27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Çinli Mahkeme Bitcoin ile İlgili Yeni Bir Karar Aldı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Weixin’de yayınlanan habere göre, Şangay’daki Minhang bölge mahkemesi, Bitcoin (BTC)’in, Çin yasaları tarafından korunan, elden çıkarılabilen, değiş tokuş edilebilen ve özel olan bir dijital varlık olduğuna hükmetti.

Binance indirim kodu

Şangay’daki Çinli Mahkeme, Bitcoin (BTC)’in Yasalar ile Korunan Dijital Bir Mülk Olduğuna Karar Verdi

Söz konusu haberde, davacının davalıdan internet aracılığıyla Bitcoin madenciliği makineleri satın aldığı bir davayı konu aldı. Davalı, Çin Halk Bankası’nın Bitcoin’e kısıtlamalar getirmesinin ardından gerçekleşen satın alma işleminin artık yasadışı hale geldiğini ve söz konusu kontratın hükümsüz olduğunu iddia etti ve bir para iadesi talebi oluşturdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Mahkeme, Bitcoin (BTC)’in sanal emtia özelliklerini taşıdığını, bu yüzden satış ve alış kontratlarının geçerli olduğunu belirterek davacının iddialarını reddetti. Analizcilere göre bu durum boğa lehine değerlendirilebilir.

Mahkeme ayrıca kripto paraların dijital varlıklar olarak nitelendirilebileceği birçok alanı tanımladı. Bitcoin, “özel dijital para birimi” olarak değerlendiriliyor. Bu tür para birimlerinin elde edilmesi elektrik ya da çeşitli varlıklar karşılığında olması gerekiyor.

Şangay mahkemesi Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini mülk olarak değerlendirse de, Çin’in diğer bir bölgesindeki Jinan mahkemesindeki bir hakim, daha önce yaptığı açıklamasında kripto paraların ülkede yasalar ile korunmadığını ve bu yüzden, bu alanda imzalanan anlaşmaların da yasalar tarafından korunmadığını söylemişti.

Bununla birlikte, kısa bir süre önce Çin Halk Bankası’nın Shenzhen şubesi, illegal kripto para alım satım aktivitelerine karşı özel bir rektifiye hareketi başlatmıştı.

Kripto paralar konusunda sert tutumuyla tanınan Çin, bir zamanlar Bitcoin madenciliğinin ana merkezi olarak kabul ediliyordu. Mayıs ayında Çinli yetkililerin ülke genelinde kripto paralar ile ödeme yapmayı ve kripto para hizmetleri sunumunu yasaklamasıyla beraber o zamanlar BTC fiyatı büyük darbe almış ve kısmi bir ayı piyasasına girmişti. Bitcoin için bir anlamda üretim hızı anlamına gelen hash oranı da bir hayli düşüş göstermişti. Çinli BTC madencilerinin ülke dışına göç etmesiyle beraber kripto paranın hash oranı büyük ölçüde kendisini toparlasa da, aynı şey fiyatı için tam olarak söylenemez. Çin’in kripto paralara karşı aldığı bu aksiyonların, kendi dijital para birimi olan dijital Yuan’ın kullanımını arttırmak için olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar