Coinbase Bitcoin’in Yükselişini Kaldıramıyor mu?

Kapasite sorunu yaşadığı düşünülen Coinbase’in bazı kullanıcıları, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının özellikle değişken olduğu durumlarda, borsanın bazen uyarda bulunmadan çevrimdışı duruma geçtiğine dair şikayette bulundu. Yıllardır devam ettiği iddia edilen bu kesintilerin, müşterilerin kripto varlıklarını satın almasını veya satmasını engellediği ve tüccarların genellikle olumsuz tecrübeler yaşamalarına neden olduğu açıklandı.

Mart ve kasım ayları arasında kalan süreçte borsa, farklı şekillerde kesintilere veya bağlantı sorunlarına yol açan dokuz farklı sorun kaydetmiş olsa da bazı durumlarda doğrudan müşteri etkisinin bir şekilde net olmadığı ve sorunların görünüşte ciddiyet derecelerine göre değiştiği kaydedildi.

Bu tür zamanlarda Coinbase tarafından yayınlanan ana durum güncellemesi: “Coinbase.com bağlantı sorunları yaşıyor.” olarak görüntülenirken TradingView.com’daki 30 dakikalık fiyat çizelgelerine göre bu örneklerden dördü, değişken Bitcoin fiyat hareketiyle aynı zamana denk geldi.

29 Nisan’da Coinbase’in bağlantı sorunları bildirmesi üzerine durumla ilgili yayımlanan başka bir güncellemede, Coinbase.com’un o gün 10:00 ile 12:30 saatleri arasında sorunlar yaşadığı belirtildi. Bitcoin fiyatının bu zaman aralığında %4.54 oranında hareket etmesi dikkat çekti.

Coinbase, 9 Mayıs’ta halka bir başka zorluk hakkında bilgi verirken bu kez de Bitcoin fiyatı 17:00 ile 18:00 saatleri arasında %15.26 oranında hareket etti.

Kayda değer Bitcoin fiyat hareketleriyle ilişkili üçüncü durum, Coinbase’in bağlantı sorunlarını halka bir kez daha bildirdiği tarih olan 1 Haziran’da gerçekleşti. Bu olay, görünüşe göre kullanıcıları 16:00 ile 17:00 saatleri arasında belirli bir seviyede etkiledi ve bu süre zarfında Bitcoin fiyatında %6.94’lük bir hareket görüldü. Bu olayı takip eden günlerde bazı Coinbase müşterilerinin platformdan ayrıldığı görüldü.

Coinbase ayrıca 28 Temmuz’da 02:00 ile 04:30 arasında başka bir bağlantı sorunu yaşadı ve bu süre zarfında Bitcoin fiyatında %3.82 oranında hareket görüldü.

  2021 Bitcoin İçin Çok Büyük Bir Yıl Olacak

BitMEX’in geçmişinde de benzer sorunlar yaşanmıştı

Bununla birlikte Coinbase’in tüm sorunlarının, büyük BTC fiyat dalgalanma günlerine denk gelmediği de bildirildi. Coinbase 16 Kasım’da kamuoyuna Web sitesi ve mobil uygulamaların yüklenmediğini bildirirken Bitcoin, piyasanın gerekli ortama sahip olmasına rağmen sorunların belirtildiği zaman aralığında fiyatta yalnızca kabaca %1.72’lik hareket etti. Bağlantı sorunları ayrıca 28 Mayıs, 17 Temmuz, 18 Ağustos ve 11 Kasım’da meydana geldi ve bu süre zarfında Bitcoin’in her olayda %3’ten daha az fiyat hareketi yaşadığı görüldü.

Coinbase, kesintileriyle ilgili sorulara yanıt vermemeyi tercih etse de firmanın CEO’su Brian Armstrong, Coinbase’in sorunları çözmeyi amaçladığını ima eden bir tweet paylaştı.

Kripto türevleri borsası BitMEX de geçmişinde Coinbase’le benzer şekilde büyük Bitcoin fiyat dalgalanmaları sırasında performans sorunları yaşamıştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın