1 Ekim 2022, Cumartesi
22.7 C
İstanbul

Convex Finance’in Başarısının Sırrı Ne? MakerDAO, Yearn ve Aave’yi Nasıl Geçti?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Convex, Aralık sonunda MakerDAO’yu geride bırakarak Curve’ün hemen ardından gelen 2 numaralı proje olmayı başarmıştı.

Binance indirim kodu

Footprint Analytics verilerine göre Curve ve Convex’in TVL değerleri (toplam kilitli değer) daha önce DeFi ekosisteminin bir numarası olan Aave’yi Kasım ve Aralık aylarında geçti. Yükselişine devam eden Convex, Aralık ayının sonlarına doğru MakerDAO’yu da TVL’de geçmeyi başardı ve Curve’den sonra ikinci sıraya oturdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
Kasım ve Aralık aylarında yield token pazarının liderleri Curve ve Convex olmuştu.
Kasım ve Aralık aylarında yield token pazarının liderleri Curve ve Convex olmuştu.

Convex’in TVL olarak büyümesi, Curve ile yüksek oranda ilişkilidir çünkü Convex orijinal olarak Curve’de likidite sunan LP’lerin CRV’yi kilitlemeden kolayca işlem ücretleri kazanmalarına ve artırılmış getiri talep etmelerine yardımcı olmak için başlatılmıştır. Convex, LP’lerin (likidite sağlayıcılar) likidite kaybetmeden getirileri artırmasını sağlamayı hedefleyen bir proje.

Bu haberimizde, Convex’in DeFi’de nasıl ikinci sıraya yükseldiğini veri perspektifinden analiz etmek için Convex’i Curve ve Yearn ile karşılaştıracağız. Peki neden Yearn? Çünkü “yield aggregator”ler arasında lider olan Yearn ve genellikle Convex ile karşılaştırılır.

Curve vs Convex

Convex’e geçmeden önce, şu anda TVL noktasında DEX kategorisinin en iyi projesi ve stablecoin’ler arasındaki takaslara odaklanan Curve’ü anlamamız gerekir. Birçok yatırımcı, düşük slippage’ler, düşük işlem ücretleri ve IL’si (impermanent loss) nedeniyle Curve’u tercih eder. Hem tüccarlar hem de likidite sağlayıcılar için Curve en iyi ücret sunan protokoldür.

Curve, CRV tokeni vererek likidite sağlayacılara teşvik sağlar. Kullanıcılar, CRV’yi geri döndürülemez şekilde stake ederek dolaşımda olmayan veCRV elde edebilirler. Elde edilen miktar, 1:1 oranında veCRV elde etmek için 4 yıllık bir kilitlenme ile, stake süresinin uzunluğuna bağlıdır.

Topluluk yönetim ücretlerindeki payı ve çoğunlukla LP’lerin getirilerini 2.5 kata kadar artırma yeteneği nedeniyle kullanıcılar veCRV için likiditeyi feda ederler. Ancak, minimum 1 yıllık kilitlenme süresi bunun önünde bir engeldir ve Convex bu sorunu çözer.

Curve’den Convex’e LP tokenleri yatıran kullanıcılar, Curve APR, artırılmış CRV APY ve CVX alır.

CRV vs CVXCRV token fiyatları
CRV vs CVXCRV token fiyatları

Kullanıcılar ayrıca Convex’te CRV’leri stake edebilirler ve ödül olarak yine CVX alırlar. Buradaki stake de geri döndürülemezdir. Stake’den elde edilen cvxCRV, Convex üzerindeki veCRV’nin bir haritası gibidir. CRV ve cvxCRV fiyatları hemen hemen aynı kalır ve hem Uniswap hem de SushiSwap’ta yaklaşık 1:1 oranında takas edilebilir.

Bu şekilde kullanıcılar likiditeyi korurken gelirlerinde artış elde eder. Çok sayıda CRV toplayan Convex de böylece havuzlar arasında teşvik tahsisi için Curve’de yeterli oya sahip olmuş olur.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, cvxCRV’nin piyasa değeri artık CRV’lere kıyasla daha hızlı artıyor. Bu, tüm kullanıcıların neredeyse yarısının CRV varlıklarını Convex’te stake etmesiyle, Convex’in Curve’e yönelik teşviklerin dağıtımı üzerinde önemli bir etkisi olacağı anlamına gelir.

İlgili Haber:  Aave, Twitter’a Alternatif Olacak Ethereum Tabanlı Bir Platform Geliştiriyor: İşte Detaylar
CRV vs CVXCRV piyasa değeri
CRV vs CVXCRV piyasa değeri

Convex, likidite sorununu çözmenin yanı sıra, kullanıcılara uygun bir deneyim sunmak için Curve’ün karmaşık işlem sürecini basitleştirir.

Yield Aggregator savaşları

DeFi ekosistemi geliştikçe, Curve havuzuna daha fazla token ekleniyor. Curve’de şu anda fabrika havuzları da dahil olmak üzere 100’den fazla havuz bulunmaktadır.

Projelerin havuzlar arasında öne çıkması için veCRV oy hakkı için rekabet etmesi çok önemlidir. Bu durum, Yearn liderliğindeki yield aggregator platformların amansız bir rekabete girmesine neden oldu.

Proje sahipleri için yeterli veCRV’ye sahip olmak, CRV’nin dağılımında söz hakkına sahip olabilmek için toplulukta oy kullanmalarına olanak tanır. Bu nedenle Yearn, CRV’yi absorbe etmek için yeCRV havuzları kurmuştur. Convex’e benzer şekilde, kullanıcılar piyasada sirkülasyona girecek veCRV’nin yanı sıra para yatırdıktan sonra yüksek bir APY alırlar.

Ancak Yield’in öncüsü Yearn, Convex tarafından 2 aydan kısa bir süre içinde geride bırakıldı. Her iki protokolde mekanizmalar genellikle aynı olsa da, tokenlerinin kullanım durumları biraz farklıdır.

Yearn vs Convex TVL kıyaslaması
Yearn vs Convex TVL kıyaslaması

YFI ve CVX, sırasıyla Yearn ve Convex için yönetim tokenleridir, ancak CVX’i kilitlemek, kullanıcıların Convex’in Curve üzerindeki yönetim kararlarına oy vermesine de olanak tanır. Curve havuzunun teşvik tahsisini CVX aracılığıyla etkilemek, CRV ile Curve kararını CVX’e taşımaya eşdeğerdir. Bu durum CVX’in fiyatının da artmasına neden olur. CVX 20 Ocak itibariyle 39 dolara kadar yükselmişti.

YFI’nin yalnızca 33.000 adetlik arzı olduğundan fiyatı çok yüksektir. Ancak CVX Aralık ayında piyasa değeri açısından YFI’yi geride bırakmıştı.

Ocak sonu itibariyle Yearn, Convex’e yenilmiş gibi görünüyor. Bununla birlikte, çok sayıda Yearn havuzlama stratejisinin Convex’i kullandığını da görebiliriz. Yearn, kendi fabrika havuzlarının gelirini artırmak için veCRV’sini de Convex’e yatırmış durumda.

Özet

Convex, aşağıdaki 3 nedenden dolayı DeFi’nin ikinci en büyük projesi olmayı başardı:

  • Curve’ün gelir ve likidite sorunlarını çözmesi.
  • Curve’ün karmaşık operasyonel sürecini basitleştirmesi.
  • CVX aracılığıyla Curve havuzunun teşvik alokasyonunu etkileyerek Curve odaklı oy haklarını Convex’e taşıması. Sırf bundan dolayı Yearn bile stratejisine Convex’i dahil etti.

Curve için Convex, Curve’ün bir yan kuruluşu haline gelmiş gibi görünüyor. Convex, daha fazla oy ile daha fazla veCRV’ye sahip olduğundan, ev sahibi ve konuğun pozisyonlarını tersine çeviriyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar