Rosetta, geliştiriciler tarafından üretilmiş olan ürünlerin birden çok blockchain ile entegre olmasını kolaylaştırır. Şimdilerde ise proje Bitcoin’e odaklanmış durumda.

San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase, Haziran ayı içerisinde Rosetta adlı bir blockchain entegrasyon araç setini açıkladığında, aynı zamanda Bitcoin ve Ethereum doğrultusunda genişleme sözü de vermişti. Şirket şimdilerde ise bu sözü tutmaya başladı.

Bugün itibariyle, Bitcoin Core istemcisinde mümkün olmayan özellikleri entegre etmeyi kolaylaştıran bir Rosetta uygulaması olan “rosetta-bitcoin” paylaşıldı.

Rosetta Nedir?

Rosetta, Coinbase tarafından öncülük edilen ve Filecoin, Celo ve Blockstack gibi blockchain projeleri tarafından desteklenen açık kaynaklı bir projedir.

Her blockchain farklı şekilde yazıldığından, geliştiriciler birden çok zincir üzerinde çalışması amaçlanan ürünler oluştururken çeşitli zorluklarla karşılaşır. Rosetta, bu anlamda, kendine özgü süreçler olan çeşitli formatları standartlaştırmak için devam eden bir girişimdir. Cüzdanlar ve DApp’ler gibi çapraz blockchain uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.

Coinbase’e göre, 20’den fazla blockchain projesi Rosetta’yı kullanıyor. Ancak Bitcoin henüz bu kapsamda görünmüyor.

Bitcoin Entegrasyonu İçin Önemli Duyuru

Bugün gerçekleştirilen duyuruda ise hesap bakiyelerini sorgulamaktan, özel anahtarlar aktarılmadan işlemlerin yapılabilmesine kadar, Bitcoin ile entegre olmak isteyen geliştiriciler için bir dizi önemli nokta listeleniliyor.

Yapılan duyuruya göre rosetta-bitcoin tüm bu özelliklere erişim sağlıyor; varsayılan şekliyle hiçbir yapılandırma gerektirmeden tek bir komutla başlatılabiliyor.

Rosetta Tech Lideri Patrick O’Grady, yaptığı açıklamalarda, Coinbase liderliğindeki ekibin sürekli olarak Rosetta’yı iyileştirmeye ve bu anlamda uygulamanın kapsamını da mümkün olduğunca genişletmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Geçmişte Bitcoin’de bir tür iş yürütmek, çevrimdışı anahtarlarla işlem oluşturmak ve imzalamak için bir endeksleyici ve özel bir cüzdan çalıştırmayı gerektirirdi” diyen O’Grady, rosetta-bitcoin’in bu işlemleri yapma süreçlerini son derece kolaylaştırdığını vurguladı.

İlgili Haber:  Coinbase CEO'sunun Apolitik Olma Kararı Üzerine 60 Çalışan İşten Ayrıldı

Web 3.0’a her geçen gün daha fazla etkileşime geçen geliştiriciler için de Rosetta’nın iyi bir araç olduğunun altını çizen O’Grady, tüm bu özelliklerin ve farklı süreçlerin henüz başlangıç olduğunu belirtti. Rosetta Tech ekibinin Lightning desteğine ve diğer özelliklere izin veren topluluk katkılarını da görmek istediğini kaydeden, ilerleyen dönemde mutlak surette Rosetta’nın kapsamının genişletileceğine inandığını ifade etti..

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın