8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Coinbase, Kullanıcıların Fazla Ödeme Yapmasına Neden Olan Bitcoin Vergi Formunu Yeniledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Coinbase, eski kripto vergi formunu terk ediyor; ancak yenisinde de bazı sorunlar olabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Coinbase Bitcoin vergi formunu yeniliyor.
  • Yeni form, belirli Coinbase ürünlerinden en az 600 Dolar kazanan herkes için geçerli olacak.
  • Bir kripto vergi uzmanı Decrypt’e verdiği demeçte, eski formda sorunlar olduğunu ancak yenisinin de kusursuz olmadığını ifade etti.

Kripto borsası Coinbase, bazı kişilerin Bitcoin ve kripto vergilerinde daha fazla ödeme yapmasına neden olan vergi formunu yeniliyor. Ancak bir kripto uzmanı Decrypt’e verdiği demeçte, eski formda olduğu gibi, yenisinin de vergi mükellefleri için sınırlı kullanıma neden olacağını ifade etti.

Binance indirim kodu

San Francisco menşeli kripto borsası, müşterilere platformda yaptıkları işlemler hakkında bilgi veren 1099-K’yi terkediyor. Bu formu, vergi yılı boyunca en az 200 işlemle 20.000 ABD Doları tutarında işlem yapan herkes kullanmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ABD Vergi Yasasına Göre Kripto Gelirleri Bildirilmek Zorunda

ABD vergi yasasına göre, vergi mükellefleri, kripto para birimi ticaretinden elde edilen kazançları ve kripto borç verme protokollerinden kazanılan faizi bildirmek zorundadır.

Bununla birlikte, Coinbase’in 1099-K formu, “maliyet esası” bilgisini – birinin platformda sattığı kripto para birimleri için ne kadar ödediği – görünür kıldı; bu, sermaye kazancı vergisi hesaplamaya çalışan herkes için çok önemlidir.

Coindesk’e göre ise bu durum, bazılarının vergilerde daha fazla ödeme yapmasına neden oldu. Söz konusu karışıklık, temel olarak, vergi formunun kendisinden ve Coinbase’e özgü bir hatadan ziyade kullanıcılar arasında kripto vergilerinin nasıl dosyalanacağına dair genel bir farkındalık eksikliğinden kaynaklanıyordu.

Yeni Form da Sorunları Çözmeyecek

Coinbase, bunun yerine ise Coinbase Earn, USDC Rewards ve / veya Staking’den 600 Doların üzerinde kazanan ABD vergi kanununa tabi tüm müşterileri için 1099-MISC adı verilen yeni bir form yayınlayacak.

İlgili Haber:  Bitcoin Dominansındaki Düşüşün Nedeni Dogecoin Olabilir mi?

Chandrasekera, yeni formla ilgili Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, “Esasen, daha fazla kullanıcı, bu raporlama gereksinimlerine tabi tutulacak.” dedi. Ayrıca Chandrasekera, eski 1099-K formunda olduğu gibi, yeni 1099-MISC formunun da maliyet temelini bildirmediği için faydalı olmayacağını söyledi.

Elbette, Coinbase’in kullanıcılara kripto para birimleri için tam olarak ne kadar ödediklerini söylemesi imkansızdır. Örneğin, bir müşteri Uniswap üzerinden kripto para satın almış ve ardından Coinbase’de satmış olabilir.

Coinbase yine de ABD Vergi Dairesi İç Gelir Servisinin sıkı politikası nedeniyle müşterilerine söz konusu formu veriyor.

Chandrasekera, yeni formların yararsızlığının o kadar da önemli olmadığının altını çizdi: “Bu formlar size vergilerinizi doğru bir şekilde ödemeniz için ihtiyacınız olan her şeyi sağlamayacak. Ancak yıl sonunda ihtiyacınız olan o temel sinyali verecek: Bir CPA ile konuşmalısınız ve bir şeyler yapmalısınız. IRS kesinlikle bunu takdir edecektir.” dedi.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar