Coda Protocol, Blok Zincirini Kırabilenlere Ödeme Yapacak

0
313

Geçtiğimiz günlerde bir test ağı (testnet) başlatan Coda, sistemindeki güvenlik açıklarını ortaya çıkaran kullanıcıları ödüllendirecek. Coda, güvenlik açığı bulabilen katılımcılarını Coda tokenleri ve Genesis arzının %1’i ile ödüllendirecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Coda, milyonlarca cihazda dağıtık çalışacak şekilde tasarlanmış hafif blok zincirinin bir testnet sürümünü piyasaya sürüyor.
  • Coda, testnet katılımcılarını toplam Coda tokenleri ve Genesis Grants arzının %1’i ile ödüllendirecek.
  • Coda blok zinciri, yalnızca birkaç düzine kilobayt boyutunda bir blok zinciri oluşturmak için sıfır-bilgi kanıtını (Zero Knowledge Proof) kullanır.
  • Coda Protocol’ün blok zinciri hafiftir ve 1 megabayt Bitcoin blokları yerine 22 kilobaytlık bloklar kullanır.

Coda, herkesin bir düğümü yönetebileceği kadar hafif bir blockchain inşa ettiği kripto projesi için bir test ağı başlatarak, ağını kırabilen kullanıcıları ödüllendiriyor.

Binance indirim kodu

O(1) Labs tarafından geliştirilen hafif blok zincirli Web3 taslağı Coda, bugün “Testworld” isimli testi için sınırlı kapasitede bir kayıt açtıklarını duyurdu. Test katılımcıları, Coda blok zincirindeki düğümlerde güvenlik açıklarını ortaya çıkararak, toplam Coda token arzının %1’ine sahip olabilecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Katılımcılar ayrıca, topluluğun gelişmesine yardımcı olmak ve protokolün teknik detayları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir Genesis Grant almaya hak kazanacaklar. Bu testin başarıyla sonuçlanması durumunda Coda blok zinciri, milyonlarca akıllı telefonu ve diğer bağlı cihazları kapsayan en yaygın ağlardan birine dönüşebilir.

Coda protokolü, bir yandan düğümlerin kendileri için veri depolama gereksinimlerini küçük tutarken, diğer yandan tüm düğümlerin Coda blok zincirine bağlı olduğunu doğrulamak için zero-knowledge (ZK) SNARK proof (sıfır bilgi ispatı) teknolojisini kullanıyor.

Sıfır bilgi ispatı nedir?

Sıfır bilgi ispatı, blok zincirindeki önceki bloklarda oluşturulan şeylerin, kendilerinden önceki blokların içeriğini bilmek zorunda kalmadan gerçekleştiğini doğrulayan hash imzalarını kullanır.

İlgili Haber:  Bitcoin İçin Korku Duymak Yerine Uzun Vadeli Düşünmek Gerekiyor

Bu sistemi kullanarak, bir Coda düğümü, sadece birkaç tweet’deki veri miktarı kadar birkaç kilobayt veri depolama ihtiyacı duyacak ve bir yandan da saniyede 100 işlem gerçekleştirecek. Öte yandan, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer blok zincirleri birkaç yüz gigabayt depolama gerektirir ve bu alan giderek büyümektedir.

Minimum boyut gereksinimleri göz önüne alındığında, Coda, ağdaki düğüm sayısını en üst düzeye çıkarmayı hedeflemektedir.

O(1) Labs CEO’su ve kurucu ortağı Evan Shapiro, yaptığı açıklamada; “Kullanıcılar saldırı aşamasında blok ve Snark üretmek için testnet puanları biriktirebilir ve acemi kullanıcılar özel Discord kanalımızda blok üretimi ve SNARKs konusunda yardım alabilirler” dedi.

Coda’nın arkasındaki geliştirici grubu olan O(1) Labs, 2017 yılında kuruldu ve Coinbase Ventures ve Polychain Capital gibi yatırımcılardan 18 milyon dolar topladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?