25 Mayıs 2022, Çarşamba
24.5 C
İstanbul

Coinbase’in Haziran Ayında Duyurduğu Rosetta, Devleri Çekmek İçin Bitcoin’e Odaklanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Rosetta, geliştiriciler tarafından üretilmiş olan ürünlerin birden çok blockchain ile entegre olmasını kolaylaştırır. Şimdilerde ise proje Bitcoin’e odaklanmış durumda.

Binance indirim kodu

San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase, Haziran ayı içerisinde Rosetta adlı bir blockchain entegrasyon araç setini açıkladığında, aynı zamanda Bitcoin ve Ethereum doğrultusunda genişleme sözü de vermişti. Şirket şimdilerde ise bu sözü tutmaya başladı.

Binance indirim kodu

Bugün itibariyle, Bitcoin Core istemcisinde mümkün olmayan özellikleri entegre etmeyi kolaylaştıran bir Rosetta uygulaması olan “rosetta-bitcoin” paylaşıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Rosetta Nedir?

Rosetta, Coinbase tarafından öncülük edilen ve Filecoin, Celo ve Blockstack gibi blockchain projeleri tarafından desteklenen açık kaynaklı bir projedir.

Her blockchain farklı şekilde yazıldığından, geliştiriciler birden çok zincir üzerinde çalışması amaçlanan ürünler oluştururken çeşitli zorluklarla karşılaşır. Rosetta, bu anlamda, kendine özgü süreçler olan çeşitli formatları standartlaştırmak için devam eden bir girişimdir. Cüzdanlar ve DApp’ler gibi çapraz blockchain uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.

Coinbase’e göre, 20’den fazla blockchain projesi Rosetta’yı kullanıyor. Ancak Bitcoin henüz bu kapsamda görünmüyor.

Bitcoin Entegrasyonu İçin Önemli Duyuru

Bugün gerçekleştirilen duyuruda ise hesap bakiyelerini sorgulamaktan, özel anahtarlar aktarılmadan işlemlerin yapılabilmesine kadar, Bitcoin ile entegre olmak isteyen geliştiriciler için bir dizi önemli nokta listeleniliyor.

Yapılan duyuruya göre rosetta-bitcoin tüm bu özelliklere erişim sağlıyor; varsayılan şekliyle hiçbir yapılandırma gerektirmeden tek bir komutla başlatılabiliyor.

Rosetta Tech Lideri Patrick O’Grady, yaptığı açıklamalarda, Coinbase liderliğindeki ekibin sürekli olarak Rosetta’yı iyileştirmeye ve bu anlamda uygulamanın kapsamını da mümkün olduğunca genişletmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Geçmişte Bitcoin’de bir tür iş yürütmek, çevrimdışı anahtarlarla işlem oluşturmak ve imzalamak için bir endeksleyici ve özel bir cüzdan çalıştırmayı gerektirirdi” diyen O’Grady, rosetta-bitcoin’in bu işlemleri yapma süreçlerini son derece kolaylaştırdığını vurguladı.

İlgili Haber:  XRP Tüm Zamanların En Büyük Üçüncü Çöküşünü Yaşıyor

Web 3.0’a her geçen gün daha fazla etkileşime geçen geliştiriciler için de Rosetta’nın iyi bir araç olduğunun altını çizen O’Grady, tüm bu özelliklerin ve farklı süreçlerin henüz başlangıç olduğunu belirtti. Rosetta Tech ekibinin Lightning desteğine ve diğer özelliklere izin veren topluluk katkılarını da görmek istediğini kaydeden, ilerleyen dönemde mutlak surette Rosetta’nın kapsamının genişletileceğine inandığını ifade etti..

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar