30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Coinbase, Destek Personeli Sayısını Ocak Ayından Bu Yana 5 Kat Artırdı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Coinbase, müşteri hizmetleri şikayetlerine yönelik bir analiz yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ocak ayından bu yana Coinbase destek personeli sayısında 5 kat artış oldu.
  • Önümüzdeki aylarda borsanın daha fazla canlı yardım özelliği sunması bekleniyor.

Brian Armstrong, bundan 9 yıl önce Coinbase’i kurduğundan bu yana müşteri şikayetleri şirketin en önemli sorunlarından biri oldu. 2018’de Mashable, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bilgi Edinme Özgürlüğü Erişimi talebi yoluyla 134 sayfalık müşteri şikayetleri raporu sundu.

Binance indirim kodu

Coinbase Kullanıcılarının İki Önemli Sorunu

O zamanlar ortaya çıkan tablo, hoşnutsuz Coinbase kullanıcılarının genel olarak iki sorunu olduğunu gösteriyordu: Bazı fonların gizemli bir şekilde ortadan kaybolması ve bazı hesapların aniden kilitlenmesi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Coinbase bu yılın Nisan ayında halka arz edildiğinde, The New York Times, Coinbase müşterilerinin hâlâ devam eden fonların kaybolması ve hesapların kilitlenmesi sorunlarına tekrar işaret etti.

Coinbase Sorunlarla Nasıl Başa Çıkıyor?

Devam eden şikayetlere rağmen Coinbase, işlerin daha iyiye gittiğini söylüyor. Müşteri desteği başkan yardımcısı Casper Sorensen, dün yayınlanan analizde, borsanın müşteri şikayetlerini ve şikayet birikmesini önemli ölçüde azalttığını belirtti.

Sorensen, yılın başından bu yana, toplam kullanıcı tabanının %28 oranında artmasına rağmen, Coinbase’in aktif müşterilerinin şirketle bir şikayet üzerine iletişim kurma düzeyinin %70 oranında azaldığını söyledi.

Sorensen, Coinbase’in bu amaç için fazladan 3.000 müşteri temsilcisi işe alarak müşteri destek personel sayısını yılın başından bu yana beş katına çıkardığını kaydetti. Müşterileri, hesaplarını dolandırıcılıklardan nasıl koruyacakları konusunda eğitmek ve varlıklı müşterilere iki faktörlü doğrulama kontrollerini uygulamalarını önermek de söz konusu müşteri temsilcilerinin diğer önemli görevleri olarak öne çıktı.

Sorensen, ayrıca, “Önümüzdeki aylarda borsa, canlı sohbet ve telefon desteği başlatmayı planlıyor.” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar