5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Çinli Yatırımcıların Alternatif Arayışı, Merkezi Olmayan Borsaların Yükselmesini Sağladı: dYdX, Uniswap ve SushiSwap’e Dikkat!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Son 24 saat içinde birçok merkezi olmayan borsa (DEX) tokeni, büyük merkezi borsaların yerel tokenlerini geride bırakacak şekilde yükseldi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Merkezi olmayan borsalara (DEX) ait yerel tokenler, son günlerde oldukça önemli fiyat artışı yaşıyor.
  • DEX’lerdeki fiyat artışı, büyük oranda, geçen hafta Çin’den gelen kripto para ticareti yasağı haberlerinden kaynaklanıyor.
  • Çinli kullanıcılar, kripto para ticareti yapabilmek için merkezi olmayan borsalara akın ediyor.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, merkezi olmayan borsa (DEX) dYdX’in yönetim tokeni DYDX’in fiyatı son 24 saatte %35.9 oranında artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22.17 Dolara ulaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

dYdX, Uniswap ve SushiSwap’deki Büyüme

Borsanın işlem hacimleri ise Amerika’nın en büyük merkezi borsası Coinbase’inkini aşmayı başardı.

Merkezi borsalardan farklı olarak DEX’ler, önceden belirlenmiş koşullarda otomatik olarak çalışan kod parçaları (akıllı sözleşmeler) tarafından yönetilir. DEX’ler, bu sayede, insanların aracı olmadan kripto para ticareti yapmasına olanak sağlar.

dYdX’in kurucusu ve Coinbase’in eski çalışanı Antonio Juliano, Pazar günü attığı bir tweet’te, dYdX’in Coinbase’den ilk kez daha iyi performans gösterdiğini belirterek, “son büyüme karşısında şaşkına döndüğünü” yazdı.

Juliano’nun tweet’ini takip eden saatlerde, dYdX’teki işlem hacimleri daha da yükselerek türevlerde 6.3 milyar Doları ve spot piyasalarda ise 3 milyar Doları aştı.

Diğer büyük merkezi olmayan borsalardan Uniswap (UNI) ve SushiSwap’ın (SUSHI) yerel tokenleri de sırasıyla %36 ve %29’luk günlük kazançlar elde etti.

Çinli Yatırımcılar Alternatif Arayışında

DEX tokenlerinin son fiyat hareketi, büyük oranda Çin’den gelen kripto para yasağı haberlerine dayandırabilir.

Çinli blockchain gazetecisi Colin Wu, Pazar günü yaptığı açıklamada, Çinli yatırımcıların kripto ticareti için alternatif yollar aradıklarını ve merkezi olmayan finans (DeFi) alanının bu anlamda öne çıktığını belirtti.

İlgili Haber:  Hackerlar, NFT Pazaryeri Nifty Gateway Kullanıcılarına Saldırıyor

Wu, ayrıca “çok sayıda Çinli kullanıcının DeFi dünyasına akın edeceğini ve MetaMask ve dYdX kullanıcılarının sayısının büyük ölçüde artacağını” dile getirdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar