1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

COVID-19 Aşıları Dark Web’de 1.000 Dolarlık Bitcoin Karşılığında Satılıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dark web’deki satıcılar, siber güvenlik firması Check Point’in ocak ayı raporuna göre, 1.000 dolar değerinde Bitcoin ödemesi isteyen koronavirüs aşısı için reklamlar yayınlamaya başladı.

Binance indirim kodu

İlk aşının aralık ayında acil kullanım için yetkilendirilmesinden bu yana dark web’de aşı dolandırıcılığı yaygın olsa da belirtilmemiş aşı dozları için reklam miktarı ve fiyatı artmaya devam etti. Check Point, geçen ay sadece 8 sayfalık ilan varken 34 sayfada 340’tan fazla ilan buldu.

Binance indirim kodu

Reklamlarda Moderna veya Pfizer aşılarının satıp satılmadığı belirtilmiyordu. Hatta birkaç liste, aşı dozlarıyla ilgili hatalı bilgiler sunarken bir reklamda aşının kişi başına 14 doz gerektirdiği iddia edildi. Resmi tıbbi protokolün ise iki doz gerektirdiği belirtilmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Aşı reklamlarındaki artış, büyük olasılıkla, ABD’deki yaygınlaştırma Warp Speed Operasyonu tarafından belirlenen hedefleri yakalayamadığından aşıyı almak için artan sabırsızlık ve çaresizlikten kaynaklanmaya başladı. Check Point raporunda dolandırıcıların, özellikle aşı alıcılarının ilk kademesine dahil olmayanların, insanların aşı olma çaresizliği üzerinde oynadıklarına inandıklarını yazdı.

Şirket, bir blog gönderisinde bunun, aşılarını ülkelerinin hükümetlerinden almak için haftalarca veya aylarca beklemek istemeyen bireylerin talebindeki artıştan kaynaklandığına inandığını açıkladı.

Dolandırıcılar Telegram kullanıyor

Rapora göre Check Point araştırmacıları, şifreli bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram aracılığıyla aşıyı sağladığını iddia eden satıcılardan birine ulaştıktan sonra Bitcoin cinsinden 750 dolarlık bir koronavirüs aşısı dozu teklifi aldı. Bitcoin ödemesi yapıldıktan sonra satıcının hesabı silindi ve araştırmacılar aşı almadı.

Dark web’deki dolandırıcılar da aşı dozlarını toplu olarak sunduklarını iddia etti. Bir satıcı, 30.000 dolara 10.000 şişe değerinde belirtilmemiş bir aşının reklamını yaptı.

Artan dolandırıcılık, dark web’e daha fazla dikkat çekerken yetkililer daha fazla siteyi dağıtmak istediklerini belirtti. Avrupalı yetkililer, 13 Ocak’ta internetin en büyük suç faaliyeti forumlarından biri olan DarkMarket’e el koyduğunu açıkladı. Sitenin 500.000’den fazla kullanıcısı vardı.

İlgili Haber:  Bitcoin Nedir?

Europol yaptığı açıklamada Europol’deki operasyonun ölçeğinin, dark web’in suç işleme aracı olarak kullanılmasına yönelik küresel kararlılığı göstermekte olduğunu ifade etti.

Dark web dolandırıcıları, muhtemelen izlenmesi zor olduğu için Bitcoin ödemeleri talep ediyordu. Temmuz ayında, bilgisayar korsanları düzinelerce ünlü Twitter profilini ele geçirmiş ve bunları Bitcoin ödemeleri için kullanmıştı.

Emtia sabit bir hisse senedi olarak görüldüğü için bazıları kripto paraları altınla karşılaştırdığından salgın başladığından bu yana Bitcoin büyük bir değer artışı gördü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar