“Coinbase etkisi” nispeten unutulmuş bir altcoin fiyatının sekiz kat artmasına yardımcı oldu.

Haberin Özeti

  • Coinbase etkisi, geçen hafta listeleme işlemi gerçekleştirilen district0x’in fiyatını yaklaşık %800 artırdı.
  • Token, 2017’deki en büyük ICO’lardan biriydi, ancak sonraki aylarda popülerliğini kaybetti.
  • Bu arada, tarihsel olarak veriler bu tür ani patlamaların geçici olduğunu gösteriyor.

Coinbase’de listelenmesi, bir altcoin’i uykusundan uyandırdı. Büyük ABD borsası, 6 Kasım’da sürpriz bir duyuru ile yönetim tokeni district0x’i (DNT) listeledi; tokenin fiyatı ise Salı günü %797 oranında yükseldi.

DNT’nin değeri listeleme öncesi 0.0088 ABD Doları idi; bu fiyat dün itibariyle 0.079 ABD Dolarına yükseldi. Tüccarlar o zamandan beri kar elde etmeye devam etse de fiyatlar şu an itibariyle 0.062 Dolara düşmüş görünüyor. Bu yine de bir önceki güne göre yaklaşık %600 oranında bir artış anlamına geliyor.

2017’de En Çok Kullanılan Kripto Para Birimlerinden Biriydi

District0x, kullanıcılarının merkezi olmayan küçük satış noktaları oluşturmasına izin verme kabiliyetiyle 2017’de en çok kullanılan kripto para birimlerinden biri haline gelmişti. Bu, fiyatlarının Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0.50 Dolar’a yükselmesine neden oldu.

Ancak sonrasında bu peri masalı fazla uzun sürmedi ve DNT tokeni, birkaç platform kullanıcısı ile sınırlı hale geldi. Bu yılın Mayıs ayında ise DNT fiyatı 0.002 Dolara kadar düştü.

Geçen hafta Coinbase tarafından listelenmesi ise fiyatını gerçekten canlandırdı. Kripto çevrelerinde “Coinbase etkisi” olarak bilinen fenomen, altcoinlerin San Francisco borsasında listelemelerine dair haberler yayınlandığında genellikle ani bir değer artışı yaşamalarını tanımlıyor.

Coinbase Etkisi Geçici

Civic (CVC) ve Decentraland (MANA) da Coinbase listelenmelerinin ardından tıpkı district0x gibi benzer bir patlama süreci yaşamıştır.

CVC listelenmesinin ardından 0.025 Dolar olan değerini 0.173 Dolar’a yükseltirken (%592 artış), MANA’da ise 0.06 Dolar olan listeleme öncesi değer, Coinbase etkisinin ardından 0.113 Dolar’a yükselmiştir.

İlgili Haber:  Birleşik Krallık Hazinesi, Stablecoinler İçin Yasal Çerçeve Geliştirecek

Ancak söz konusu patlamaların geçici olduğunu belirtmekte fayda var. Blockchain ölçüm firması Coin Metrics tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Coinbase etkisi 100 günlük bir süre içinde sona eriyor ve kazanç, genellikle, listelemeyi takip eden ilk 10 günde yaşanıyor.

O zamana kadar da kripto tüccarlarının bir sonraki Coinbase etkisini takip etmeleri gerekiyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın