8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.5 C
İstanbul

Citibank: Bitcoin 2021’de 318 Bin Dolar Olabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

İlk olarak ClassicMacro kullanıcısı tarafından bir Twitter gönderisi olarak sızdırılana göre Citibank kuruluşu CitiFX, kurumsal müşterileri için bir bitcoin teknik analizi hazırladı. Bu analize göre bitcoin Aralık 2021’e kadar 318.000 $’a ulaşabilecek bir potansiyele sahip. Bu, düşükten yükseğe doğru 102 kat artış demek.

Binance indirim kodu

Citibank raporu ne söylüyor

Boğa dönemlerinin uzunluğu artıyor. Dönemler, 2010-2011’de on ay, 2011-2013’te iki yıl ve 2015-2017’de üç yıl sürdü. CitiFX finans müdürü Tom Fitzpatrick, son iki koşunun sabit kalmasının ardından bir düzeltme dönemi bekliyor. Bu dönem yaklaşık 12 ay sürecek. Bu analiz, şu anda 2019’un başlarında başlayan bir Bitcoin boğa koşusunun ortasında olduğumuzu gösteriyor. Bu tahmin doğruysa, koşunun 2022’nin sonlarında, yani toplam dört yıl içinde bitmesi hedefleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bazıları, bu uzatılmış çalışmanın yeni zirvelere yol açacağına ve “çok iyi tanımlanmış bir kanala benzeyen bir kanal” listesi oluşturacağına inanıyor. Buna dayanarak, Fitzpatrick 318 bin dolar seviyesini tahmin etti. Bir yandan da sayının pek olası olmadığını kabul etti.

Citibank bitcoin’i yükselten etmenlere değiniyor

Fed, koronavirüs salgınının başlangıcında para politikasını değiştirdi. Bu doğrultuda yeni para üretiminde büyük ve sürekli bir artışa başladı. Ekonomi ve istihdam düzelmeye başladıktan sonra bile bu üretimi kısıtlama niyetinin azalmasıyla, yatırımcılar dış faktörlerden rahatsız olmayacak varlıkları değerlendiriyor.

Fitzpatrick’e göre, altın gibi bitcoin de sınırlı arzı olan bir varlıktır. Altına göre avantajı, mülkiyeti gizlerken sınırları kolayca geçebilmesidir. Merkez bankalarının CBDC’leri müzakere etmesi, Bitcoin için iyiye işaret ediyor. CBDC’lerin aksine, bitcoin ile mali politika ayarlamaları arasında bir bağ bulunmuyor.

Diğerleri bunun öngörülen fiyat seviyesi olmadığını, ay hedeflerinin ulaşılma olasılığının düşük olduğunu belirtiyor. Citibank, bitcoin’i müşterilerine olumlu bir şekilde sunmuş. Citibank haricindekiler ise bu onayı bitcoin’in gelecekteki uygulanabilir bir alternatif varlık olarak statüsünü gerçekten güçlendirdiğinin bir göstergesi olarak görüyor.

Kasım ayı ortasında bitcoin, şimdiye kadarki en yüksek üç haftalık kapanışını ilan ederek yeni bir rekor kırdı. Aralık 2017’nin ilk haftasında haftalık grafiği sadece 13.500 $ ile kapanmasına rağmen en yüksek fiyatı olan 20.000 $’a ulaştı. O zamanlar bu, bitcoin’in aşırı değerlendiğinin ve 20.000 $’ın uzun vadede bir anormallik olduğunun göstergesiydi.

2017’den bu yana manzara değişti. Piyasa şimdi bitcoin için daha yüksek bir fiyat kabul ediyor. En son üç haftalık mum 15.960 dolardan kapandı. Bu %18’lik artış, BTC’nin piyasa değerlerinin 2017’ye göre çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. BTC, belirli bir ülke tarafından yönetilmeyen veya politikalara tabi olmayan nispeten istikrarlı ve merkezi olmayan bir varlık olarak ortaya çıktı.

İlgili Haber:  Bilgisayar Korsanları İçinde 690 Milyon Dolarlık Bitcoin Bulunan Cüzdanın Şifresini Kırmaya Çalışıyor

Fed’e Karşı Biden

19 Kasım’da ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Fed’in kurumsal borç satın almak için iki programını ve orta ölçekli işletmelere borç veren diğer beş programını genişletmeyeceğini söyledi. Bu, başkan seçilen Biden’in devam eden pandemi sorunlarına yardımcı olacak ekonomik destek kazanma yeteneğini engelleyebilecek bir hareket.

Evercore ISI’nin başkan yardımcısı Krishna Guha, bu hareketi “piyasa istikrarı politikasının pervasızca siyasallaştırılması” olarak nitelendirdi. Mnuchin’in Biden’ın yönetimi için para bırakmayacağından emin olduğunu iddia etti.

Mart ayındaki küresel piyasa dalgalanmasının ardından, programlar finansal piyasaları güçlendirdi. Tüccarlar Fed’in hisse senedi piyasasını desteklemesi ve genişletici politika ile ABD dolarını düşürmesi gibi iki potansiyel sonuç bekledikçe altın gibi güvenli limanların yanı sıra hisse senedi ve diğer varlıkların riskleri de arttı.

Güvenli sığınak ve rahatlık başına risk arasında yer alan BTC de yükseldi. Mart ayından Kasım ayına kadar BTC, S&P 500, altın ve diğer geleneksel piyasa rallilerini aşan bir büyüme oranıyla %379,21’lik bir yükseliş kaydetti.

Piyasalar cuma gününü nasıl geçirdi

Azalan bir yardım programı olasılığı, Bitcoin için yükselişe geçti. Yine de, kripto para birimi 20 Kasım Cuma günü Londra ve New York açılış zilinden sonra %2 daha yükseldi. Altın yaklaşık %0,2 kaybetti ve S&P 500 endeksine bağlı vadeli işlemler %0,45 düştü. ABD doları ise diğer en iyi yabancı para birimleri karşısında yaklaşık %0.04 arttı.

Analistler, Biden yönetiminin Ocak ayında göreve geldikten sonra borç verme programlarını eski durumuna getirme olasılığını düşünüyor. Bu hareket, Biden’ın, olağandışı ve acil durumları gerekçe göstererek Federal Rezerv’in yanında yeni kredi tesisleri kurmasını gerektirecek. Bu, bitcoin’in neden görünüşte dirençli olduğunu açıklığa kavuşturuyor.

Herkes, BTC’nin finansal piyasalarda meşru bir varlık olduğuna inanmıyor ve bazıları kripto para birimi, kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetler arasında paralellikler kuruyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar