3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Coinbase’e, GYEN Stabilcoin’i Yüzünden Dava Açıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Coinbase için iyi bir yıl olmuyor. Hem hisse fiyatları çakılıyor hem de yeni açtığı NFT pazarı çok az talep görüyor. Bir de bunlara müşterilerinin açtığı yeni bir dava eklendi.

Binance indirim kodu

Coinbase ayrıca geçen hafta düzenleyicilere sunduğu bir raporda ilk kez “iflas” ibaresini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Coinbase, Japon Yeni ile sabitlendiği iddia edilen GYEN adlı stablecoin’in tanıtımı ve ticaretindeki rolü nedeniyle dava edildi.

Kuzey Kaliforniya’daki federal mahkemede Perşembe günü sunulan toplu dava dosyasına göre, hem Coinbase hem de GYEN’i ihraç eden kuruluş, ilgili stabil paranın istikrarı konusunda yatırımcıları yanıltmak ve milyonlarca dolar zarara yol açmakla suçlandı.

Açılan davada, müşterilerin GYEN’in Japon Yeni’ne sabitlendiğine inanarak alış emri verdikleri ancak satın aldıkları tokenin gerçek Japon Yeni’nden yedi kat fazla değere ulaştığı ve sonrasında %80 düşüş yaşadığı belirtildi.

Her şey geçtiğimiz sene Kasım ayında oldu. Japon Yeni ile 1:1 oranda sabitlendiği iddia edilen GYEN stabilcoini Coinbase’de listelendikten sonra Yen ile olan bağını kaybetti ve yedi kat değer kazandı. Bunun üzerinde Coinbase GYEN alım ve satımlarını geçici bir süreliğine durdurdu. GYEN’i bu fiyattan alan yatırımcılar ilgili stabilcoinin tekrar dengesine kavuşmasıyla %80 oranında zarara uğradı. Dava dosyasında, “sonuç olarak GYEN alıcıları birkaç saat içinde milyonlarca dolar kaybetti” denildi.

GYEN fiyatı Kasım ayında Japon Yeni ile olan 1:1 bağını kaybetmişti. GYEN fiyatı Kasım ayında Japon Yeni ile olan 1:1 bağını kaybetmişti.

Stres ve öfke

Ünlü fon yöneticisi ve yatırımcı Jim Chanos, geçtiğimiz günlerde CNBC’ye verdiği röportajda, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase ile ilgili ilginç yorumlarda bulunmuştu. Coinbase’i “hisse balonu” olarak adlandıran Chanos, Coinbase hisselerini short’ladığını belirtmişti.

Coinbase hisse fiyatı Bitcoin’in ATH yaptığı Kasım ayında 342 dolara kadar çıkmıştı. Coinbase hisseleri o günden beri %80 düşüşle 67 dolara kadar geriledi. Yani şirket son 1 yılda %80’den fazla değer kaybetti.

İlgili Haber:  Ripple, SEC'in Kişisel Banka Kayıtlarına Erişim Talebine Karşı Çıkıyor
Coinbase son bir yıl içinde %80 değer kaybetti. Coinbase son bir yıl içinde %80 değer kaybetti.

Bitcoin’den farklı olarak, stablecoin ihraç eden kuruluşlar, tokenlerinin sabit varlıklar tarafından desteklendiğini iddia eder. Tokyo merkezli GMO-Z.com Trust Co. tarafından çıkarılan GYEN’in değerinin Japon Yeni’ne sabitlendiği iddia ediliyor.

Ancak Kasım ayında, Coinbase GYEN ticaretine başladığında, dava dosyasına göre token Japon Yeni’nden bağımsız hareket etmeye başladı ve sabitini kaybetti.

Coinbase ve GMO-Z, davayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmış değil.

Stablecoin’ler, değerleri tipik olarak Bitcoin’den çok daha az yükselen ve düşen geleneksel para birimleri kadar değişken olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tokenler ve özellikle bu alanda lider olan Tether, ABD finans kurumlarının katı düzenleme talep etmesiyle birlikte, yalnızca kripto para birimi kullanıcılarına değil, aynı zamanda küresel finansal sisteme de oluşturabilecekleri risk yüzünden artan bir incelemeye tabi tutuldu. Geçtiğimiz sene Biden yönetimi stabil coinlerin düzenlemelere tabii tutulması gerektiğini ifade etmişti. TerraUSD’nin çöküşü de endişeleri yoğunlaştırdı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar