Çinli Tüccarlar, Hükümetin Kripto Para Yasaklarından Etkilenmiyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Çinli tüccarlar, hükümetin kriptoyu yasaklama çabalarına rağmen piyasa araçlarına erişmeye devam ediyor. Çinli kripto para kullanıcıları, bunun için, tezgah üstü ticaret masalarını (OTC) kullanıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Çin’de 2017 yılında kripto para ticareti yasaklandı.
  • Ancak Çinli tüccarlar, farklı yöntemler kullanarak kripto para piyasasındaki araçlara erişmeye devam ediyor.

Çin, dolandırıcılık ve mali suçlarla ilgili endişeleri öne sürerek 2017 yılında kripto para ticaretini yasakladı. Bununla birlikte kripto tüccarları, konu ile ilgili bir endişe duymuyor ve piyasa araçlarına erişmeye devam ediyor.

Çinli Tüccarlar, Kripto Piyasasına Erişmeye Devam Ediyor

Çin’deki kripto para kullanıcıları, piyasa araçlarına erişmek için, VPN gibi teknolojilerle desteklenen tezgah üstü ticaret masalarını (OTC) uzun süredir kullanıyor. Bu, borsa aracısını ortadan kaldırıyor ve Çin’de yaşayan kripto kullanıcılarının, hükümetin ticaret yasağına rağmen kripto paraya erişmesine olanak sağlıyor.

Bu tür işlemler iki ayrı adımda gerçekleşiyor. Öncelikle, bir OTC platformu, bir tüccarın teklif vermesini sağlıyor. Alıcı ve satıcı anlaştıktan sonra alıcı, satıcıya ödeme göndermek için ise farklı bir platform kullanıyor. İşlemin sonunda kripto para doğrudan alıcıya gönderiliyor ve bu sayede Çinli düzenleyicilerin uyguladığı kripto para yasağı ekarte edilmiş oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kripto para piyasasındaki son birkaç haftalık düşüş eğilimine rağmen pek çok Çinli tüccar, bu yöntemi kullanmaya devam ediyor.

Çin’den Gelen Düzenleyici Haberler Kripto Piyasalarında Düşüşe Neden Oldu

Öte yandan, kripto para piyasasındaki düşüşte Çin’den gelen bazı düzenleyici haberlerin etkisi olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde üç büyük Çinli finans kurumu – Çin Ulusal İnternet Finansmanı Derneği, Çin Bankacılık Birliği ve Çin Ödeme ve Borsa Derneği – yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda kripto para fiyatları oldukça dalgalı ve spekülatif hareket etti. Bu, insanların varlık güvenliğini ciddi şekilde tehdit etti ve normal finansal düzeni bozdu.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu açıklamaların ardından, lider kripto para Bitcoin ve en büyük altcoin olarak tanımlanan Ethereum da dahil olmak üzere kripto para piyasasının genelinde ciddi bir fiyat düşüşü meydana geldi.

Bugünlerde ise kripto paralar toparlanmaya ve yeniden yükseliş rallisini başlatmaya hazırlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend