29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

CipherTrace, Monero İşlemlerini İzlemeye Yönelik Patent Başvurusunda Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Blockchain firması CipherTrace, Monero işlemlerini izleyen yazılımları için patent başvurusunda bulundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir blockchain firması olan CipherTrace, gizlilik parası Monero’nun (XMR) deşifre edilmesi teklifinde patent başvurusu yaptı.
  • CipherTrace, geliştirdiği anti-Monero teknolojilerini, Monero’daki yasadışı ticaret hacminden rahatsız olan ve takip edilmesini isteyen ABD hükümetine satıyor.
  • CoinMarketCap’e göre Monero (XMR), yaklaşık 2.17 milyar Dolarlık toplam piyasa değeri ile on beşinci en büyük kripto para birimi olarak dikkat çekiyor. Birkaç büyük kripto borsası ise hala Monero’yu listelemedi.

CipherTrace, Cuma günü, Monero işlemlerini izleme yöntemleri kapsamında iki adet patent başvurusunda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İlk patent olan “Monero’nun izini sürmek için teknikler ve olasılıklı yöntemler” başlıklı başvuru, firmanın, Monero işlemlerine ve olası sahiplerine sayı atayan olasılıklı yöntemler geliştirmesi ve kara para aklama üzerine olasılığa dayalı çeşitli yaklaşımlar benimsemesi için zemin hazırlıyor.

Söz konusu olasılığa dayalı çeşitli yaklaşımlar, tıpkı %15 yağış olasılığı gösteren bir hava tahmini gibi düşünülebilir.

Firma ayrıca, “Monero’yu araştırmak için sistemler ve yöntemler” başlıklı bir patent başvurusunda daha bulundu. CipherTrace, Ağustos ayında bu amaç için bir araç seti başlatmıştı.

CipherTrace’e Göre Monero İzlenebilir

Monero ağı, temelde, kimin kime ne gönderdiğini gizlemek için izlenemez bir biçimde tasarlandı. Ancak CipherTrace’in patentleri, işlemlerin tamamen izlenebilir olduğunu iddia ediyor.

Patentler henüz onaylanmadı.

GovTribe’dan alınan verilere göre CipherTrace, söz konusu anti-Monero teknolojilerini 5 milyon Dolarlık bir sözleşmenin parçası olarak ABD İç Güvenlik Bakanlığına satıyor. Bu, firmanın toplam 7.4 milyon Dolar değerindeki federal hükümet ihalelerinin %69’una denk geliyor.

Darknet Piyasasındaki İşlemlerin Neredeyse Yarısı Monero ile Yapılıyor

CipherTrace, Monero’yu “Bitcoin’in hemen arkasından gelen ve suçlular arasındaki ikinci favori kripto para birimi” olarak tanımlıyor. Monero, firmaya göre, darknet piyasası işlemlerinin %45’ini destekliyor.

İlgili Haber:  Bulgar Dolandırıcı Kripto Borsası Dolandırıcılığından Mahkum Edildi

CoinMarketCap’e göre Monero (XMR) yaklaşık 2.17 milyar Dolarlık toplam piyasa değeri ile on beşinci en büyük kripto para birimi olarak kendine yer buluyor.

Coinbase gibi bazı kripto borsaları, düzenleyici kurumların baskıları nedeniyle halen daha Monero’yu listelemedi. Ayrıca, bu ayın başlarında, ShapeShift kripto para birimini listeden çıkardı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar