1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

Coinbase, 25.000’den Fazla Rusya Bağlantılı Adresi Engelledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Coinbase, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inanılan Rus kişi veya kuruluşlarla ilgili 25.000’den fazla adresi engellediğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Borsa, bu hesapların kendi “proaktif soruşturmaları” yoluyla tespit edildiğini ve adreslerin “yaptırımların uygulanmasını desteklemek” için ABD hükümetiyle paylaşıldığını da sözlerine ekledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Coinbase’den yapılan açıklamadaGeçtiğimiz birkaç hafta içinde, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak bireylere ve bölgelere bir dizi yaptırım uygulamaya başladı. Yaptırımlar, ulusal güvenliğin geliştirilmesinde ve yasadışı saldırganlığın caydırıcılığında hayati bir rol oynuyor ve Coinbase hükümet yetkililerinin bu çabalarını tam olarak destekliyor” denildi.

Coinbase’in Rus yaptırımlarına yaklaşımı

Coinbase yaptığı açıklamada, Coinbase’in Rus bireylere ve kuruluşlara karşı uygulanan “kritik ekonomik yaptırımları” desteklemede rol oynamayı hedeflediği belirtildi.

Bu desteği sağlamak için borsa, yaptırım uygulanan aktörlere erişimi engellemek, yaptırımlardan kaçınma girişimlerini tespit etmek ve olası tehditleri önceden ön görebilmek için adımlar attığını söyledi. Bu, potansiyel müşterilerin yaptırım uygulanan kişi veya kuruluşların listeleri ile karşılıklı kontrol edilmesini ve Kuzey Kore gibi dünyanın yaptırım uygulanan bölgelerine ait IP adreslerinin izlenmesini içeren prosedürleri içeriyor.

Bir Coinbase sözcüsü geçen hafta yaptığı açıklamada, borsanın dünya genelinde ortaya çıkan riskleri izlemeye odaklanan sektör lideri istihbarat firmalarıyla çalıştığını söyledi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong geçtiğimiz hafta Twitter’dan yaptığı açıklamada, Rus kullanıcıları engellemeyeceklerini, ancak ABD hükümeti böyle bir kısıtlama getirmeye karar verirse buna uyacaklarını söylemişti.

Armstrong, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Coinbase’in, diğer tüm düzenlenmiş finansal servisler gibi, yaptırım uygulanan kişi veya kuruluşlara ait IP adreslerinden yapılan işlemleri engelleyeceğini belirtmişti. Ancak tüm Rusların Coinbase kullanmasını yasaklamayacağını söylemişti.

Bazı sıradan Ruslar, para birimleri çöktüğü için kriptoyu bir cankurtaran simidi olarak kullanıyor. Birçoğu muhtemelen ülkelerinin Ukrayna’yı işgaline karşı çıkıyor. Dolayısıyla böylesine bir yasak onlara da zarar verir.

İlgili Haber:  Coinbase'deki Bitcoin Çıkışları Yükseliş Sinyali Anlamına mı Geliyor?

Uzmanlar her ne kadar Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmasının zannedildiği kadar kolay olmayacağını söylese de, AB, Rusya’nın ekonomik yaptırımları atlatmak için kripto para kullanmamasını sağlamak için önlemler almayı düşünüyor. ABD ve Birleşik Krallık hükümetleri, kripto para işlemlerinin Rusya’ya ve Rusya’dan para taşımak için gizli bir yol haline gelebileceğine dair endişelerini de dile getirdiler.

Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov geçtiğimiz günlerde kripto borsalarına Rus kullanıcıları engelleme çağrısında bulunmuştu. Ancak borsalar bu çağrıya olumlu cevap vermemişti. Eski ABD başkan adayı Hillary Clinton bu çağrıya uymayan borsaları eleştirmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar