2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

CipherTrace, DeFi Piyasasını Denetlemek İçin Chainlink’i (LINK) Kullanacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Blockchain adli bilişim şirketi CipherTrace, geliştirdiği yeni teknoloji “DeFi Compli” ile merkeziyetsiz finans alanını (DeFi) kontrol altında tutmaya çalışacak. Bunun altyapısı için de devreye Chainlink (LINK) giriyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin, çok uzun bir süredir Darknet’te kullanılan para birimi olduğu yönünde kötü bir şöhrete sahipti. Bunun kökeni aslında eskiden Darknet’teki ticaret platformu olan Silk Road’da ödemelerin Bitcoin ile yapılıyor olmasından kaynaklanıyor. O zamanlar, Bitcoin ile yapılan ödemelerin anonim olduğuna dair yanlış bir varsayım bulunuyordu, bu da suçluları yakalamak isteyen otoritelerin işine geliyordu. Interpol gibi yetkili kurumlar, Blockchain üzerindeki verileri takip ederek suçluların izini nasıl sürebileceklerini uzun zamandır biliyorlardı. Bunu gerçekleştirirken de Chainalysis gibi şirketlerden yardım alıyorlardı. CipherTrace de, benzer bir şekilde, Blockchain üzerinde adli araştırmalar yapmayı amaçlayan şirketlerin en bilinenlerinden biri ve bundan sonra da artık Chainlink’in gücünü arkasına alacak gibi görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

CipherTrace DeFi Teknolojisini Hedefe Aldı

Ciphertrace, kripto sektöründe, finans piyasası denetimcileri ve emniyet birimlerinin daha rahat çalışabilmeleri için çözümler geliştiren bir firma olarak tanınıyor. Monero (XMR) gibi özellikle güçlü gizlilik temeli üzerine kurulmuş coinlerin bu alanda en zorluk çıkaran coinler olduğu biliniyor. Bu yüzden de CipherTrace gibi şirketler de, XMR ile gerçekleştirilen işlemlerin üstündeki gizlilik perdesini kaldırmak için çalışıyor.

DeFi de, kripto dünyasında, yasaların erişmek istediğinde sıklıkla eli boş döndüğü alanlardan biri olduğu için, 2020 yılının sonunda CipherTrace DeFi’nin kara para aklama için kullanılabilek en önemli merkezlerden biri haline gelebileceği konusunda uyarmıştı. Daha önce de, Bitcoin borsası Kucoin’e siber saldırı düzenleyen suçlular, çaldıkları 275 milyon doların 100 milyon dolar kadarını, merkeziyetsiz bir coin olan Uniswap üzerinden aklamışlardı. Bu durum, blockchain analiz şirketi Chainalysis tarafından da onaylanmıştı.

İlgili Haber:  Kripto Çöküşünden En Çok Etkilenen 5 Altcoin

CipherTrace şirketi de, geliştirdiği “DeFi Compli” teknolojisiyle beraber, DeFi sektöründeki kara para aklama işlerini engellemeye yönelik, emniyet güçlerine yardımcı olmayı hedefliyor.

Chainlink Veri Taşıyıcısı Olarak Kullanılacak

DeFi Compli teknolojisi için CipherTrace, Chainlink’in merkeziyetsiz Oracle ağında bir node (düğüm) kurdu. Bu ağ node’ları sayesinde, CipherTrace’den alınan kara para aklama karşıtı veriler, akıllı sözleşmelerin kullanımına sunulacak. Bu sayede de, uluslararası kara para aklama karşıtı yasalara uygun bir şekilde çalışan DeFi uygulamalarının geliştirilmesi mümkün hale gelecek.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar