Coinbase CEO’su Armstrong Yeni Düzenlemelerden Endişeli

Bitcoin yükselişini sürdürerek 30 bin dolara emin adımlarla ilerlerken ABD'de düzenleyici kurumlardan yeni hamleler geldi.

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bitcoin, geçen hafta yükselmeye devam ederek aralık ayında %50’den fazla kazanç sağladı. Bitcoin fiyatı, son 24 saatte 30.000$’a bir adım daha yaklaşarak 29.300$’a ulaştı. Böylece bitcoin 2020’nin başından bu yana dört kat artmış oldu. An itibariyle ise Mayıs 2019’dan bu yana en büyük aylık kazancı yolunda ilerliyor.

blank

ABD Hazine departmanı yeni bitcoin ve kripto düzenlemeleri önerdikten sonra, Coinbase genel müdürü, “mahremiyete haklı bir sebep olmaksızın izinsiz giriş oluşturulduğu” konusunda uyardı.

blank

Coinbase CEO’su Brian Armstrong konuyla ilgili bir blog gönderisi yayınladı. Yazıda, “Borsaların 3.000$’ın üzerindeki herhangi bir işlem için kripto aldığınız veya kripto gönderdiğiniz herhangi birinin adını ve adresini toplamaları gerekecek,” ifadesi yer aldı. “Bu, mahremiyetinize haklı bir sebep olmaksızın önemli bir müdahaledir. Geleneksel finans kurumlarına göre de daha zahmetli bir düzenlemedir.”

Hazine’nin Mali Suçları Uygulama Ağı tarafından 18 Aralık’ta öne sürülen bitcoin ve kripto düzenlemeleri, hükümetin kripto işlemlerini takip etmesini önemli ölçüde kolaylaştırabilir. Borsalar da kişisel bilgileri kayıt altında tutmak ve talep üzerine bunları hükümete teslim etmek durumunda olacak.

Armstrong, “Bu büyük bir değişiklik. Hazine, bunun siz müşterilerimiz üzerinde yaratacağı etkiyi düşünmüyor” diye yazdı. “Bu bizi endişelendiriyor.”

Önerilen düzenleme 4 Ocak’ta sona eren 15 günlük bir yorum süresi içerisinde bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Armstrong, “Daha da kötüsü, yorum dönemi Noel’den önceki Cuma günü başladığından, kripto ile etkileşime giren herkes için uzun süreli sonuçlar doğurabilecek bu önemli düzenlemeyi tartmak için dokuz günden daha az zamanımız var,” diye ekledi.

Kriptoda gizlilik ihlali yeni değil

Hükümet incelemesine ilişkin endişelerin yanı sıra, bitcoin ve kripto para borsaları, kripto kullanıcı gizliliği için bilinen bir zayıflık noktasıdır.

Bu ayın başlarında, Bitcoin ve kripto para topluluğu, çevrimiçi olarak yayınlanan 270.000’den fazla bitcoin ve kripto para kullanıcısının kişisel bilgilerini gören büyük bir veri ihlali ile sarsıldı. Fransa merkezli popüler bitcoin ve kripto para donanım cüzdanı Ledger’den Temmuz ayında bir hack’le çalınan veriler, hacklenmiş bilgileri satın almak, satmak ve paylaşmak için bir pazar olan RaidForums’ta yayınlandı.

Başka bir yerde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu XRP dijital tokeninin yaratıcısı Ripple’a karşı bir dava için hazırlanırken, bitcoin ve kripto yatırımcıları düzenleyicilerin bir gün “bitcoin konusunda sert düşüşler” olacağı konusunda uyardı.

Kanadalı yatırımcı Kevin O’Leary, geçen hafta CNBC’den Squawk Box’a “Bu düzenleyicilerden birinin bitcoin konusunda sert bir şekilde düştüğü günü bekliyorum” dedi. “Bu olduğunda insanlar ağlayacaklar. Hayatlarında hiç böyle bir sermaye kaybı görmemiş olacaklar. Haliyle bu durum acımasız olacak.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend