28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

CP2000 Kripto Vergi Mektubuyla Nasıl Başa Çıkılır

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

IRS, kripto borsalarından Form 1099-K alan bazı kripto kullanıcılarına CP2000 vergi mektubu gönderiyor. Bu mektuplar tipik olarak önerilen yüksek bir vergi miktarını gösteriyor. Dolayısıyla alıcıyı ilk bakışta korkutuyor. Bu haberde, bu mektupların nasıl oluşturulduğunu ve IRS tarafından önerilen vergileri ödememek için atılabilecek adımlara değineceğiz.

Binance indirim kodu

CP2000 Mektubu Nedir?

CP2000 mektupları, Form 1040’ta bildirilen kripto geliri ile kripto borsaları tarafından IRS’ye bildirilen miktarlar arasında bir tutarsızlık tespit edildiğinde IRS tarafından otomatik olarak oluşturulur.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir CP2000 mektubu almak, denetim altında olduğunuz veya ön sayfada yazılı yüksek vergi tutarından sorumlu olduğunuz anlamına gelmez. Gösterilen miktar yalnızca önerilen bir miktardır. Nihai vergi yükümlülüğü değildir. Mektuba uygun şekilde yanıt vererek önerilen tutarı ödemekten başarıyla kurtulabilirsiniz.

CP2000’e Nasıl Cevap Verilir?

Mektuba cevap vermeden önce, mektubun yasal olduğundan ve bir aldatmaca olmadığından emin olunmalı. Herhangi bir yazım hatası olup olmadığı kontrol edilmeli. Kişisel kimlik bilgilerinin doğru olduğundan emin olunmalı. Bu örnek CP2000 mektubu bir referans olarak kullanılabilir.

Ardından, sağ üst köşede yazılı vergi yılına dikkat edilmeli. Bu, IRS ile farklılıkların uzlaştırılması gereken yıldır. CP2000 mektupları size yanıt vermeniz için 30 gün verir. CP2000’den çok daha ciddi bir mektup olan Eksiklik Bildirimi mektubunu almamak için bu zaman çizelgesi içinde yanıt verdiğinizden emin olun.

Mektupta ilerledikçe, “Size yapılan değişikliklerin açıklaması 20XX Form 1040 bölümü, kripto borsası tarafından IRS’ye iletilen bilgilere dayanarak, vergi beyannamenizde bildirdiğiniz tutarlar ile IRS’nin doğru olduğuna inandığı şeyler arasındaki farkları gösterir. Bu bölüm aynı zamanda size söz konusu kripto para değişimini de gösterecektir.

“20XX vergi beyannamenizdeki değişiklikler” bölümünde, büyük olasılıkla kripto etkinliğinizle ilgili olarak şişirilmiş bir gelir tutarı göreceksiniz. Bunun nedeni, IRS sisteminin doğrudan, yalnızca kripto ticaretinden elde ettiğiniz brüt gelirinizi bildiren Form 1099-K’den bilgi almasıdır. Bu form maliyet temelinizi bildirmediğinden, kripto geliriniz abartılıdır. Bu, ilk sayfada gördüğünüz önerilen yüksek vergi tutarının arkasındaki suçludur.

İlgili Haber:  Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Kripto Para Düzenleyicileri İle Görüşüyor

Artık bu mektupların neden IRS sistemi tarafından üretildiğini biliyorsunuz. Kendinizi başarılı bir şekilde savunmanız yalnızca IRS’ye maliyet esaslı hesaplamalarınızı göstermeniz ve “Yanıt formu” üzerinde “Değişikliklerin bir kısmına veya tümüne katılmıyorum” u işaretlemenize bağlıdır . Daha sonra bu formu destekleyici belgelerle IRS’ye gönderebilirsiniz. Bu belgeler, doğru maliyet temel bilgileri ve bir kapak mektubu içeren kripto para kazançları ve zarar raporu olabilir. Maliyet esaslı bilgilerinizi hesaplamak için, seçtiğiniz bir kripto vergi yazılımını veya bir excel hesap tablosu kullanabilirsiniz. Maliyet esası bilgileriniz olmayacağından söz konusu borsaya ulaşmayınız.

İyi haber şu ki, kripto para ile ilgili CP2000 bildirimlerinin çoğu, IRS ile doğru maliyet esası bilgilerini paylaştıktan sonra vergi mükellefi lehine çözülür. İleride, bu mektuplar kripto vergi mükellefleri için herhangi bir soruna neden olmayacak. Çünkü Coinbase gibi borsalar, 2020 vergi yılı itibarıyla Form 1099-K raporlamasından vazgeçiyor.

Umuyoruz ki bu haberimiz ABD’de vergi mükellefi bulunan okurlarımıza faydalı olacaktır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar