COVID-19 Aşıları Dark Web’de 1.000 Dolarlık Bitcoin Karşılığında Satılıyor

Dark web’deki satıcılar, siber güvenlik firması Check Point’in ocak ayı raporuna göre, 1.000 dolar değerinde Bitcoin ödemesi isteyen koronavirüs aşısı için reklamlar yayınlamaya başladı.

İlk aşının aralık ayında acil kullanım için yetkilendirilmesinden bu yana dark web’de aşı dolandırıcılığı yaygın olsa da belirtilmemiş aşı dozları için reklam miktarı ve fiyatı artmaya devam etti. Check Point, geçen ay sadece 8 sayfalık ilan varken 34 sayfada 340’tan fazla ilan buldu.

Reklamlarda Moderna veya Pfizer aşılarının satıp satılmadığı belirtilmiyordu. Hatta birkaç liste, aşı dozlarıyla ilgili hatalı bilgiler sunarken bir reklamda aşının kişi başına 14 doz gerektirdiği iddia edildi. Resmi tıbbi protokolün ise iki doz gerektirdiği belirtilmişti.

Aşı reklamlarındaki artış, büyük olasılıkla, ABD’deki yaygınlaştırma Warp Speed Operasyonu tarafından belirlenen hedefleri yakalayamadığından aşıyı almak için artan sabırsızlık ve çaresizlikten kaynaklanmaya başladı. Check Point raporunda dolandırıcıların, özellikle aşı alıcılarının ilk kademesine dahil olmayanların, insanların aşı olma çaresizliği üzerinde oynadıklarına inandıklarını yazdı.

Şirket, bir blog gönderisinde bunun, aşılarını ülkelerinin hükümetlerinden almak için haftalarca veya aylarca beklemek istemeyen bireylerin talebindeki artıştan kaynaklandığına inandığını açıkladı.

Dolandırıcılar Telegram kullanıyor

Rapora göre Check Point araştırmacıları, şifreli bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram aracılığıyla aşıyı sağladığını iddia eden satıcılardan birine ulaştıktan sonra Bitcoin cinsinden 750 dolarlık bir koronavirüs aşısı dozu teklifi aldı. Bitcoin ödemesi yapıldıktan sonra satıcının hesabı silindi ve araştırmacılar aşı almadı.

Dark web’deki dolandırıcılar da aşı dozlarını toplu olarak sunduklarını iddia etti. Bir satıcı, 30.000 dolara 10.000 şişe değerinde belirtilmemiş bir aşının reklamını yaptı.

Artan dolandırıcılık, dark web’e daha fazla dikkat çekerken yetkililer daha fazla siteyi dağıtmak istediklerini belirtti. Avrupalı yetkililer, 13 Ocak’ta internetin en büyük suç faaliyeti forumlarından biri olan DarkMarket’e el koyduğunu açıkladı. Sitenin 500.000’den fazla kullanıcısı vardı.

  Altın ve ABD Doları İyileşme Belirtileri Gösterdiği İçin Bitcoin Fiyatı Risk Altında

Europol yaptığı açıklamada Europol’deki operasyonun ölçeğinin, dark web’in suç işleme aracı olarak kullanılmasına yönelik küresel kararlılığı göstermekte olduğunu ifade etti.

Dark web dolandırıcıları, muhtemelen izlenmesi zor olduğu için Bitcoin ödemeleri talep ediyordu. Temmuz ayında, bilgisayar korsanları düzinelerce ünlü Twitter profilini ele geçirmiş ve bunları Bitcoin ödemeleri için kullanmıştı.

Emtia sabit bir hisse senedi olarak görüldüğü için bazıları kripto paraları altınla karşılaştırdığından salgın başladığından bu yana Bitcoin büyük bir değer artışı gördü.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın