Circle, USDC Stablecoin’i Destekleyen Rezervlerini Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

USDC stablecoin’in arkasındaki şirket olan Circle, Dolara sabitlenmiş tokeni destekleyen rezervleri açıkladı.

blank

Haberin Özeti

  • Circle, Dolara sabitlenmiş USDC tokenini destekleyen rezervleri açıkladı.
  • Firma, şu anda hesabında 22.176 milyar (tam olarak 22.176.182.251) Dolar tuttuğunu belirtti.

Stablecoin üreticisi Circle, USDC stablecoini destekleyen çeşitli rezerv kaynaklarını açıkladı.

blank

Circle’ın USDC Rezervleri

Stablecoin’ler, bir üretici tarafından ayrılmış hesaplarda tutulan ve bir fiat para birimine 1:1 oranında eşleşen varlıkları ifade eder. Bir stablecoin üreticisi, dolaşımda olan stablecoinlerin miktarına eşit veya daha yüksek seviyede rezerv para birimi varlığına sahip olmalıdır.

Circle’ın muhasebecileri Grant Thornton tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, Circle şu anda hesabında 22.176 milyar (tam olarak 22.176.182.251) Dolar tutuyor. Grant Thornton muhasebecileri, rakamın dolaşımdaki her USD Coin için tam olarak 1 Dolara eşit olduğunu doğruladı.

Bu miktarın %60’ından fazlasının (yaklaşık 13.4 milyar Dolar) nakit olarak tutulduğu belirtildi. Toplam rezervlerin dörtte biri ise 2.9 milyar ABD Doları tutarındaki Yankee Mevduat Sertifikası (Dolar cinsinden bir tür tasarruf aracı) ve 2.7 milyar ABD Doları tutarındaki ABD Hazine tahvilleri arasında bölüştürülmüştür. Kalan %14’lük bölümün ise ticari senet ve şirket tahvillerine ayrıldığı dile getirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

USDC Ekosisteminin Üç Temel Direği

Bugünkü blog gönderisinde Circle, USDC ekosistemi için güven, şeffaflık ve hesap verilebilirliğin “üç temel direk” olduğu söyledi.

Şirket, kripto paralardaki artan düzenleyici inceleme nedeniyle şu anda halihazırda var olan ihtiyatlı standartlarını sürdürme sözü verdi. Circle, buna ek olarak, USDC’lerin yeterli rezervlerle desteklendiğini kanıtlamak için Grant Thornton aracılığıyla zamanında rezerv tasdikleri sağlamaya devam edecek.

Circle, ayrıca, “USDC’yi destekleyen temel ekonomik faaliyetlerinin, ABD finansal sistemi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini” belirtti. Stablecoin’lerin kamuya açıklanması şu anda yasal bir gereklilik değil; ancak Circle bu konuda hassas davranıyor. Bir diğer önde gelen stablecoin firması olan Tether de Circle gibi stablecoin varlıklarını şeffaf bir biçimde açıklıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend