Coinbase, müşterileri hakkında bilgi isteyen ajansları açıkladı. Federal Soruşturma Bürosu FBI, listenin en başında yer aldı.

Binance indirim kodu

Coinbase, kolluk kuvvetlerinin talepleri hakkında bilgi verdi. Bu gelişme, Electronic Frontier Vakfı’nın Coinbase’in bu bilgiyi açıklamasını talep etmesinden bir ay sonra yaşandı. FBI, içlerinde en fazla bilgi talebi yapan ABD ajansı oldu.

Binance indirim kodu

Kripto para borsası Coinbase bugün, kolluk kuvvetlerinin Coinbase’in 38 milyon müşterisi hakkında nasıl bilgi talep ettiğini açıklayan bir şeffaflık raporu yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

San Francisco merkezli borsa Coinbase, bu yılın 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında kolluk kuvvetlerinin 1,914 kez bilgi talep ettiğini açıkladı. Bu gelen taleplerin %96.6’sı ise cezai soruşturmalarla ilgiliydi. Bu, geçen yıl ABD merkezli Kraken borsasında rekabet ederek alınan kolluk kuvvetleritaleplerinin iki katından daha fazla.

Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, bir blog yazısında, “bu talepler büyük ölçüde mahkeme celbi şeklinde geliyor, ancak arama emirleri, mahkeme emirleri ve diğer resmi süreçleri de içerebiliyor” dedi. Ancak Grewal, aldıkları bazı bilgi taleplerinin ifşa edilmesinin sınırlı olduğunu da ifadelerine ekledi.

Coinbase ayrıca ABD kolluk kuvvetlerinin bu taleplerin %58’ini yaptığını açıkladı; İngiltere makamları taleplerin %23 yaparken, Almanya taleplerin %9’ini gönderdi ve Avrupa makamları geri kalanların çoğunu oluşturdu.

ABD’de FBI, taleplerin %30.5’ini, İç Güvenlik %16.5’ini, eyalet ve yerel polis %16.2’sini, Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi %9.3’ünü ve İç Gelir Servisi %8.8’ini yaptı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Emtia Vadeli İşlem Komisyonu, Gizli Servis, Posta Denetim Servisi, Adalet Bakanlığı, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza da benzer taleplerde bulundu.

Rapor, Electronic Frontier Vakfı’nın Coinbase’in raporu yayınlamasını önermesinden bir ay sonra geldi. Electronic Frontier Vakfı (EFF), “ödeme işlemi yapıcılarından, halkın bu istekleri kimin yaptığını veya ne sıklıkta yaptığını bilmesi için, herhangi bir mekanizma olmaksızın müşterileri hakkında bilgi vermeleri isteniyor” dedi.

İlgili Haber:  ETH 2.0’da Kilitlenen Ethereum Miktarı 3 Milyonu Geçti

Coinbase’in baş hukuk Sorumlusu ve blog yazısının yazarı Grewal, “başkalarını ve platformumuzu kötüye kullanan kötü niyetli kişileri takip etmek adına, hükümet yetkililerinin meşru çıkarlarına saygı duyuyoruz” dedi. Ayrıca “şeffaflık, hesap verebilirliğin ve müşteri güvenini korumanın kritik bir parçasıdır” ifadelerine de yer verildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?