26 Mayıs 2022, Perşembe
17.9 C
İstanbul

Coinbase’e Alım Satım Düzensizlikleri Nedeniyle 6.5 Milyon Dolar Ceza Verildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Coinbase, ticaret yazılımıyla ilgili 6.5 milyon Dolarlık bir ceza anlaşmasına imza attı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • CFTC, şirket içi ticaret yazılımıyla ilgili faaliyetleri nedeniyle Coinbase’e 6.5 milyon Dolar para cezası verdiğini açıkladı.
  • Ajans ayrıca eski bir çalışanın Litecoin ile ilgili “wash trading” yaptığını iddia etti.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto devi Coinbase’in 2015 ve 2018 yılları arasında GDAX ticaret platformundaki işlemleri ile ilgili iddialar karşılığında 6.5 milyon Dolar ceza ödemeyi kabul ettiğini duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Coinbase, Kripto Varlıklar ile İlgili Yanlış Rapor Verdi

O zamandan beri Coinbase Pro olarak yeniden markalanan GDAX platformu, profesyonel tüccarlara ve yatırımcılara hitap ediyor. CFTC’ye göre GDAX, “Bitcoin gibi kripto varlıklardaki işlemlerle ilgili olarak yanlış raporlar verdi.”

Ajans özellikle Hedger ve Replicator olarak bilinen ve Coinbase tarafından kullanılan iki şirket içi yazılım programıyla ilgili faaliyetlere işaret ediyor. CFTC, bazı durumlarda, bu yazılım programlarının birbirleriyle etkin bir şekilde ticaret yaptığını ve bunun GDAX platformundaki fiyatları ve işlem hacimlerini yapay olarak şişirmeye hizmet etmiş olabileceğini belirtiyor.

Coinbase, Hedger yazılımını 2018’de, bu tür şirket içi tescilli ticaret platformlarının sistemik bir risk oluşturduğu konusunda uyarıda bulunan o zamanki COO Asiff Hirji’nin ısrarı üzerine terk etti. Hirji yönetimindeki şirket, her ticaretin üçüncü bir tarafla yürütüldüğü bir ajans ticaret modeline geçti.

Coinbase, Başka Soruşturmalarla da Karşı Karşıya

Bu arada CFTC, Coinbase’in eski çalışanlarından birinin, belirli bir piyasada yapay olarak yüksek derecede likidite sağlamak için “wash trading” adı verilen bir faaliyette bulunduğunu da iddia etti. Ajans, söz konusu çalışanı “birbiriyle eşleşen ticari işlemler olarak GDAX üzerindeki Litecoin / Bitcoin alım satım çiftine kasıtlı olarak alış ve satış emri vermekle” suçladı. CFTC, çalışanın kimliğini açıklamadı.

İlgili Haber:  Fraser-Jenkins Bitcoin Hakkındaki Fikrini Değiştirdi

CFTC ile yasal uzlaşma şartları uyarınca Coinbase iddiaları kabul veya reddettiğine dair herhangi bir açıklama yapmadı. Bu arada şirket, Ethereum ani çöküşü ve Bitcoin Cash’i listeleme şekli ile ilgili başka soruşturmalarla da karşı karşıya. CFTC’nin Cuma günü yaptığı duyuru da bu konulara değinilmedi.

CFTC’nin duyurusu aynı zamanda Komisyon Üyesi Dawn Stump’ın alışılmadık bir açıklamasını da içeriyordu. Stump, Coinbase faaliyetinin yasadışı piyasa manipülasyonu anlamına geldiğini; ancak ajansın Coinbase üzerinde herhangi bir yetkisi olmadığını belirtti.

Stump’ın yorumları, hızla büyüyen kripto para ekonomisini düzenlemek için hangi federal kurumun daha yetkili olduğu konusunda devam eden bir tartışmaya işaret ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar