9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Compound Nedir? DeFi Borçlanma Platformu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Compound, borçluların kredileri almalarına ve borç verenlerin varlıklarını protokole kilitleyerek kredi sağlamalarına izin vermeye odaklanan ethereum tabanlı bir projedir.

Binance indirim kodu

Özet

  • Compound, insanların biriktirdikleri kripto paralar üzerinden para kazanmalarını sağlayan bir şirkettir.
  • Proje Ethereum’un bir parçası ve daha genel olarak DeFi’dir (merkezi olmayan finans).
  • Kullanıcılar ayrıca proje tarafından tanımlanan bir limitin üzerine teminat koyarak Compound’dan kripto para ödünç alabilirler.

Geleneksel bir tasarruf hesabında, bankaya para koyarsınız ve o paradan faiz kazanırsınız. Sorun şu ki, normal banka müşterileri faize yatırdıkları paralarını belli bir süre kullanamazlar. Peki ya paranızı hem faize yatırıp hem de harcayabilseydiniz nasıl olurdu? Bu, DeFi veya Türkçe adıyla merkezi olmayan finans sisteminin çözmeyi umduğu bir sorun.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DeFi dünyasında bu hizmeti sunmaya çalışan şirketlerden biri de Compound. Bu yazıda, Ethereum tabanlı bu projenin insanların birikimlerine erişmelerine nasıl yardımcı olmaya çalıştığını birlikte inceleyelim.

Compund nedir?

Çoğu Merkezi Olmayan Finans (DeFi) protokolü gibi, Compound da Ethereum üzerine inşa edilmiş, açıkça erişilebilir akıllı sözleşmelerden oluşan bir sistemdir. Compound, borçluların kredi ve borç verenlerin kripto varlıklarını protokole kilitleyerek kredi sağlamalarına izin vermeye odaklanır. Borçlular ve borç verenler tarafından ödenen ve alınan faiz oranları, her bir kripto varlığının arz ve talebine göre belirlenir. Çıkarılan her blokta faiz oranları oluşturulur. Krediler geri ödenebilir ve kilitli varlıklar herhangi bir zamanda geri çekilebilir.

Bu ilkenin üzerine inşa edilen, Compound’un yerel tokeni olan cTokens, kullanıcıların kendi paralarından faiz kazanmalarına ve aynı zamanda bu parayı başka uygulamalara transfer etmelerine, takas etmelerine ve kullanmalarına olanak tanır.

Compound’u kim icat etti?

Eski bir ekonomist olan Robert Leshner, Compound’un kurucusu ve CEO’sudur.

Compound’u farklı kılan şey ne?

Yüzeysel olarak baktığımuzda, Compound, daha fazla kripto varlığını ödünç almak için kripto varlıkların teminat olarak kullanıldığı diğer merkezi olmayan borç verme protokollerine benziyor. Compound’un öne çıktığı nokta, sistemlerinde kilitli olan varlıkların cTokens kullanımı yoluyla tokenleştirilmesidir.

Compound tokenler veya cTokenler, bir kullanıcının Compound’a yatırılan fonlarını temsil eden ERC20 tokenleridir. Protokole USDC veya ETH gibi başka bir ERC20 koyarak, kullanıcılar eşdeğer miktarda cToken alırlar. Örneğin, protokolde USDC’yi kilitlemek, sizin için otomatik olarak faiz kazandıran cUSD-tokenleri (cUSD-tokens) oluşturur. İstediğiniz zaman cUSDC’nizi normal USDC artı USDC cinsinden ödenen faiz karşılığında kullanabilirsiniz.

Her varlığın kendi pazarı vardır ve o pazardaki arz veya talep miktarı faiz oranlarını belirler.

Compound’un başka nesi farklı?

Kullanıcının kilitli varlıkları ERC20’ye dönüştürüldüğünde, serbestçe taşınabilir, takas edilebilir ve diğer merkezi olmayan uygulamalarda (dapps) kullanılabilir hale gelirler. CTokens kullanımı, DeFi hareketinin temel bir özelliğini temsil eder (farklı protokolleri farklı yapı taşları olarak birleştirme yeteneği) ve buna money legos ya da Türkçe ifadeyle para legoları adı verilir.

İlgili Haber:  Newegg, Dogecoin ile Ödeme Almaya Başladı

Örneğin, cUSDC, yakın zamanda, önceden programlanmış koşullara göre kripto varlıklarını otomatik olarak alıp satan popüler bir DeFi dapp olan TokenSet’e dahil edildi. CUSDC’yi otomatik ticaret algoritmalarıyla birleştirerek, Set tokenlerinin sahipleri yalnızca otomatik alım satımlardan yararlanmakla kalmaz, aynı zamanda bunlardan iki kat DeFi avantajı elde edebilirler. Ancak Compound için her şey bu kadar da güllük gülistanlık değildi.

Compound’a en çok yöneltilen eleştirilerden biri, protokoldeki potansiyel merkezi kırılma noktası (point of failure) hakkında yazan Spankchain kurucusu Ameen Süleymani’den geldi. Süleymani’ye göre, protokol tamamen ademi merkeziyetçi olmadığı için kullanıcıların fonları hem saldırıya hem de manipülasyona açıktı.

Compound kurucusu Robert Leshner, bu eleştiriye, Compund’un en nihayetinde Web3 topluluğunun her zaman umduğu tamamen merkezi olmayan bir uygulama olacağına dair söz vererek yanıt verdi.

cTokens nasıl üretilir?

Bir kullanıcı kripto varlıklarını Compound protokolüne her yatırdığında yeni cTokens’ler oluşturulur. Kullanıcılar teminat olarak ETH kullanarak kredi almak isterse, yatırdıkları ETH karşılığında otomatik olarak cETH alırlar. Kullanıcılar faiz kazanmak için USDC kullanmak isterlerse, sisteme USDC yatırdıklarında cUSDC alırlar.

cTokens’i nasıl elde edebilirsiniz?

MetaMask, Coinbase cüzdanı veya Huobi cüzdanı gibi bir Ethereum cüzdanı ve Compound sisteminin şu anda kabul ettiği kripto varlıklarından birini kullanarak herkes cTokens basabilir veya üretebilir. 2020’nin ilk çeyreği itibariyle, Compound kullanıcıları BAT, DAI, ETH, REP, USDC, WBTC ve ZRX ödünç alabilir veya ödünç verebilir.

Compound ile ne yapabilirsiniz?

Platforma kripto varlıklarınızı yatırmak ve cTokens almak için oldukça basit bir süreç olan kripto varlıklarınız için faiz kazanmanın yanı sıra, Compound üzerinden de kripto ödünç alabilirsiniz. Kripto varlıklarını ödünç almak, teminatınızın değerinin kredinize göre minimum tutarın üzerinde kalmasını sağlamak için ek bir adımdır. Teminatınızın değeri çok düşerse, likidasyon (kredinizin geri ödenmesi için teminatınızın otomatik olarak satılması) riskini alırsınız.

Compund’un geleceği

Compound ve DeFi, daha genel olarak insanların kazandıkları ve biriktirdikleri paraya daha fazla erişim ve kontrol sahibi olmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Proje her ne kadar ademi merkeziyetçi yapısının tam oturmadığı ile ilgili eleştiriler alırken, Compound’un uzun vadeli hedefi zaman içinde tamamen merkezi olmayan bir hale gelmek olmuştur. Compound ekibi şu anda protokolü yönetiyor, ancak sonunda tüm yetkiyi Compound topluluğu tarafından yönetilen bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyona (DAO) devretmeyi planlıyorlar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar