25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Çinli İnternet Devi Baidu, Kendi Metaverse’ünü Oluşturuyor!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Çinli arama motoru devi Baidu, Metaverse ürünü olan “Xirang”ın 27 Aralık tarihinde piyasaya sürüleceğini açıkladı. Şirket buna ek olarak ilk Baidu AI Geliştirici Konferansına da sahne olacak. Etkinlik sırasında 100.000’den fazla insanın aynı anda birbirleriyle iletişim halinde olması bekleniyor.

Binance indirim kodu

Çinli Arama Devi Baidu Kendi Metaverse’ünü İnşa Ediyor

Xirang, binlerce insanın bir arada olacağı büyük bir interaktif alan olarak Çin’in ilk Metaverse evreni olma özelliği taşıyor. Şirketin başkanına göre Metaverse’ler halen gelişimlerinin erken döneminde bulunuyor ve Xirang gibi projelerin de piyasaya çıktıklarında tamamen tamamlanmış bir proje olmaları beklenmemeli.

Binance indirim kodu

Proje detaylarında yeni sanal dünyanın Çinli kentsel dizayna sahip olacağı ve Çin kültürüne ait elementleri barındıracağı belirtildi. Proje içerisinde kullanıcılar kişisel toplantılar, alışveriş ve birbirleriyle iletişim kurmaları sırasında kullanabilecekleri bir de avatara sahip olacaklar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Proje yöneticileri sanal dünya içerisinde görsel ve işitsel olarak birtakım gerçekçi efektler ile birlikte oynanışa önemli ölçüde katkı sağlayacak özellikler olacağını iddia etti. Metaverse üzerindeki kullanıcılar sesli iletişim de kurabilecek.

Baidu, yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Modern grafikler ve çoklu insan etkileşimi ile birlikte, oluşturduğumuz Metaverse, kullanıcılara üst düzey bir deneyim sunmayı hedefliyor. Baidu proje için amaçlarının, grafik motoru, yapay zeka ve bulut bilişim yoluyla teknik olarak en gelişmiş Metaverse ürününü piyasaya sürmek olduğunu açıkladı.

Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesinden sonra çok sayıda şirket de sanal dünyalar konusunda adım atmaya başlamıştı. Buna ek olarak sanal dünyalar ile ilgisi olan çok sayıda kripto para da piyasadaki değerlerini katlamayı başarmıştı. Bunlar arasında en çok dikkat çekenler ise SAND ve MANA tokenleri olmuştu. Söz konusu kripto paraların fiyatları büyük ralli yaşayarak kendilerine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorlarını kırmışlardı. Bununla birlikte kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüş dalgası Metaverse tokenlerinin bir nebze gündemden düşmelerine neden oldu. Değerinin yaklaşık olarak %20’sini kaybeden Bitcoin, altcoinlerin önemli bir kısmının da büyük darbe almasına yol açtı. Buna ek olarak, piyasadaki bazı altcoinler ise durumdan istifade ederek değerlerini katlamayı başarmışlardı. Değerini arttıran kripto paraların başında kısa bir süre önce dünyanın en büyük 10 kripto parası arasına giren Terra (LUNA) yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend