yasaklarından Sonra Bitcoin Hashrate’i Düştü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatları son zamanlarda yüksek volalite seviyelerine ulaştı ve Bitcoin her türlü gelişmeye karşı aşırı hassas bir hale geldi. En son, Çin’in kripto paralar ile ilgili yasaklamaları kripto para fiyatlarının çok keskin bir şekilde düşmesine neden olmuştu. Ancak şimdide yine Çin’in bu sefer kripto para madenciliğini hedef almasıyla birlikte analizcilere göre yeni bir dump’ın eşiğinde olabiliriz.

Binance indirim kodu

bitcoin

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Çin Bitcoin Madenciliğine Yasaklar Getirmeye Devam Ediyor

Çin kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında Xinjiang bölgesindeki kripto para madencilik faaliyetlerini, enerji tasarrufu ve çevre koruması gerekçesiyle yasaklamıştı. Xinjiang, İç Moğolistan ve Sichuan ile birlikte Çin’deki BTC madenciliği faaliyetlerinin ana merkezlerinden birini oluşturuyor. Bu üç bölgede de yetkililer kripto para madenciliğini engellemeye yönelik sert tedbirler almaya çalışıyor.

Çin’in Bitcoin madenciliği alanında öncü isimlerden biri olmasıyla beraber, bu gelişmeler sonucunda Bitcoin hashrate’leri de oldukça kötü etkilendi. Çinli haberci Colin Wu’ya göre BTC’nin toplam Hashrate’i 11 Haziran’da 20E düşüş gösterdi. Haberci ayrıca şunları da aktardı: “Bitcoin’in tüm ağının Hashrate’i 20E oranında düştü. Bu düşüşle beraber 1 saat 45 dakikadır herhangi bir Bitcoin bloğu üretilemedi.”

Madencilik Havuzlarındaki Hashrate’ler de Düştü

Birçok Bitcoin hayranı bu belirsizlik ve korku dalgasının zaten düşüşte olan BTC fiyatlarını iyiden iyiye düşüreceğini düşünürken, AntPool, F2Pool ve Poolin gibi madencilik havuzları son birkaç gündür Hashrate’lerinde azalmalar gösteriyor. Xinjiang ile ilgili haberler ilk çıktığında Çinli madencilik havuzları arasındaki Hashrate’ler 24 saat gibi kısa bir süre içerisinde %11 ila %30 düşüş göstermişti.

Benzer şekilde Huobi ve Binance gibi büyük kripto para borsaları tarafından yönetilen madencilik havuzları da %10’a yakın düşüş yaşadı.

İlgili Haber:  Dünyanın En Büyük İkinci Sanat Müzesi, Bir NFT Sergisine Ev Sahipliği Yapacak

Ayrıca belirtmek gerekir ki, Hashrate’lerdeki bu düşüş ayrıca yaklaşık 1 hafta kadar önce gerçekleşen BTC madencilik zorluklarındaki değişimlerle de örtüşüyor. Hashrate değerleri genellikle bu zorluk yükseltildiğinde düşüyor ancak bu sefer Mayıs ayında kırdığı tüm zamanların en yüksek rekorunun ardından zorluğun %16 düşmesine rağmen Hashrate’ler de düştü.

Analizcilere göre Bitcoin yatırımcıları Hashrate’lerin düşmesiyle beraber Bitcoin fiyatlarını yakından izlemek isteyebilir çünkü böyle bir sinyal genellikle satış baskısı getirebilir. Bitcoin bu yazının yazıldığı anlarda 37.302 dolardan işlem görüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar