10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

Çinli Blok Zinciri Projesi BSN, Türkiye’ye Geliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin merkezli blok zinciri projesi BSN, Hong Kong ve Makao portalını başlattıktan sonra Türkiye ve Özbekistan’a da geliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Çin hükümeti destekli blok zinciri projesi Blok Zinciri Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), Türkiye’de yeni bir portal kurarak küresel varlığını genişletmeye devam ediyor.
  • BSN projesinin geliştiricisi Red Date Technology, Aralık 2021’in sonlarında Türkiye ve Özbekistan’da iki uluslararası BSN portalı başlatmak için Türk danışmanlık firması Türk – Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi (TUCEM) ile bir anlaşma imzaladı.

Çin hükümeti destekli blok zinciri projesi Blok Zinciri Tabanlı Hizmet Ağı (BSN), Türkiye ve Özbekistan’da iki yeni portal kurarak küresel varlığını genişletmeye devam ediyor.

Binance indirim kodu

BSN, Türkiye’ye Geliyor

BSN projesinin arkasındaki mimar olan Red Date Technology, Aralık 2021’in sonlarında Türkiye ve Özbekistan’da iki uluslararası BSN portalı başlatmak için Türk danışmanlık firması Türk Çin İktisadi Eşleştirme Merkezi (TUCEM) ile bir anlaşma imzaladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2006 yılında kurulan TUCEM, Türkiye ile Çin arasında önemli bir ekonomik işbirliği merkezi haline geldi. Şirket, Türkiye ve Özbekistan’da hizmet olarak blok zinciri (BaaS) sunan iki yeni BSN portalının operatörü olacak.

Yeni portallar, Türkiye ve Özbekistan’daki blok zinciri geliştiricilerinin, Ethereum, Algorand, Polkadot, Tezos, ConsenSys Quorum, Corda ve diğer büyük blok zincirlerini destekleyen küresel BSN portalını kullanarak BaaS uygulamaları oluşturmasına olanak sağlayacak. Girişim, blok zinciri uygulamaları geliştirmeyle ilgili büyük zorlukları çözmeyi, blok zinciri birlikte çalışabilirliğini sağlamayı ve geliştirme maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Red Date Technology CEO’su Yifan, “Türkiye, uzun süredir Asya ve Avrupa arasında bir köprü rolü oynuyor ve bu nedenle Asya dışındaki ilk BSN portalının orada açılması son derece uygun.” dedi.

İlgili Haber:  DeFi Patlaması ve Bitcoin Yükselişi Sayesinde NEXO 2020'yi %480 Kazançla Kapatıyor

TUCEM Başkanı ve BSN Türkiye Başkanı Mehmet Akfırat ise BSN’nin Türkiye portalının sosyal kalkınmaya ve finansal katılıma katkıda bulunacağını söyledi. Yöneticiye göre, hem Türkiye hem de Özbekistan blok zinciri geliştirme konusunda oldukça büyük potansiyel vaat ediyor.

Şirket, CBDC ve Stablecoin Planlarından Vazgeçti

Öte yandan Red Date Technology CEO’su Yifan, BSN’nin ayrıca ABD, Avrupa ve Avustralya’dan potansiyel ortaklarla konuştuğunu da sözlerine ekledi ve “Bazı bölgelerde iyi yerel ortaklarımız olduğu sürece, nerede olduklarına pek aldırmıyoruz.” dedi.

CEO, ayrıca, BSN’nin uluslararası portallarını işletmediğinin de altını çizdi. Yifan, konu ile ilgili, “Hepsi yerel ortaklarımız tarafından inşa edildi ve işletildi. Hepsi de en güçlü BaaS sitesini çok az maliyetle oluşturmak için BSN altyapısından yararlanan portallara sahipler.” ifadelerini kullandı.

BSN, 1 Eylül’de de Hong Kong ve Makao portallarını başlatmıştı. Şirket, Kasım ayında da Güney Kore’de uluslararası bir BSN portalı kurmayı planlıyor.

Öte yandan BSN, Ocak 2021’de, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) için evrensel bir dijital ödeme ağı kurma planlarını duyurmuştu. Ancak son açıklamalara göre, BSN artık “CBDC ile ilgili herhangi bir proje” ile ilgilenmiyor.

Buna ek olarak şirket, stablecoin planlarından da vazgeçti. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “BSN artık stablecoinleri entegre etmeyecek. Bu planı, BSN ile hiçbir ilişkisi olmayan tamamen yeni bir projeye taşıyoruz. BSN için farklı ülkelerdeki işletmeleri büyütmeye odaklanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar