5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Circle, USDC Stablecoin’i Destekleyen Rezervlerini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle, Dolara sabitlenmiş tokeni destekleyen rezervleri açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Circle, Dolara sabitlenmiş USDC tokenini destekleyen rezervleri açıkladı.
  • Firma, şu anda hesabında 22.176 milyar (tam olarak 22.176.182.251) Dolar tuttuğunu belirtti.

Stablecoin üreticisi Circle, USDC stablecoini destekleyen çeşitli rezerv kaynaklarını açıkladı.

Binance indirim kodu

Circle’ın USDC Rezervleri

Stablecoin’ler, bir üretici tarafından ayrılmış hesaplarda tutulan ve bir fiat para birimine 1:1 oranında eşleşen varlıkları ifade eder. Bir stablecoin üreticisi, dolaşımda olan stablecoinlerin miktarına eşit veya daha yüksek seviyede rezerv para birimi varlığına sahip olmalıdır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Circle’ın muhasebecileri Grant Thornton tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, Circle şu anda hesabında 22.176 milyar (tam olarak 22.176.182.251) Dolar tutuyor. Grant Thornton muhasebecileri, rakamın dolaşımdaki her USD Coin için tam olarak 1 Dolara eşit olduğunu doğruladı.

Bu miktarın %60’ından fazlasının (yaklaşık 13.4 milyar Dolar) nakit olarak tutulduğu belirtildi. Toplam rezervlerin dörtte biri ise 2.9 milyar ABD Doları tutarındaki Yankee Mevduat Sertifikası (Dolar cinsinden bir tür tasarruf aracı) ve 2.7 milyar ABD Doları tutarındaki ABD Hazine tahvilleri arasında bölüştürülmüştür. Kalan %14’lük bölümün ise ticari senet ve şirket tahvillerine ayrıldığı dile getirildi.

USDC Ekosisteminin Üç Temel Direği

Bugünkü blog gönderisinde Circle, USDC ekosistemi için güven, şeffaflık ve hesap verilebilirliğin “üç temel direk” olduğu söyledi.

Şirket, kripto paralardaki artan düzenleyici inceleme nedeniyle şu anda halihazırda var olan ihtiyatlı standartlarını sürdürme sözü verdi. Circle, buna ek olarak, USDC’lerin yeterli rezervlerle desteklendiğini kanıtlamak için Grant Thornton aracılığıyla zamanında rezerv tasdikleri sağlamaya devam edecek.

Circle, ayrıca, “USDC’yi destekleyen temel ekonomik faaliyetlerinin, ABD finansal sistemi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini” belirtti. Stablecoin’lerin kamuya açıklanması şu anda yasal bir gereklilik değil; ancak Circle bu konuda hassas davranıyor. Bir diğer önde gelen stablecoin firması olan Tether de Circle gibi stablecoin varlıklarını şeffaf bir biçimde açıklıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar