23 Mayıs 2022, Pazartesi
20.9 C
İstanbul

CME Mikro Vadeli İşlemleri, Bitcoin Piyasası İçin Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Hızla yükselen Bitcoin fiyatları, türev piyasasını daha küçük boyutlu vadeli işlem sözleşmeleri sunmaya zorladı. Peki bu ne anlama geliyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin’in fiyatı büyük ölçüde arttığından, Bitcoin vadeli işlemleri artık birçok kripto para kullanıcısı için çok pahalı.
  • 2017’de Bitcoin vadeli işlemlerini başlatan CME Group, şimdi bu sözleşmelerin mikro versiyonlarını sunuyor.

Chicago Mercantile Exchange (CME) Group bugün, bir Bitcoin’in onda biri büyüklüğündeki mikro Bitcoin vadeli işlemlerini başlattığını açıkladı. Yeni hizmet, Bitcoin vadeli işlemlerini pahalı bulan perakende yatırımcıları ve esneklik arayan kurumsal yatırımcıları çekmeyi amaçlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Vadeli İşlemleri Nedir?

CME Group küresel hisse senedi endeksi ve alternatif yatırım ürünleri başkanı Tim McCourt konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in fiyatına ve son birkaç ayda ne kadar değerlendiğine baktığınızda, mevcut vadeli işlem sözleşmelerinin çok daha pahalı hale geldiğini söyleyebiliriz.” dedi.

Vadeli işlem sözleşmeleri, tüccarların gelecekte belirli bir fiyattan bir varlığı satın alma veya satma yükümlülüklerine verilen isimdir. Birkaç ay içinde bugünkü 56.660 Dolarlık fiyattan 1 BTC satın almayı planlıyorsanız; vadeli işlem sözleşmesi yoluyla bu fiyatı kilitleyebilirsiniz.

Ancak vadeli işlem sözleşmeleri, spekülatörler için de oldukça kullanışlıdır. Ayrıca herhangi bir piyasada işlem gören bir varlık gibi alınıp satılabilirler, böylece sözleşme imzalama sırasındaki sözleşme fiyatı ile gelecekteki belirli bir tarihteki gerçek piyasa fiyatı arasındaki fiyat farkı üzerine yatırım yapılabilir. Fiyat farkı, doğru yatırımı yapan kişiler için önemli bir kazanç sağlayabilir.

“Mikro Bitcoin”

Aralık 2017’de başlatılan orijinal CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi, 5 Bitcoin değerinde yatırım kabul ediyordu. Bu, o zamanlar çok büyük bir anlaşma değildi; ancak bugünün fiyatı ile yaklaşık 290.000 Dolara denk geliyor. Buna karşılık bugün itibariyle söz konusu vadeli işlem sözleşmeleri, bir Bitcoin’in onda biri değerindeki “mikro Bitcoin” seviyesine (6.000 Dolar) düşürüldü.

İlgili Haber:  İngiltere, Kripto Para ile İlgili Yeni Kuralları Açıkladı

Ancak Bitcoin’in fiyatı daha da yükselmeye devam ederse, mevcut mikro Bitcoin vadeli sözleşmeleri de pahalı hale gelebilir. McCourt, bunun gerçekleşmesi durumunda CME’nin daha farklı büyüklüklerde sözleşmeler teklif etmeyi düşüneceğini söyledi.

Şubat ayında CME, Ethereum vadeli işlemlerini başlattı ve geçen ay 5.500 sözleşme ticareti kaydettiğini duyurdu. McCourt, 50 ETH değerinde Ethereum vadeli işlem sözleşmesinin doğru boyutta olduğunu hatta “nispeten küçük bir sözleşme” olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Ancak Ethereum’un meteorik fiyat artışı aynı hızda devam ederse, mikro Ethereum vadeli işlemleri de ufukta görünebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar