CEO Brian Armstrong’un geçen ay tartışmalı bir blog gönderisinde şirketin sosyal aktivizme katılmayacağını ve apolitik olacaklarını söylemesinin ardından 60’tan fazla Coinbase çalışanı firmadan ayrılma kararı aldı.

San Francisco merkezli kripto para borsası, şirketin iş hedefleri dışındaki konularda tavır almama kararını kabul etmeyen çalışanlara bir çıkış paketi sundu.

Armstrong Perşembe günü yaptığı açıklamada, 60 çalışanın veya Coinbase’in işgücünün %5’inin anlaşmayı kabul ettiğini ve bir dizi görüşmenin hala devam ettiğini, yani son rakamın daha yüksek olabileceğini söyledi.

Wired’ın bildirdiğine göre Coinbase’in politikaları hakkındaki tartışmalar, şirketin Black Lives Matter’ı destekleyen bir bildiri yayınlamaması ve çalışanlar arasında sanal bir grevin başlamasıyla kendini gösterdi.

Siyasi tartışmalar bölünmeye sebep oluyor

Armstrong’un geçen ayki tartışmalı blog yazısı, Silikon Vadisi şirketlerinin siyasetteki rolü konusunda geniş çaplı bir tepkiye ve tartışmaya yol açtı. Armstrong, politik olmanın iç bölünme yarattığını ve işten uzaklaştırdığını savundu. Yine de birçok eleştirmen, misyonu doğası gereği politik olan ama statükoya meydan okumakta güçlük çeken bir kripto para şirketinin ironisine dikkat çekti. Hem Google hem de Facebook da kısa süre önce gündemdeki politik meselelerle ilgili iç tartışmaları daha da ılımlı hale getirmek için adımlar atmıştı.

Yakın zamanda yapılan bir anket, Amerikalıların %68’inin CEO’ların sosyal konularda bir tavır almasını istediğini, bu grubun üçte ikisinin liderlerin işlerini doğrudan etkilemeyen konularda bunu yapması gerektiğini söylediğini ortaya koydu.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  DeFi'nin yearn.finance Platformu Coinbase Pro'ya Geliyor

Bir Cevap Yazın