Çinli Mahkeme Bitcoin ile İlgili Yeni Bir Karar Aldı!

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Weixin’de yayınlanan habere göre, Şangay’daki Minhang bölge mahkemesi, Bitcoin (BTC)’in, Çin yasaları tarafından korunan, elden çıkarılabilen, değiş tokuş edilebilen ve özel olan bir dijital varlık olduğuna hükmetti.

blank

Şangay’daki Çinli Mahkeme, Bitcoin (BTC)’in Yasalar ile Korunan Dijital Bir Mülk Olduğuna Karar Verdi

Söz konusu haberde, davacının davalıdan internet aracılığıyla Bitcoin madenciliği makineleri satın aldığı bir davayı konu aldı. Davalı, Çin Halk Bankası’nın Bitcoin’e kısıtlamalar getirmesinin ardından gerçekleşen satın alma işleminin artık yasadışı hale geldiğini ve söz konusu kontratın hükümsüz olduğunu iddia etti ve bir para iadesi talebi oluşturdu.

Mahkeme, Bitcoin (BTC)’in sanal emtia özelliklerini taşıdığını, bu yüzden satış ve alış kontratlarının geçerli olduğunu belirterek davacının iddialarını reddetti. Analizcilere göre bu durum boğa lehine değerlendirilebilir.

Mahkeme ayrıca kripto paraların dijital varlıklar olarak nitelendirilebileceği birçok alanı tanımladı. Bitcoin, “özel dijital para birimi” olarak değerlendiriliyor. Bu tür para birimlerinin elde edilmesi elektrik ya da çeşitli varlıklar karşılığında olması gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Şangay mahkemesi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini mülk olarak değerlendirse de, Çin’in diğer bir bölgesindeki Jinan mahkemesindeki bir hakim, daha önce yaptığı açıklamasında kripto paraların ülkede yasalar ile korunmadığını ve bu yüzden, bu alanda imzalanan anlaşmaların da yasalar tarafından korunmadığını söylemişti.

Bununla birlikte, kısa bir süre önce Çin Halk Bankası’nın Shenzhen şubesi, illegal kripto para alım satım aktivitelerine karşı özel bir rektifiye hareketi başlatmıştı.

Kripto paralar konusunda sert tutumuyla tanınan Çin, bir zamanlar Bitcoin madenciliğinin ana merkezi olarak kabul ediliyordu. Mayıs ayında Çinli yetkililerin ülke genelinde kripto paralar ile ödeme yapmayı ve kripto para hizmetleri sunumunu yasaklamasıyla beraber o zamanlar BTC fiyatı büyük darbe almış ve kısmi bir ayı piyasasına girmişti. Bitcoin için bir anlamda üretim hızı anlamına gelen hash oranı da bir hayli düşüş göstermişti. Çinli BTC madencilerinin ülke dışına göç etmesiyle beraber kripto paranın hash oranı büyük ölçüde kendisini toparlasa da, aynı şey fiyatı için tam olarak söylenemez. Çin’in kripto paralara karşı aldığı bu aksiyonların, kendi dijital para birimi olan dijital Yuan’ın kullanımını arttırmak için olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend