2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

CME, Euro Tabanlı Bitcoin ve Ethereum Vadeli İşlemleri Planlarını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

CME, Euro’ya bağlı Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemleri planlarını açıkladı.

Binance indirim kodu

Plana göre vadeli kontrat başına 5 Bitcoin ve 50 Ether büyüklüğünde bir ürün grubu olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dünyanın en büyük türev borsa sahiplerinden biri olan CME, iki yeni vadeli işlem planıyla kripto para piyasasına adım atıyor.

Şirket, Perşembe günü yaptığı bir basın açıklamasında, CME Group Inc.’in 29 Ağustos’ta Bitcoin ve Ether Euro vadeli işlemlerini tanıtacağını duyurdu. Duyuru kripto piyasası bocalarken ve ayıdayken geldi. Bitcoin bu yıl şu ana kadar yaklaşık %50 düştü, ikinci en büyük kripto Ether ise %56 düştü.

Vadeli işlem sözleşmeleri ya da bir diğer ifadeyle ticareti yapılabilir türev sözleşmeler, yatırımcıların kripto gibi değişken piyasalara girmesine yardımcı olur ve tüccarların dijital para birimindeki nakit pozisyonlarını korumalarına olanak tanır.

CME’nin küresel hisse senedi ve FX ürünleri başkanı Tim McCourt, yaptığı açıklamada; “Kripto para piyasalarında devam eden belirsizlik ile birlikte mevcut Bitcoin ve Ether vadeli işlemlerimizin sağlam bir şekilde büyümesi ve derin likiditesi, ABD dışındaki kurumsal yatırımcılar tarafından risk yönetimi çözümleri için gittikçe artan bir talep yaratıyor” dedi.

Mevcut kripto türev piyasası, spot ticareti gölgede bırakan büyük hacimlere sahip. CoinMarketCap verilerine göre, türev alım satım işlemlerinin gerçekleştiği dünyanın en büyük kripto borsası Binance, son 24 saatte 51 milyon doları aştı.

McCourt yaptığı açıklamada, “Euro cinsinden kripto para birimleri, ABD dolarının ardından en yüksek işlem gören ikinci itibari paradır” dedi. “Yılın başından bugüne, EMEA bölgesi, 2021’e göre %5’ten fazla bir artışla toplam Bitcoin ve Ether vadeli işlem sözleşmelerinin %28’ini temsil ediyor.”

Vadeli işlem sözleşmeleri fiyat artışlarını ve düşüşlerini yoğunlaştırabileceğinden, Bitcoin türev ürünleri genellikle kripto piyasasında daha fazla oynaklık yaratır. Örneğin, Bitcoin Mayıs 2021’de bir gün içinde %30 kadar düştüğünde, vadeli işlemlerde ve opsiyonlarda kaldıraçlı pozisyonlar silindi ve satışları arttırdı.

İlgili Haber:  Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemlerde Kendi Rekorunu Kırdı

CME’nin en son vadeli işlem ürünleri, şirkete göre sırasıyla günlük CME CF Bitcoin-Euro Referans Oranı ve CME CF Ether-Euro Referans Oranı kullanılarak nakit olarak ödenecek sözleşme başına beş Bitcoin ve 50 Ether olarak boyutlandırılacak. Her ikisi de düzenleyici incelemeyi bekliyor.

Kripto vadeli işlem piyasasını, CME’den önce 2017 yılının başlarında Bitcoin vadeli işlem piyasasına girme planlarını açıklayan Cboe Global Markets Inc. ve CME Group domine etmektedir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar