Coinbase’in Halka Arzı Bazı Bitcoin Destekçilerini Hoşnut Etmedi

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

2017-2020 arasındaki kripto para durgunluğunda yatırımlarının arkasında duran ve Bitcoin’e gerçekten kalpten inanan kişiler için, Coinbase’in halka arzı sırasında rekor bir fiyatlama alması, haklı çıkmanın verdiği o güzel duyguya neden olmuş olmalı.

Coinbase 75.9 milyar dolarlık bu rekor fiyatlamasıyla yalnızca kripto para tarihindeki en büyük halka arzı gerçekleştirmedi, ayrıca dijital para birimlerinin Wall Street tarafından göz ardı edilemeyecek varlıklar olduğunu da kesin olarak kanıtladı. Dünya üzerindeki tüm kripto para savunucuları da bir bakıma haklı çıkmış oldular.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong bu durumu şöyle yorumladı: “Coinbase’in halka açılması, yalnızca Coinbase için değil, tüm kripto para sektörü için bir onaylanma anlamına geliyor. Kripto paralar dünya finans sektöründe büyük oyunculardan biri haline gelecek.”

Coinbase Wall Street Devleriyle Aynı Kulvara Girdi

Coinbase’in bu fiyatlaması aslında şirketin ilk çeyrek gelirlerini açıklamasından sonra gerçekleşti. Şirket geçen sene elde ettiği toplam 191 milyon dolarlık gelire kıyasla bu yılın sadece ilk çeyreğinde 1.8 milyar dolar gelir bildirdi. Şirketin net karı ise 800 milyon dolar seviyesinde açıklandı. Bu da Coinbase’i, New York Borsası’nın ana şirketi, 67 milyar dolarlık bir fiyatlamaya sahip olan ICE gibi şirketler ile aynı kulvara sokuyor.

Ancak daha tarafsız bir analiz yapılması gerekirse, bu karşılaştırmanın doğru olmadığını söylemek gerekir. Evet, ICE 2020’in ilk çeyreğinde 1.6 milyar dolarlık bir gelir bildirerek Coinbase ile benzer bir bilanço ilan etmiş olsa da, Coinbase, bir Wall Street şirketi olan ICE’tan çok daha farklı karakteristik özelliklere sahip bir şirket olarak biliniyor.

Bazı Kripto Para Savunucuları Coinbase’e Öfkeli

Coinbase’in halka arzı kripto paraların bir yatırım varlığı olarak önemini kanıtlasa da, bazı kripto para savunucularının Coinbase’i ‘hainlik’ yapmakla suçladığını da eklemek gerekiyor. Bu kişiler, Coinbase’in, Wall Street tarafından sunulan yüksek getiri sözünü geri çeviremediğini savunuyor.

Bitcoin ilk başta piyasaya; güven gerekmeyen bankacılık, düşük ödeme ücretleri, gizlilik ve de en önemlisi finans sektöründeki aracı kişilerin ortadan kaldırılması vaatleriyle çıkmıştı. Ancak Coinbase, Wall Street ile içli dışlı olması ve know-your-customer (müşterilerini tanı) ve kara para aklama karşıtı önlemler gibi regülasyonları benimsemesiyle beraber, yalnızca ülkeler tarafından kontrol edilen itibari para birimleri için değil, ayrıca Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanan kripto paralardaki gizlilik ilkesi için de bu paraların ruhuna aykırı bir şekilde hareket etmiş oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Elon Musk’ın Bitcoin Konusunda Yaptığı “U Dönüşü” Kripto Para Piyasalarına 365 Milyar Dolar Kaybettirdi

Elon Musk’ın ani bir fikir değişikliği sonrasında Bitcoin ile otomobil satışlarını durdurduğunu açıklamasıyla beraber Bitcoin fiyatları %15’in üzerinde değer...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend