8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.5 C
İstanbul

Craig Wright Bitcoin.org’a Dava Açıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin’i geliştiren kişinin kendisi olduğunu iddia eden Avustralyalı Craig Wright, sahiplerinin kimliği bilinmeyen bitcoin.org’un, kendisine ait olan Bitcoin telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle başvurduğu Londra mahkemelerinden onay aldı.

Binance indirim kodu

Craig Wright, bitcoin.org’un sahibi ve bu siteyi işleten kişi olan Cobra’ya, Birleşik Krallık sınırları dışında da dava açabilecek. Wright’ın amacının, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan ve Bitcoin’in çıkışını duyuran devrimsel manifestonun Bitcoin.org’dan kaldırılmasını sağlamak olduğu duyuruldu. Wright’ın avukatları tarafından, 21 Nisan tarihli Londra Yüksek Mahkemesi kararında çeşitli detaylara da yer verildi. Wright, mahkemeye başvuruda, Cobra adıyla tanınan, Bitcoin.org’un sahibi ya da sahiplerinin kimlik bilgilerini bilmediğini söyledi.

Binance indirim kodu

Craig Wright, Satoshi Olduğunu İddia Ediyor

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin’in arkasındaki yazılımı ilk olarak oluşturan kişi ya da kişiler için Satoshi Nakamoto takma adı kullanılıyor. Daha önce de çok sayıda insan kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmişti. Bitcoin’in arka planındaki bu hikaye bu yıl rekorlar kıran Bitcoin’i daha da ilginç bir hale getiriyor. Bitcoin ayrıca bu sene, büyük kurumsal firmaların desteğini arkasına almış ve bu firmalardan bazıları, müşterilerinin portföylerine Bitcoin eklemelerini kolaylaştıracak birtakım adımlar atmıştı.

Wright daha önce de kendisinin Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlamak için birçok mahkemeye başvurmuştu. 2019 yılında Wright ABD’de, kendisinin yazdığını iddia ettiği Bitcoin manifestosunun ve Bitcoin’in temelini oluşturan kodların patentini almıştı.

Cobra, Wright’ın İddialarını Yalanladı

Bitcoin.org’un sahibi Cobra ise Wright’ın Satoshi olduğu iddialarını yalanladı. Cobra’nın açıklamalarına göre, bir kişinin Satoshi olduğunun kanıtlanması için, o kişinin Satoshi Nakamoto’ya ait olan PGP açık anahtarını göstermesi gerekiyor. Bu yüzden Cobra’ya göre Wright’ın açıklamalarının herhangi bir gerçek temeli yok.

Wright dava dosyasını açmakta kullandığı başvuru belgesinde, Cobra’nın kendisine Twitter’dan yazdığı öfke dolu mesaja da yer verdi. Cobra mesajında, Bitcoin.org’un Birleşik Krallık sınırlarında bulunmadığını ve Wright’ın Bitcoin manifestosu hakkındaki iddialarının kolaylıkla yanlış olduğunun kanıtlanabileceğini söylemiş.

İlgili Haber:  Bitcoin Hash Oranında Toparlanma: Kripto Madencilik Çöküşü Sona Erdi mi?

Wright, kendisinin yazdığını iddia ettiği Bitcoin manifestosundaki telif haklarının tanınmasını istiyor. Daha önce yayınladığı bir blog yazısında ise, Bitcoin manifestosuna insanların erişimini kısıtlamayı planlamadığını söylemişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar