Commodore 64’te Bitcoin Madenciliği Yapılabilir mi?

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

1982 üretimi bir bilgisayarda Bitcoin madenciliği yapmanızı sağlayacak bir kod yazıldı.

Haberin Özeti

  • Bir geliştirici, 1982’de üretilen Commodore 64’te Bitcoin madenciliği yapmanızı sağlayan bir kod yazdı.
  • Commodore 64, saniyede 0.2’lik bir hash oranına sahip; yani modern madencilik donanımından çok daha yavaş hareket ediyor.

Bir yazılım geliştiricisi, en eski bilgisayarlardan Commodore 64’te Bitcoin madenciliği yapmanızı sağlayacak bir kod yazdı. Koda, geliştirici dosya paylaşım platformu GitHub üzerinden erişilebilir.

Dünyanın En Yavaş Bitcoin Madenciliği

1982’de piyasaya sürülen Commodore 64, oyun oynamaya ve müzik yapmaya odaklanan oldukça başarılı 8 bitlik bir kişisel bilgisayardı. Commodore 64 toplam 64 kibibayt (1 megabaytın binde biri) RAM’e sahiptir. Günümüz bilgisayarları tipik olarak 4 – 32 gigabayt RAM bulundurur.

Commodore 64 madencilik kodunun arkasındaki geliştirici Maciej Witkowiak, bilgisayarın saniyede 0.2 hash oranı ürettiğini dile getiriyor. Buna karşılık, Antminer T19 gibi günümüzün modern bir ASIC madencisi, saniyede 84 terahash hızında çalışıyor. Bu nedenle, Commodore 64 madencisinin bir Bitcoin bloğu yapması pek mümkün değil.

Old-School Madenci

Commodore 64, daha çok bir hobi projesi gibi düşünülebilir. Herhangi bir bilgisayar Bitcoin madenciliği sürecini çalıştırabildiğinden, geliştiriciler son zamanlarda çeşitli eski donanımları bu amaç için denemeye başladılar. Geçen ay bir YouTuber, 1989 Game Boy’u (Nintendo’nun ilk büyük taşınabilir oyun konsolu) bir Bitcoin madencisine dönüştürdü.

Saniyede yaklaşık 0.8 hash oranıyla çalışan Game Boy ile Bitcoin madenciliği yapmak yalnızca birkaç katrilyon yıl (!) alacaktır. Artık saniyede 0.2 hash oranıyla, Commodore 64 daha yavaş hareket etme tacını Game Boy’dan almış görünüyor.

Yine de Bitcoin madenciliğinde başarısız olursanız, yüksek verimlilikle Pac-Man oynayabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend