8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

USD Coin Üreticisi Circle 9 Milyar Dolarlık Değerlemeye Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Yaklaşık altı ayda Circle, değerlemesini iki katına çıkardı.

Binance indirim kodu

Bugün açıklanan en son 9 milyar dolarlık değerleme, firmanın özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC diye de bilinir) Concord Acquisition Corp ile anlaşma açıklamasının ardından geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Açık çek şirketi” olarak da adlandırılan özel amaçlı satın alma şirketleri, yalnızca halka arz yoluyla sermayeyi artırmak amacıyla mevcut bir firmayı satın almak veya onunla birleşmek için kurulur.

Concord ve Circle ilk olarak Temmuz ayında halka açılma planlarını açıklamışlardı ve bu duyuru o zaman USDC üreticisi Circle’ın değerlemesini 4.5 milyar dolara çıkarmıştı.

Circle’dan yapılan basın açıklamasında, bu yeni değerleme kısmen ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin USDC’nin devam eden büyümesinden kaynaklanıyor.

USDC, Tether'den sonra ikinci en büyük stabil coin.
USDC, Tether’den sonra ikinci en büyük stabil coin.

USDC’nin şu anki mevcut piyasa değeri 53 milyon doların biraz altında. Temmuz 2021’de, Circle ve Concord ilk kez bir anlaşmaya vardıklarında, bu rakam 25 milyar dolardı – bugünkü değerinin kabaca yarısı kadardı.

Concord Acquisition Corp’un başkanı ve Atlast Merchan Capital’in CEO’su Bob Diamond, bu yeni değerlemenin kısmen Circle’ın büyümesi sayesinde olduğunu söyledi.

Circle’ın hızlı büyümesi ve birinci sınıf liderliği, küresel pazarlarda güven ve şeffaflık oluşturmaya odaklı devam etmekte. Concord hissedarları için bu yeni anlaşmamızın çekici olduğuna inanıyoruz.

Bu etkileyici büyümeye rağmen USDC, şu anda yaklaşık 79 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Tether’in ardından hala ikinci sırada yer alıyor.

Tethet şu an sektördeki en büyük stabil coin olma özelliğini sürdürüyor.

Circle ve Tether eleştirileri

Kripto piyasasındaki en büyük iki stabilcoin sağlayıcısı Tether ve Circle, piyasada dolaşan her dijital doların 1:1 oranında gerçek dolar olarak desteklendiği iddiaları nedeniyle eleştiriye maruz kalıyor.

İlgili Haber:  Visa USD Coin (USDC) İşlemlerini Başlatıyor

Geçen yaz Circle, stabil coin rezervlerinin sadece %61’inin gerçekten nakit veya eşdeğerlerinde tutulduğunu açıklamıştı. Geriye kalan %39’luk kısım ise ABD hazine tahvilleri, finansman bonoları ve diğer çeşitli tahvillerden oluşan karmakarışık bir gruptu.

blank

Tether’in durumu da pek iç açıcı değil. Kabaca Tether, USDT’yi destekleyen sadece %10’luk bir nakit olduğunu açıklamıştı.

Stabilcoin endüstrisinin hızlı büyümesi kadar bu rezervlerle ilgili endişeler de Washington’daki düzenleyicilerin dikkatini çekiyor. Geçtiğimiz Aralık ayında Biden yönetiminin stabil coinlerle ilgili endişelerini haber yapmıştık.

Şimdilik, bu düzenleyici endişeler Circle’ın iş planlarını etkilemiyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar