Credit Suisse, Hisse Senedi İşlemleri İçin Blockchain Testi Yapıyor

Credit Suisse, Robinhood’un çöküşü ile sonuçlanan benzer bir fiyaskoyu önlemek için Paxos’un blockchain yerleşim hizmetini kullanıyor.

Haberin Özeti

  • Credit Suisse, hisse senedi işlemlerini aynı gün gerçekleştirmek için bir blockchain hizmetini test ediyor.
  • Bu arada banka, hatalı risk yönetimi nedeniyle milyarlarca Dolar kaybediyor.

Yatırım bankası Credit Suisse, hisse senedi alım satımlarını iki saatten kısa bir sürede tamamlamak için bir blockchain hizmetini test ediyor. Kapanış sürelerinin kısaltılması, Robinhood’un Ocak ayında Gamestop hisselerinin alım satımını geçici olarak durdurmasına neden olan benzer bir fiyaskoyu engelleyebilir.

Blockchain Bankalar İçin Çekici Hale Geliyor

Hisse senedi ticareti, aracı kurum sitelerinde anlık gibi görünse de, gerçekte takas kurumlarının gönderdikleri işlemler için aracı kurumlara ödeme yapması üç günü bulabilir.

Çöküşü önlemek için, ABD aracı kurumları ve bankaları, büyüklüğü borsanın hizmetlerine göre günlük olarak ayarlanan multi-milyar Dolarlık bir fon tutuyorlar. Ancak bu fon, kriz zamanlarında çok yavaş işler. Keza Robinhood örneğinde gördüğümüz gibi çöküşü önlemek için Gamestop hisselerinin alım satımı durdurulmak zorunda kalabiliyor.

Bu tür krizler, gerçek zamanlı anlaşmalara acil ihtiyaç duyulduğunu açıklıyor. Ancak eski bilgisayar sistemleri ve milyonlarca ticareti uzlaştırmanın karmaşıklığı, çözülmesi zor bir şey. Bu durum blockchain sistemini oldukça çekici kılıyor: Defteri daha hızlı, daha ucuz ve değişmezdir.

Credit Suisse Geçtiğimiz Hafta Bazı Yöneticileri Görevden Aldı

Credit Suisse’in dijital varlık piyasaları başkanı Emmanuel Aidoo Salı günü yaptığı açıklamada, “Bu gelişmeler nihayetinde daha fazla firma platforma katıldıkça daha geniş pazara fayda sağlayacak. Teknolojinin sermayeyi serbest bırakmaya, likiditeyi artırmaya ve zaman içinde riski azaltmaya yardımcı olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

New York merkezli Paxos, ABD hisse senetleri için ilk blockchain tabanlı takas sistemi olduğunu söyledi. Hizmet düzenlemeye tabi değil, ancak Paxos bu yıl ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na tam bir takas kurumu lisansı için başvuru yapmayı planlıyor.

  Blok Zinciri Tabanlı Merkezi Olmayan Borsalar Önemli Riskler Taşıyor

Paxos CEO’su ve kurucu ortağı Charles Cascarilla yaptığı açıklamada, “Tüm piyasa katılımcılarının yararına sistemi iyileştirmek için çok çalışıyoruz. Geliştirilmiş bir ödeme sistemi, yeniliği teşvik eden daha güvenli, daha adil ve daha açık sermaye piyasaları yaratabilir.” dedi.

Salı günü yatırım bankası Credit Suisse, Bill Hwang’ın aile ofisi Archegos’un bankanın ödünç verdiği parayı geri ödeyememesi üzerine 4.7 milyar Dolar kaybettiğini söyledi. Kaybın ardından Credit Suisse birkaç yöneticiyi görevden aldı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın