Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong Dünyanın En Zengin İnsanlarından Biri mi Olacak?

Son güncelleme: 1 ay önce

Kripto para ticareti hizmeti veren Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, Bloomberg’e göre şirketi halka açıldıktan sonra 7 ile 15 milyar dolar değerinde bir değere ulaşabilir ve bu da Armstrong’u dünyanın en zengin 500 insanı arasına yerleştirebilir.

Ancak Coinbase’in ivmesinin çoğu ve Armstrong’un serveti, Bitcoin’in yakın vadede nasıl bir performans gösterdiğine bağlı olarak belirlenecek.

Armstrong her halükarda milyarderler listesinde yer alacak

Bu haftanın başlarında Coinbase, aralık ayında federal düzenleyicilere gizli bir şekilde başvurduktan sonra doğrudan listelenmesi için evrakları kamuya açıkladı. Hisse senedi listesinin tarihinin belirsiz olduğu ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun onayına bağlı olduğu kaydedildi.

Coinbase, neredeyse kripto para endüstrisinde halka açık en değerli şirket olacaktı ve son dönemdeki geçmiş performansı mükemmel görünüyordu. Şirket, 2020’deki gelirinin 2019’dan iki kattan fazla arttığını söyledi ve 2019’daki küçük bir zarardan sonra geçen yıl 127.5 milyon dolar kâr bildirdi.

Özel hisse senedi satışlarının ön listelemesine göre şirket, listelemeden sonra 50 milyar ile 100 milyar dolar arasında bir değere sahip olabilir. Şirket, aralığın alt ucunda değerlendirilse bile, Coinbase’in en büyük hissedarlarından biri olan Armstrong, dünyanın en zengin insanlarının yer aldığı Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde yer almaya devam edecek.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 180 milyar dolarlık net değerle sıralamada başı çekerken Tesla CEO’su Elon Musk, 176 milyar dolar ile 2. sırada yer alıyor.

Coinbase’in doğrudan listelemesi isabetli bir vuruş sağlarsa Armstrong, 13.4 milyar dolar değerinde ve listede 157. sırada yer alan Twitter CEO’su Jack Dorsey’e yakın bir konumda yer alabilir. Daha sessiz bir şekilde devam eden yatırımcı iştahı, Armstrong’u 7.3 milyar dolarlık net servetiyle 360. sırada yer alan Hollywood yönetmeni Steven Spielberg’e yaklaştıracaktı.

  Coinbase Hisseleri, Halka Açık Listeleme Ayrıntılarının Yayınlanmasının Ardından Yükselmeye Devam Ediyor

Ocak ayının sonlarında Coinbase çalışanları, şirketin 50 milyar dolarlık bir değerlemesi olduğunu öne süren hisselerini özel olarak sattı. 19 Şubat’ta Axios, daha yeni özel satışların şirkete 100 milyar doların üzerinde değer verdiğini bildirdi.

Bu çok yüksek değerlemenin devam etmesi halinde Coinbase, piyasaya çıkışı için 104 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan Facebook’tan bu yana ilk en büyük hisse senedi listesi olacak.

Coinbase’in geleceği Bitcoin’e bağlı

Yine de Armstrong’un serveti, Coinbase başarılı bir şekilde halka açılıncaya kadar teoride kalıyor ve 2020 başarısına rağmen şirketin önemli zorluklarla karşı karşıya olduğu biliniyor.

Coinbase’in gelirinin büyük kısmı, müşterilerden Bitcoin gibi kripto paraların alışverişlerinde alınan ücretlerden kaynaklanıyor. Yükselen fiyatlar, şirketin 2020’deki başarısında önemli bir faktör oluşturarak daha fazla ticaret hacmine yol açıyor.

Ancak kripto para piyasası değişkenlik gösteriyor. Özellikle büyük spekülatif dalgalanmalardan sonra bu değişkenlik iyice belirgin hale geliyor ve Bitcoin’in son boğa piyasasının gücünün tükendiği görülüyor. 21 Şubat’ta kripto paranın değeri 58.000 doların üzerine çıktı. Ancak o zamandan beri, bir haftadan kısa bir süre içinde %20’lik bir kayıpla 47.000 dolara indi.

Coinbase, son düzenleyici dosyasında, gelirinin kripto para fiyatlarına ve işlem hacmine bağlı olduğunu kabul etti.

Bu doğrultuda geçmişte de gelir düşüşü yaşanmıştı. 2017’nin sonlarında başlayan büyük bir kripto çöküşü, Coinbase’in aylık kullanıcılarını 2018’in başı ile 2019’un başı arasında %70’e kadar düşürdü. Uzun süreli düşüş, Coinbase tarafından işten çıkarmalara yol açtı ve şirketin genişleme planlarını Nisan 2019’a kadar kısıtladı.

Bitcoin mevcut düşüş eğilimini sürdürürse yatırımcılar geçmişe bakıp yükseklerde ilerleyen Coinbase için daha fazla dalgalanma konusunda endişelenebilir ve Armstrong’un hisse senedi piyasası ödeme günü beklenenden daha kısa sürebilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın