2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Coinbase’in Eski Yöneticisi İçerden Bilgi Sızdırdığı için Tutuklandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

ABD’li yetkililer, Coinbase eski yöneticilerinden birini tutukladılar. Nedeni ise basit; ilgili kişinin ürün yöneticisi olarak çalıştığı dönemde Coinbase’de listelenecek tokenleri öncesinde kardeşi ve arkadaşına haber vermesi.

Binance indirim kodu

Perşembe günü tutuklanan Ishan Wahi, Coinbase’in listelemeden sorumlu birimini yönetiyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yetkililer yaptığı açıklamada, “Bu tutuklama, Web3’ün kanunsuz bir bölge olmadığını bir kez daha herkese hatırlatmış oldu” dedi. “Bu suçlarla ilgili mesajımız açık: Dolandırıcılık dolandırıcılıktır, ister blok zincirinde ister Wall Street’te olsun, dolandırıcılıktır.” Coinbase’in soruşturmayla işbirliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Coinbase, son aylarda eklenenler de dahil olmak üzere 150’den fazla token ticaretine izin veriyor. Platformun ABD’nin en büyük kripto borsası olma durumu nedeniyle, yeni tokenler listelendikten hemen sonra genellikle bir ilgi ve fiyat artışı yaşanabiliyor.

Ishan Wahi’ye yöneltilen suçlamalara göre, kendisi tokenler borsa tarafından listelenmek üzereyken kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’ye bilgi verdi ve Nikhil Wahi ve Ramani bu bilgileri en az Haziran 2021’den Nisan 2022’ye kadar düzinelerce token ticareti için kullandı ve 1 milyon dolardan fazla kâr elde etti.

Savcılar konuyla bağlantılı üç kişiyi elektronik elektronik dolandırıcılıkla suçladı ve SEC onları içeriden bilgi ticareti yapmakla suçladı.

Tutuklanan 26 yaşındaki Nikhil Wahi’nin avukatı yaptığı açıklamada müvekkilinin yanlış bir şey yapmadığını söyledi. Wahi’nin avukatı, “Bu savcılar masum davranışları suç saymaya çalışıyorlar çünkü bir günah keçisi arıyorlar çünkü son zamanlarda pek çok insan kripto para biriminde para kaybetti” dedi.

Coinbase’in baş hukuk görevlisi ise, “Herhangi bir yasa dışı davranış, çok ciddiye aldığımız bir şeydir. Buna sıfır toleransımız var” dedi. Coinbase’in olası bir içeriden bilgi sızdırma sorunu olduğunu öğrendikten sonra derhal bir soruşturma yürüttüğünü ve Wahi’yi ücretsiz idari izne çıkardığını söyledi.

ABD’li savcılar, Coinbase’de listelenen tokenlere yapılan alışılmadık derecede iyi zamanlanmış yatırımlar hakkında sosyal medyada şikayetlerin ortaya çıkmasından sonra Nisan ayında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma, yetkililerin Wahi’nin ülkeyi terk etmesini engellediği Mayıs ayı ortasında hız kazanmıştı.

Savcılara göre Coinbase, şüpheli ticaret faaliyetine ilişkin iç soruşturmasının bir parçası olarak Seattle’da bulunan Wahi ile 16 Mayıs’ta bir röportaj ayarladı. Bir gece önce Wahi, Yeni Delhi’ye 11 saat içinde kalkması planlanan bir uçuş için tek yönlü bir bilet aldı.

Ertesi gün, görüşmenin başlamasından yaklaşık 35 dakika önce Wahi, iddianameye göre, Coinbase’in güvenlik operasyonları direktörüne “eve geri dönmek zorunda olduğunu” ancak toplantının yeniden planlanabileceğini belirten bir e-posta gönderdi. 11 saatlik süre içinde Wahi, kardeşini ve Ramani’yi arayıp mesaj attı ve onlara Coinbase’in iç güvenlik direktöründen aldığı mesajların görüntülerini gönderdi.

Wahi uçağına binmeden önce kolluk kuvvetleri havaalanında bekliyordu. Toplantıyı bir sonraki haftaya ertelemek konusunda açıkça istekli olmasına rağmen, havaalanına “diğer eşyaların yanı sıra üç büyük bavul, yedi elektronik cihaz, iki pasaport ve çok sayıda başka form da dahil olmak üzere çok sayıda eşya” getirmişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar