Coinbase, Kullanıcıların Fazla Ödeme Yapmasına Neden Olan Bitcoin Vergi Formunu Yeniledi

Coinbase, eski kripto vergi formunu terk ediyor; ancak yenisinde de bazı sorunlar olabilir.

Haberin Özeti

  • Coinbase Bitcoin vergi formunu yeniliyor.
  • Yeni form, belirli Coinbase ürünlerinden en az 600 Dolar kazanan herkes için geçerli olacak.
  • Bir kripto vergi uzmanı Decrypt’e verdiği demeçte, eski formda sorunlar olduğunu ancak yenisinin de kusursuz olmadığını ifade etti.

Kripto borsası Coinbase, bazı kişilerin Bitcoin ve kripto vergilerinde daha fazla ödeme yapmasına neden olan vergi formunu yeniliyor. Ancak bir kripto uzmanı Decrypt’e verdiği demeçte, eski formda olduğu gibi, yenisinin de vergi mükellefleri için sınırlı kullanıma neden olacağını ifade etti.

San Francisco menşeli kripto borsası, müşterilere platformda yaptıkları işlemler hakkında bilgi veren 1099-K’yi terkediyor. Bu formu, vergi yılı boyunca en az 200 işlemle 20.000 ABD Doları tutarında işlem yapan herkes kullanmıştı.

ABD Vergi Yasasına Göre Kripto Gelirleri Bildirilmek Zorunda

ABD vergi yasasına göre, vergi mükellefleri, kripto para birimi ticaretinden elde edilen kazançları ve kripto borç verme protokollerinden kazanılan faizi bildirmek zorundadır.

Bununla birlikte, Coinbase’in 1099-K formu, “maliyet esası” bilgisini – birinin platformda sattığı kripto para birimleri için ne kadar ödediği – görünür kıldı; bu, sermaye kazancı vergisi hesaplamaya çalışan herkes için çok önemlidir.

Coindesk’e göre ise bu durum, bazılarının vergilerde daha fazla ödeme yapmasına neden oldu. Söz konusu karışıklık, temel olarak, vergi formunun kendisinden ve Coinbase’e özgü bir hatadan ziyade kullanıcılar arasında kripto vergilerinin nasıl dosyalanacağına dair genel bir farkındalık eksikliğinden kaynaklanıyordu.

Yeni Form da Sorunları Çözmeyecek

Coinbase, bunun yerine ise Coinbase Earn, USDC Rewards ve / veya Staking’den 600 Doların üzerinde kazanan ABD vergi kanununa tabi tüm müşterileri için 1099-MISC adı verilen yeni bir form yayınlayacak.

  Boğalar Piyasayı Yönetirken Bitcoin, Altcoinler ve Dow Rekor Seviyelerde Yükseldi

Chandrasekera, yeni formla ilgili Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, “Esasen, daha fazla kullanıcı, bu raporlama gereksinimlerine tabi tutulacak.” dedi. Ayrıca Chandrasekera, eski 1099-K formunda olduğu gibi, yeni 1099-MISC formunun da maliyet temelini bildirmediği için faydalı olmayacağını söyledi.

Elbette, Coinbase’in kullanıcılara kripto para birimleri için tam olarak ne kadar ödediklerini söylemesi imkansızdır. Örneğin, bir müşteri Uniswap üzerinden kripto para satın almış ve ardından Coinbase’de satmış olabilir.

Coinbase yine de ABD Vergi Dairesi İç Gelir Servisinin sıkı politikası nedeniyle müşterilerine söz konusu formu veriyor.

Chandrasekera, yeni formların yararsızlığının o kadar da önemli olmadığının altını çizdi: “Bu formlar size vergilerinizi doğru bir şekilde ödemeniz için ihtiyacınız olan her şeyi sağlamayacak. Ancak yıl sonunda ihtiyacınız olan o temel sinyali verecek: Bir CPA ile konuşmalısınız ve bir şeyler yapmalısınız. IRS kesinlikle bunu takdir edecektir.” dedi.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın