26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Coinbase Halka Arz Başvurusunda Bulunduğunu Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para dünyasında tanınan şirketlerden olan Coinbase, şirketin bugün erken saatlerde yayınladığı bir blog gönderisine göre, uzun zamandır beklenen halka arz (IPO) için başvuruda bulundu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), beyanı inceledikten ve onayladıktan sonra dosyayı kamuya açıklayacak.

Binance indirim kodu

Gönderi ayrıntılardan yoksundu. Akıllarda yarattığı soru ise bunun kripto dünyasında başlangıcın sonu mu yoksa sonun başlangıcı mı olduğu. Ne de olsa, en büyük ABD kripto para borsasının kripto alım satımından nakit para kazanmakta olduğu fikri, 2008’de ‘cypherpunk’ ve ‘siferpunk’ta Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan eşler arası felsefe ​​kavramına biraz aykırı görünüyor.

Binance indirim kodu

Morgan Stanley’de 20’li yaşlarımın ortalarında bir borsa tüccarı olarak, JetBlue’nun halka arzlarının, internet ve teknoloji hisselerinin ilk dalgasının 2000 yılında halka açıldığını hatırlıyorum. ‘Çaylak’ bir komisyoncu olduğum için bazen üst düzey borsacılara nasıl yardımcı olabileceğimi görmek için koridorlarda yürürdüm. Halka arz olması, bir müşteri çılgınlığı gibiydi. Müşterilerin hepsi kaderinde görünen bir hisse senedi ile bulutlara zemin kattan bir giriş arıyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Özellikle 2007-2008’de FDIC’deki deneyimlerimden sonra küresel piyasaların sarsıldığını gördükten sonra kriptoya geçtim. Bunda 2016’dan beri kesinlikle hayranlığımı yakalayan bir endüstri olması da etkili.

Sonunda “Haydi dünyayı değiştirelim” savaş çığlığını duyduğum ilk olayı hatırlıyorum. Dünyanın her yerindeki yoksulluk içinde sıkışmış, bankacılık sisteminin ayrıcalığından mahrum kalan herkesin, oyun alanını eşitleyecek yeni bir dijital para birimine bağlanma zamanı gelmişti.

Coinbase’in duyurusunu gördüğümde, kendime şu anda eylemden bir parça elde etmenin tek yolunun borsacımı aramak veya Morgan Stanley’e dönmek olup olmadığını sormalıyım.

Bununla birlikte, bu şirket için acı verici olabilecek şey, Coinbase’e bazen ‘Kripto’nun Facebook’u’ olarak atıfta bulunulmasıdır. Birçok kişi, kripto borsasının, Washington D.C.’deki kanun koyucular ve diğer yetkililerle bu kadar kolay işbirliği yapmasını, bunu temsil ettiği ‘şifreli’ topluluğun bir satışı olarak görerek, sık sık tatsız buldu.

İlgili Haber:  Tesla Bu Yılki Bitcoin Yatırımından 2020'deki Otomobil Satışlarından Daha Fazla Kâr Sağladı

Nitekim Coinbase, ister Blockchain Association’dan ve Washington DC’den ayrılışı, ‘Black Lives Matter’ hareketi sırasındaki duruşu ve CEO Brian Armstrong’un apolitik bir şirkete olan arzusunu belirten blog yazıları sebebiyle kötü bir ün elde etti. Tüm bu kötü basının özü, nihayetinde 60 çalışanın şirketten ayrılma kararı almasına neden oldu.

Bu, bazı girişimcilerce alkışlanırken, Armstrong’u duygusuz ve sabit görüşlü garip bir otomat olarak resmetmiş gibi görünüyor. İç kapitalist bu yaratığı sever. Ancak paranın ardındaki değişen kavram ve teknolojilerin dünyayı değiştirebileceğine inanan sadık bir cypherpunk, aslında bunu bir aksilik olarak görebilir.

Bu arada, pandemik ve ırksal gerilimlerin ortasında şirketten ayrılanlara ne demeli? Sağlıklı bir kıdem tazminatı paketi almış olsalar da, şirket halka açıldığında kendini ilk defa temizleme girişiminde bulunabilecek 60 çalışan şimdi ne yapıyor?

Coinbase halka açık bir şirket olmayı amaçladığından, büyük olasılıkla büyük bir tartışma ve bölünme olacak. Birkaç kesin öngörüde bulunmak gerekirse, Armstrong muhtemelen çok zengin olacak ve şirketteki çalışanlar da kutlama yapacaklar. Coinbase paydaşları için ideal bir kurumsal vatandaş olmasa da, bu onları halka arzdan pay almaktan men etmeyecektir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar