29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

Craig Wright Bitcoin.org’a Dava Açıyor

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Bitcoin’i geliştiren kişinin kendisi olduğunu iddia eden Avustralyalı Craig Wright, sahiplerinin kimliği bilinmeyen bitcoin.org’un, kendisine ait olan Bitcoin telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle başvurduğu Londra mahkemelerinden onay aldı.

Binance indirim kodu

Craig Wright, bitcoin.org’un sahibi ve bu siteyi işleten kişi olan Cobra’ya, Birleşik Krallık sınırları dışında da dava açabilecek. Wright’ın amacının, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan ve Bitcoin’in çıkışını duyuran devrimsel manifestonun Bitcoin.org’dan kaldırılmasını sağlamak olduğu duyuruldu. Wright’ın avukatları tarafından, 21 Nisan tarihli Londra Yüksek Mahkemesi kararında çeşitli detaylara da yer verildi. Wright, mahkemeye başvuruda, Cobra adıyla tanınan, Bitcoin.org’un sahibi ya da sahiplerinin kimlik bilgilerini bilmediğini söyledi.

Binance indirim kodu

Craig Wright, Satoshi Olduğunu İddia Ediyor

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bitcoin’in arkasındaki yazılımı ilk olarak oluşturan kişi ya da kişiler için Satoshi Nakamoto takma adı kullanılıyor. Daha önce de çok sayıda insan kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmişti. Bitcoin’in arka planındaki bu hikaye bu yıl rekorlar kıran Bitcoin’i daha da ilginç bir hale getiriyor. Bitcoin ayrıca bu sene, büyük kurumsal firmaların desteğini arkasına almış ve bu firmalardan bazıları, müşterilerinin portföylerine Bitcoin eklemelerini kolaylaştıracak birtakım adımlar atmıştı.

Wright daha önce de kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlamak için birçok mahkemeye başvurmuştu. 2019 yılında Wright ABD’de, kendisinin yazdığını iddia ettiği Bitcoin manifestosunun ve Bitcoin’in temelini oluşturan kodların patentini almıştı.

Cobra, Wright’ın İddialarını Yalanladı

Bitcoin.org’un sahibi Cobra ise Wright’ın Satoshi olduğu iddialarını yalanladı. Cobra’nın açıklamalarına göre, bir kişinin Satoshi olduğunun kanıtlanması için, o kişinin Satoshi Nakamoto’ya ait olan PGP açık anahtarını göstermesi gerekiyor. Bu yüzden Cobra’ya göre Wright’ın açıklamalarının herhangi bir gerçek temeli yok.

Wright dava dosyasını açmakta kullandığı başvuru belgesinde, Cobra’nın kendisine Twitter’dan yazdığı öfke dolu mesaja da yer verdi. Cobra mesajında, Bitcoin.org’un Birleşik Krallık sınırlarında bulunmadığını ve Wright’ın Bitcoin manifestosu hakkındaki iddialarının kolaylıkla yanlış olduğunun kanıtlanabileceğini söylemiş.

İlgili Haber:  Altcoinler Getiride Bitcoin’i Geride Bırakıyor

Wright, kendisinin yazdığını iddia ettiği Bitcoin manifestosundaki telif haklarının tanınmasını istiyor. Daha önce yayınladığı bir blog yazısında ise, Bitcoin manifestosuna insanların erişimini kısıtlamayı planlamadığını söylemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend