5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Citibank, Artan Müşteri İlgisiyle Birlikte Kripto Hizmetlerini Başlatmayı Düşünüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Wall Street’in en büyük bankalarından Citibank, kripto paralar için ticaret, finansman ve saklama hizmetlerini değerlendirdiğini belirtti.

Binance indirim kodu

Dünyanın en büyük döviz ticareti bankalarından biri olan Citibank, müşterilerin ilgisindeki artıştan sonra kripto para piyasalarına ilk adımlarını atmayı düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Küresel döviz müdürü Itay Tuchman’a göre Citigroup, kripto para pazarına girmeyi düşünen en son küresel bankacılık devi. Kripto paraların itibarıyla ilgili zorluklara rağmen, varlık yöneticilerinden ve hedge fonlarından bitcoin’e artan ilgi, bankacılık devinin bu yeni pazara kayıtsız kalmasını zorlaştırıyor.

Tuchman, bankanın müşterilerine kripto paralarla ilgili hizmetler sunup sunmayacağına henüz karar vermediğini, ancak kripto para ticaretinin, finansmanın ve saklama hizmetlerinin değerlendirildiğini söyledi.

Tuchman bankaların kendi hesaplarında ticaret yaptıkları özel ticarete atıfta bulunarak; “Bizim bakış açımıza göre farklı seçenekler mevcut ve müşterilere en iyi hizmeti nerede verebileceğimizi düşünüyoruz. Bu, özel bir ticaret çabası olmayacak” dedi.

Mart ayında Citi, “Bitcoin’in ilerlemesinin önünde duran bir dizi risk ve engele” rağmen, kripto paranın “küresel ticaret için tercih edilen para birimi olmak için en uygun şekilde konumlandırılabileceğini” belirten 108 sayfalık bir rapor yayınlamıştı.

Hacim olarak en büyük kripto para birimi olan bitcoin’in fiyatı, geçen ayki rekor seviyeden yüzde 12 düştü, ancak Perşembe günü 57.000 dolardan işlem görerek yılın başından bu yana yüzde 75 artış gösterdi.

Goldman Sachs, Bank of New York Mellon ve State Street, son zamanlarda kripto para piyasasının farklı alanlarında aktif olma planlarını açıklayan büyük kurumlar arasında yer alıyor.

Bitcoin’e “çok hızlı” büyüyen bir ilgi var

Tuchman, geçen yıl Ağustos ayından bu yana, Citi’nin büyük varlık yöneticileri de dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesinde bitcoin’e “çok hızlı” büyüyen bir ilgi gördüğünü söyledi. Bazı müşteriler bankadan bitcoin ile ilgili araştırma talebinde bulunurken, bazıları da banka aracılığıyla bir dizi kripto para ticareti yapmak ve kripto para varlıklarıyla yapılan anlaşmaları finanse etmek istediğini belirtti.

İlgili Haber:  Fransa Hükümeti, 34.5 Milyon Dolar Değerindeki Bitcoin'i Müzayede ile Satışa Çıkaracak

Tuchman, “Güvenli ve sağlam olmayan hiçbir şey yapmamalıyız. Müşterilere fayda sağlayacak ve düzenleyicilerin destekleyebileceği bir şey inşa edebileceğimizden emin olduğumuzda devreye gireceğiz” dedi.

Büyük kripto alım satım firmalarındaki uzmanlar, geleneksel bankaların uzayda yıllardır aktif olan bitcoin uzmanlarına karşı rekabet edebilecekleri konusunda özel olarak şüpheci.

Michael Novogratz tarafından yönetilen New York merkezli bir firma olan Galaxy Digital, Çarşamba günü BitGo’yu satın almak için 1,2 milyar dolarlık bir anlaşmayı açıkladı ve “kripto ekonomisine erişim arayan kurumlar için tam hizmet platformu” oluşturmayı amaçladığını söyledi. Saklama altında 40 milyar dolarlık varlığa sahip olan BitGo, halihazırda saklama, portföy yönetimi ve ana kredi gibi hizmetler sunuyor.

Tuchman, Citi’nin kripto piyasasına ne kadar derinlemesine girmesi gerektiğine karar vermek için acele etmediğini söyledi.

Herhangi bir FOMO [kaçırma korkusu] yok çünkü kripto paralarım kalıcı olduğuna ve piyasanın henüz başında olduğumuza inanıyorum. Bu bir uzay yarışı değil. Herkes için yer var” şeklinde konuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar