Circle, Stablecoin Rezervlerinin Tamamını Nakit Olarak Tutacağını Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Circle, sektörün ikinci en büyük stablecoin’i USD Coin’i yalnızca nakit ve kısa vadeli ABD hazine bonoları ile destekleyeceğini duyurdu.

blank

Haberin Özeti

  • Circle, USD Coin’i yalnızca nakit ve kısa vadeli ABD hazine bonoları ile destekleyeceğini duyurdu.
  • Temmuz ayında yapılan açıklamada Circle’ın nakit ve nakit eş değerlerindeki destek oranı %61 seviyesinde idi.

Center Konsorsiyum tarafından yayınlanan yakın tarihli bir blog gönderisine göre USD Coin (USDC), yalnızca nakit ve ABD hazine bonolarıyla desteklenecek. Center, 2018 yılında Boston merkezli Circle ve Amerikan kripto borsası Coinbase tarafından ortaklaşa kuruldu.

blank

USDC, Tamamen Nakit Olarak Desteklenecek

Center hangi varlıkların stablecoin çıkarmasına ve API’sini kullanmasına izin verildiğini denetler. Örneğin Visa, Mart ayında USDC’de işlem yapmaya başlayacağını duyurdu.

Stablecoin’ler, ABD Doları gibi resmi para biriminin fiyatına sabitlenmiş kripto paralar olarak sunulur. USDC de Dolara sabitlenmiş bir kripto paradır.

Circle, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, stablecoinin yalnızca %61’inin nakit ve nakit eşdeğerleri tarafından desteklendiğini duyurmuştu.

Son olarak yapılan duyuruda ise “Topluluk duyarlılığına, güven ve şeffaflığa olan bağlılığımıza ve gelişen bir düzenleyici manzaraya dikkat eden Circle, Center ve Coinbase’in de desteğiyle, USDC rezervini tamamen nakit ve kısa vadeli ABD hazine bonoları ile destekleyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Stablecoinler, Düzenleyici Baskı Altında

CoinGecko’ya göre Circle’ın stablecoin’i şu anda 27.01 milyar Dolarlık toplam piyasa değerine sahip; ve bu da onu dokuzuncu en büyük kripto para yapıyor.

En büyük stablecoin ise 65 milyar Dolardan fazla piyasa değeri ile Tether’in USDT’si olarak öne çıkıyor.

Bu ayın başlarında Tether de bir “güvence raporu” yayınladı. Raporda, stablecoin’in nakit ve banka mevduat desteğinin sadece %10 olduğu belirtildi. Bu yılın Mayıs ayında ise bu destek daha da düşük olan %3 seviyesinde idi.

Tam nakit destek vaatlerine rağmen; hiçbir stablecoin aslında her kripto parası için eş değer 1 Dolara sahip değil.

Neyse ki bu şimdiye kadar, her iki stablecoin’in de geçtiğimiz yıl hızlı bir şekilde büyümesi de göz önüne alındığında piyasa için büyük bir sorun teşkil etmedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend