8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Coinbase CEO’su, Sıradan Rusların Bitcoin’i “Cankurtaran Simidi” Olarak Kullandığını Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Rus kullanıcıları engellemeyeceklerini, ancak ABD hükümeti böyle bir kısıtlama getirmeye karar verirse buna uyacaklarını söyledi.

Binance indirim kodu

Armstrong, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Coinbase’in, diğer tüm düzenlenmiş finansal servisler gibi, yaptırım uygulanan kişi veya kuruluşlara ait IP adreslerinden yapılan işlemleri engelleyeceğini söyledi. Ancak tüm Rusların Coinbase kullanmasını yasaklamayacağını belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bazı sıradan Ruslar, para birimleri çöktüğü için kriptoyu bir cankurtaran simidi olarak kullanıyor. Birçoğu muhtemelen ülkelerinin Ukrayna’yı işgaline karşı çıkıyor. Dolayısıyla böylesine bir yasak onlara da zarar verir” dedi.

Armstrong, herkese açık olan blok zincirler paranın hareketini nakit veya altına kıyasla daha izlenebilir hale getirdiğinden, Rus oligarklarının yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanmaları yönünde yüksek bir risk görmediğini söyledi. Armstrong’un aksine bazı uzmanlar Rus milyarderlerin ve oligarkların Bitcoin ve kriptodan başka seçenekleri kalmadığını düşünüyor.

Armstrong’un sözleri, Binance CEO’su CZ’nin sözleriyle uyuşuyor. CZ de yaptığı açıklamada tüm Rus vatandaşları engellemenin etik olmayacağını vurgulamıştı.

Armstrong, Coinbase’in hızla değişen durumun ortasında gerekirse daha fazla adım atacağını söyledi. “ABD hükümeti bir yasak koymaya karar verirse, elbette bu yasalara uyacağız” diye ekledi.

Bir kripto araştırma şirketi olan Chainalysis’in verilerine göre, Rus rublesi ile kripto paralar arasındaki ticaret, Ukrayna’ya yönelik saldırının başlamasından bu yana iki katına çıkarken, dünya çapındaki kripto borsaları geçen hafta Rus kullanıcıları engelleme yönünde toplumsal baskı altına girdi.

İlgili Haber:  Kripto Borsalarının Yarısından Fazlasının Kimlik Doğrulaması Zayıf veya Hiç Yok

Uzmanlar her ne kadar Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmasının zannedildiği kadar kolay olmayacağını söylese de, AB, Rusya’nın ekonomik yaptırımları atlatmak için kripto para kullanmamasını sağlamak için önlemler almayı düşünüyor. ABD ve Birleşik Krallık hükümetleri, kripto para işlemlerinin Rusya’ya ve Rusya’dan para taşımak için gizli bir yol haline gelebileceğine dair endişelerini de dile getirdiler.

Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov geçtiğimiz günlerde kripto borsalarına Rus kullanıcıları engelleme çağrısında bulunmuştu. Ancak borsalar bu çağrıya olumlu cevap vermemişti. Eski ABD başkan adayı Hillary Clinton bu çağrıya uymayan borsaları eleştirmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar