28 Mayıs 2022, Cumartesi
25.2 C
İstanbul

Coinbase, Colonial Pipeline’ın Fidye Bitcoin’lerini Geri Almaya Yardım Ettiği İddialarını Yalanladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Coinbase baş güvenlik sorumlusu, Colonial Pipeline hacker’ları tarafından çalınan 4.3 milyon dolarlık kripto paranın bulunması için ABD’li yetkililere yardım edildiği iddiasını yalanladı. Coinbase’in ABD güvenlik güçlerine yardımcı olduğu iddiaları online ortamlarda yayılmıştı.

Binance indirim kodu

Şirket CSO’su Philip Martin, ABD Adalet Bakanlığı’na ve FBI’a, çalınan 63.7 Bitcoin’in (şu anki değeri 2.3 milyon dolar) bulunması için Coinbase tarafından yardım edildiği iddialarını Twitter’dan cevapladı. Mahkeme kayıtları, hacker’lara ödenen varlıkları içeren cüzdan için arama belgeleri bulunduğunu göstermişti. Hacker’lar gerçekleştirdikleri saldırıyla beraber ABD’nin en büyük rafine petrol ürünleri boru hattını kapatmışlardı.

Binance indirim kodu

coinbase

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Coinbase Arama Belgesi İddialarını Reddetti

Martin ise Tweet’inde şöyle dedi: “Coinbase hiçbir arama belgesinin muhatabı olmadı ve hiçbir zaman hiçbir fidyenin de ulaşmasında aracılık etmedi. Çalınan miktarın bir Coinbase hesabından/cüzdanından geçtiğine dair de elimizde herhangi bir kanıt yok.

Sosyal medyada yayınlanan çeşitli Blockchain verisi grafikleri, çalınan Bitcoin miktarının Coinbase server’larından geçtiği şeklinde yorumlanmıştı ve bu da Coinbase kullanıcıları ve Bitcoin hayranları arasında tepkiye yol açmıştı.

Özellikle BitQuery grafiklerini hedef alan Martin, grafiklerdeki ve belgelerdeki Coinbase referanslarının Coinbase’i bir konsept olarak ele aldığını ve kripto para borsasıyla ilgisi olmadığını belirtti.

Ayrıca Martin’e göre Coinbase “sıcak cüzdan havuzları” denilen metodu kullanırken FBI sadece bir özel anahtarın peşindeydi ve Coinbase de bu tür bir anahtarı FBI’a veremezdi.

Kripto Para Hayranları Yetkililerle İşbirliklerine Sıcak Bakmıyor

Online ortamdaki tepkilerin nedeni ise kripto para hayranlarının, bu tür bir “yetkililerle işbirliğinin” kripto paraların ruhuna uygun olmadığını düşünmeleriydi. Kripto para hayranları, kripto paraların merkeziyetsiz, gizlilik odaklı ve geleneksel finans sistemine alternatif yapılarıyla övünüyor.

ABD’li yetkililer, hacker’ların kullanıdığı dijital cüzdana ulaşmalarını sağlayacak özel anahtara nasıl erişim sağlayabildikleri konusunda herhangi bir resmi açıklama yapmış değiller. ABD’li yetkililer gerçekleştirdikleri operasyon ile beraber çalınan miktarın çoğunluğunu geri almayı başarmışlardı.

İlgili Haber:  Visa USD Coin (USDC) İşlemlerini Başlatıyor

Martin ise özel anahtarın nasıl elde edildiği konusuyla ilgili şöyle bir yorumda bulundu: “Peki özel anahtarı nasıl ele geçirdiler? Belki bir tür sihirbazlık ile olabilir ancak benim tahminim, polis hedef server’ların yerini belirlemek için elindeki imkanları kullanmıştır.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar